Верховний суд дозволив Ахметову не платити держкомпанії «Укренерго» 426 млн грн

4 лютого 2021 року Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу «Укренерго» та залишив без змін рішення судів попередніх інстанцій.

Судді знову відмовили держкомпанії в задоволенні позову до «ДТЕК Західенерго» (кінцевий бенефіціар — Рінат Ахметов) про стягнення 425,8 млн грн заборгованості.

Свої позовні вимоги «Укренерго» обгрунтовувало неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання послуг з передачі електроенергії за жовтень 2019 року. Справа стосується оплати за надані послуги.

У відповідь «ДТЕК Західенерго» зауважило, що оплатило послуги з передачі електроенергії, однак лише в частині вартості послуг, що були спожиті компанією для власних потреб. На думку відповідача, «Укренерго» не мало права включати обсяги експорту електроенергії до обсягів послуги, оскільки їх включення не передбачено умовами укладеного договору.

Верховний Суд вказав, що постанова НКРЕКП, якою регулятор встановив обов’язкову сплату послуг передачі при експорті, «не могла бути застосована, адже спочатку була зупинена, а потім була визнана протиправною та нечинною [на вимогу «ДТЕК Західенерго»] в межах адміністративного судочинства з моменту її прийняття».

Раніше,  22 вересня 2020 року, Госпсуд Києва відмовився задовольнити позов «Укренерго» до ТОВ «Д.Трейдінг» (кінцевий бенефіціар — Ахметов). Держпідприємство хотіло стягнути з Ахметова 651 млн грн заборгованості за договором про надання послуг з передачі електроенергії.

17 листопада 2020 року Госпсуд Києва задовольнив позов того ж ТОВ «Д.Трейдінг» та зобов’язав «Укренерго» припинити виставляти рахунки за послуги при експорті електроенергії. Також воно мало включати відповідні послуги до первинних документів, якими оформлюються послуги з передачі електроенергії.

Раніше холдинг ДТЕК Ахметова, який є найбільшим експортером електроенергії, перестав платити тариф на передачу електроенергії при її експорті. Він пояснює це тим, що експортери в ЄС не платять тариф на передачу, а Україна взяла на себе зобов`язання щодо синхронізації свого законодавства з ЄС.

Контекст

За оцінками Міністерства фінансів, у 2020-2023 роках збитки НЕК «Укренерго» перевищать 26 млрд грн, у тому числі в 2020 році — 15,1 млрд грн, в 2021 році — 3,5 млрд грн, в 2022 році — 4,6 млрд грн, а в 2023 році — 3,1 млрд грн.

«Укренерго» за три квартали 2020 року зафіксувало збиток 28,6 млрд грн (за перше півріччя — 18 млрд грн).

ДТЕК Ахметова повернув державі шахти «Добропіллявугілля»