Українські вчені знайшли новий вид антарктичних п'явок (фото)

Українські зоологи Андрій та Сергій Утєвські відкрили новий вид антарктичних п'явок та встановили, що мільйони років тому їхні предки мігрували спочатку з Антарктики в Арктику, а потім повернулися назад.

Про це повідомив Національний антарктичний науковий центр.

У цьому дослідженні наші вчені співпрацювали з Александром Бєлецьким та Йоанною Ціхоцькою з Польщі, Маріо Санторо з Італії та Петером Тронтелем зі Словенії.

Разом вчені вивчали поширення паразитів риб — п’явок-пісциколід. Виявивши новий вид, зоологи ретельно вивчили його зовнішню та внутрішню будову, а також ядерні та мітохондріальні гени.

Austroplatybdellina prodiga

«З'ясувалося, що нова п’явка належить до групи, яку називають «платибделіни». Вони поширені в Арктиці й суміжних водах Атлантики та Тихого океану. Це те саме, як знайти білого ведмедя в Антарктиці!», — пояснив Сергій Утєвський.

Провівши низку досліджень, вчені встановили, що риб’ячі п’явки виникли в морях навколо Антарктики, потім вони розповсюдилися Світовим океаном, досягли Арктики та проникли в прісні водойми Північної півкулі. Однак згодом згодом повернулися на батьківщину до Антарктики.

брати Утєвські

Молекулярний годинник показав, що новий вид відділився від своїх північних родичів приблизно 1,76 млн років тому під час плейстоцену, коли поверхня Землі зазнала значного охолодження. Саме в цю епоху він зміг перетнути тропіки.

«Ми віднесли новий вид до нового роду, який назвали Austroplatybdellina, що перекладається з латини як «південна платибделіна», тому що ця антарктична п’явка належить до переважно північної групи платибделін. Еволюційна історія нового виду нагадала нам притчу про блудного сина, який залишив батька та блукав у далеких країнах так само, як і п’явки-платибделіни в північних морях. Згодом одна з них повернулася на південну прабатьківщину. Латиною «блудна» – «prodiga». Отже, повна офіційна назва описаного нами нового для науки виду — Austroplatybdellina prodiga», — розказав Утєвський.

Відзначимо, що брати Утєвські причетні до відкриття 19 нових для науки видів тварин.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Додумались же ж. П'ять питань, на які чомусь відповіла наука