Вакцину від коронавірусу мало створити. Проблемою може стати її доставка по всій планеті

Якісну та безпечну вакцину проти COVID-19 ще не надано для використання. Проте у світі вже міркують над тим, як її транспортувати. Теоретично доставка мільярдів доз препарату може спричинити глобальний транспортний колапс.

Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA) називає розповсюдження та доставку вакцини від коронавіруса місією століття для авіації. За підрахунками асоціації, для перевезення лише однієї партії вакцини для 7,8 млрд людей на планеті потрібно 8 тис. вантажних літаків Jumbo Jet 747. На сьогодні в авіапарках компаній по всьому світу трохи більше 400 таких літаків.

«Безпечна доставка вакцин COVID-19 буде місією століття для світової авіаційної вантажної галузі. Її не здійснити без ретельного попереднього планування. І зараз настав для цього час», — каже генеральний директор IATA Александр де Жуньяк.

Вакцини потрібно транспортувати відповідно до суворих правил, в умовах з контролем температури, щоби гарантувати їхню якість. Вони повинні прибути до місця призначення в межах певного терміну, щоби зберегти ефективність. Окрім того, слід подбати про безпеку перевезення, адже майбутня вакцина буде цінним товаром. Під час її доставки в різні куточки планети можливі крадіжки та несанкціоновані втручання.

Вказують на можливі проблеми і автомобільні перевізники. Міжнародний союз автомобільного транспорту та Європейська федерація транспортних працівників продовжують попереджати: Європа страждає від відсутності безпечних та надійних місць для паркування вантажівок, що може поставити під загрозу доставку.

Варто відзначити, що ЄС, США, Великобританія та Китай вже досягли згоди з найбільшими фармацевтичними компаніями, аби забезпечити достатню потужність виробництва вакцини.

Тим часом невтішні новини надходять від британсько-шведського виробника вакцини, який вже проводить фінальні випробування. Через складні побічні явища у піддослідних подальше тестування вирішили призупинити.