Велика Британія віддасть Маврикію свою останню африканську колонію після десятиліть суперечок

Велика Британія погодилася передати архіпелаг Чагос Маврикію, відмовившись від суверенітету над групою островів в Індійському океані після понад пів століття контролю.

Про це повідомляють BBC та The Guardian.

Прем'єр-міністри Великої Британії Кір Стармер і Маврикію Правінд Джагнаут підкреслили, що цей договір «виправляє помилки минулого та демонструє відданість обох сторін підтримувати добробут жителів Чагосу».

У рамках угоди Велика Британія надасть Маврикію фінансову підтримку, яка включатиме щорічні виплати та інвестиції в інфраструктуру. Маврикій також зможе розпочати програму переселення на острови Чагос.

Угода охоплює й атол Дієго-Гарсія, де розташована військова база США, яка використовується для розміщення кораблів і дальніх бомбардувальників. Велика Британія забезпечить функціонування цієї бази на початковий період тривалістю 99 років.

Президент США Джо Байден привітав угоду, назвавши її «історичною» і наголосив, що вона є «прикладом того, як дипломатія та партнерство можуть допомогти країнам вирішити давні виклики для досягнення мирних та взаємовигідних результатів».

Водночас Френкі Бонтемпс, представник другого покоління чагосців, що проживають у Великій Британії, висловив своє обурення, зазначивши, що чагосці «ніколи не брали участі» в цих переговорах.

Угода стала результатом переговорів, що розпочалися в 2022 році, після того як Міжнародний кримінальний суд, Генеральна асамблея ООН і Міжнародний трибунал із морського права визнали аргументи Маврикію щодо суверенітету правомірними.

Було встановлено, що Велика Британія незаконно відокремила острови Чагос від Маврикію перед наданням незалежності в 1968 році, попри рішення ООН та судові постанови, які вимагали повернути острови.

Більше про архіпелаг Чагос 

Архіпелаг Чагос — це група з семи атолів і понад 60 тропічних островів в Індійському океані, яка входить до складу Британської Території в Індійському Океані.

У 1960-1970-х роках Велика Британія примусово виселила місцеве населення — чагосців, що було пізніше засуджено як злочин проти людства. Маврикій стверджував, що його незаконно змусили віддати архіпелаг в обмін на незалежність.

Проте Велика Британія до недавнього часу наполягала, що Маврикій не має законних претензій на ці острови.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Прикордонники показали, як зараз виглядає легендарний острів Зміїний (відео)