В МОЗ розповіли про симптоми та домедичну допомогу внаслідок контузії від вибуху

Міністерство охорони здоровʼя опублікувало рекомендації у разі отримання контузії від вибухової хвилі.

«Найпоширеніша травма на війні — це контузія від вибухової хвилі, і кожен має знати як її виявити та що робити. Головне – запамʼятайте: навіть якщо у людини немає зовнішніх ушкоджень, це не означає, що вона не травмована. За контузії до «звичайного» струсу мозку може додатись ураження слухового та вестибулярного апарату», — повідомили у МОЗ.

Симптоми у випадку контузії від дії вибухової хвилі:

  • дезорієнтованість,
  • втрата свідомості на короткий термін: від декількох секунд до 30 хвилин,
  • нудота і блювання,
  • сильний головний біль,
  • проблеми зі слухом та/або зором,
  • погіршення пам’яті або амнезія,
  • зміна психоемоційного стану.

У разі наявності хоча б кількох із наведених симптомів необхідно терміново звернутися по медичну допомогу.

В очікуванні медичної допомоги можна надати людині, яка постраждала, першу допомогу:

  • Якщо постраждалий втратив свідомість – необхідно забезпечити вільне дихання через виведення нижньої щелепи. При цьому потрібно намагатися обмежити рухи у шийному відділі хребта. У людини також може бути блювота;
  • спробувати очистити порожнину рота від сторонніх предметів, які могли потрапити туди під час вибуху й заважають прохідності дихальних шляхів;
  • звільнити груди і шию від одягу, якщо він стискає та заважає постраждалому вільно дихати;

Якщо постраждалий не дихає, необхідно розпочати базові реанімаційні заходи до приїзду медиків: натискання на грудну клітку і, за можливості, штучну вентиляцію у співвідношенні 30:2.

В МОЗ також пояснили, що сам по собі струс мозку від вибухової хвилі не смертельний. Зазвичай людина швидко відновлюється, звичайно, за умови, що пацієнт суворо дотримується рекомендацій лікаря. 

Але за певної низки факторів (відсутність лікування або хибне лікування в гострому періоді, повторні епізоди дії вибухової хвилі, особливості здоровʼя та соматичний стан потерпілого, травми в минулому) струс мозку може мати віддалені наслідки, які проявляється у вигляді посткомоційного синдрому.

За його наявності людина може довгий час відчувати слабкість, головний біль, різкі перепади настрою. До цього додаються проблеми зі слухом, координацією, розлади пам’яті, зниження концентрації тощо. Лікується посткомоційний синдром під наглядом медиків.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Українка розповіла, як пережила бойові дії та контузію завдяки своїм собакам (відео)