В Україні розпочалося впровадження електронних рецептів на антибіотики (інструкція)

З 1 серпня в Україні розпочався перехідний період запровадження електронних рецептів на антибіотики та введено заборону на їх продаж без рецепту.

Про це повідомляє пресслужба МОЗ.

«Це перший крок у боротьбі з антибіотикорезистентністю, спричиненою нераціональним використанням антибіотиків без призначення», — йдеться у повідомленні.

Навіщо потрібні електронні рецепти на антибіотики

Міністерство охорони здоров'я планувало запровадити купівлю антибіотиків за електронним рецептом ще з 1 квітня 2022 року. Однак у зв'язку з повномасштабним російським вторгненням вступ у дію цього рішення перенесли на 1 серпня.

В МОЗ пояснюють, що нова норма дозволить відстежувати дані про призначення та обсяги використання антибіотиків в Україні, а також протистояти антибіотикорезистентності.

Що таке резистентність до антибіотиків та чим вона небезпечна

Антибіотикорезистентність — це стійкість бактерій до одного або кількох видів антибіотиків. Вона виникає тоді, коли мікроби видозмінюють свої гени під дією ліків і вчаться їм протистояти. У результаті антибіотики втрачають ефективність, а інфекційні захворювання не піддаються лікуванню.

Особливо активно резистентність бактерій розвивається у випадках, коли люди неконтрольовано приймають антибактеріальні препарати, чим серйозно шкодять печінці й іншим внутрішнім органам. 

За даними МОЗ, кожен другий українець купує антибіотики без призначення лікаря.

Як отримати електронний рецепт на антибіотики

Електронний рецепт на антибіотики можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем.

Обов’язкова умова для цього — реєстрація в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Кожен пацієнт може це зробити, уклавши декларацію з сімейним лікарем або зареєструвавшись у системі на прийомі в будь-якого іншого лікаря.

МОЗ радить під час наступного візиту до сімейного лікаря, переконатися, що ваші данні внесені у ЕСОЗ, щоб у разі необхідності не витрачати на це час.

Крім того, у рецептах вказуватимуть діючу речовину, а не конкретну назву препарату. Його пацієнт зможе вже самостійно обрати в аптеці з наявного переліку, орієнтуючись на власний бюджет.

Однак, у зв'язку з тим, що через військові дії не всі лікарні та аптеки встигли підключитися ЕСОЗ, до кінця року діятиме перехідний період запровадження електронних рецептів на антибіотики.

Як придбати антибіотики під час дії перехідного періоду

Нововведення про електронні рецепти з 1 серпня почне працювати лише в медичних закладах, що вже працюють з ЕСОЗ.

У закладах, які ще не підключені до ЕСОЗ, лікарі виписуватимуть паперові рецепти.

Також паперові рецепти виписуватимуть у лікарнях, що знаходяться на лінії фронту, у зоні бойових дій та на тимчасово окупованих територіях.

Якщо пацієнт отримав електронний рецепт, проте в аптеки, до якої він звернувся, немає технічної можливості відпускання рецептурного препарату в ЕСОЗ, аптечний працівник може здійснити відпускання препарату шляхом використання інформаційної довідки. Її лікар буде надавати одночасні із оформлення електронного рецепту.

як отримати електронний рецепт на антибіотики

Для цього інформаційна довідка має бути завірена особистим підписом та печаткою лікаря, який сформував призначення. 

Наразі тривалість перехідного періоду визначено до кінця року. Протягом цього періоду медичні та аптечні заклади мають підготуватися до повноцінного переходу на виписку рецептурних лікарських засобів виключно за електронним рецептом.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Україна вперше отримала препарат Spinraza — рідкісні ліки для дітей, які страждають на СМА