В Укрдержархіві розповіли, скільки документів перебувають під окупацією та що сталося з секретними архівами

Під контролем окупантів зараз перебувають 1-2% українських архівних документів.

Про це голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов розповів в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна».

За його словами, під контролем росіян опинилося десятки установ, втім, архіви в них відносно невеликі.

«Якщо в обласному архіві міститься 1-2 млн одиниць зберігання, то в архівних підрозділах райадміністрацій, які, можливо, захоплені, може бути 20-30 тис. одиниць. І на тлі того, що в Україні зберігається 86 млн одиниць, ми можемо говорити, що під окупацією перебуває 1-2% архівних документів, що є відносно небагато», — розповів Хромов.

Він зазначив, що більшість документів з прикордонних областей вдалося евакуювати. Але не встигли вивезти архіви з окупованої Волновахи та, за неперевіреними даними, вивезли на територію так званих «ЛДНР».

«Тобто вони звозять викрадені документи до так званих архівів «ЛНР» та «ДНР», які були створені у 2014 році на базі колишніх державних архівів Луганської та Донецької областей», — сказав Хромов.

Також голова Держархіву розповів, що більшість документів не встигли вивезти з Херсона.

«Наприклад, щодо секретних документів: у нас таких не так багато, ми є однією з найбільш відкритих архівних систем, але є документи, які містять державну таємницю… Тому першого дня повномасштабної війни всі вийшли на роботу та забезпечили знищення цих документів у встановленому порядку», — заявив голова Укрдержархіву.

Також він зазначив, що згідно з міжнародним архівним правом відповідальність за збереження документів історичного значення та культурної спадщини на непідконтрольній Україні території несе сторона окупантів.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.