В Барселоні 27 лютого заарештували десять людей за напад на поліцейських під час нових протестів проти ув'язнення репера Пабло Азеля. Про це повідомляють Reuters.
Спершу близько 2000 людей у масках та з банерами пройшли містом, щоб закликати звільнити Азеля.
Гаслом демонстрації стала фраза «Бийся, створюй народну владу» каталонською мовою. Учасники висували соціальні вимоги. Кілька сотень протестувальників пройшли з великим транспарантом з написом «Поки не впадуть. Нічого втрачати. Отримати все», пише Le Figaro.
«Випадок Пабло показує, що ми живемо у фашистській державі, з якою ми повинні боротися. Порушують наші основні права», — сказав AFP Адріа, 26-річний музикант, який прийшов на демонстрацію й не став назвати своє прізвище.
Потім почалося насильство — демонстранти підпалили поліцейський фургон, розбили фасади магазинів та банків, кидали у поліцейських скляні пляшки. Учасники акцій зводили барикади з контейнерів для сміття.
Деякі «групи в капюшонах» грабували установи вздовж знаменитої вулиці Рамбла в Барселоні. Поліція каже, що «декілька банків мають серйозні збитки». Групи людей грабували банки та магазини у той час, як пожежники гасили там пожежі.
«У районі центру Барселони тривають (сутички на) барикадах та грабунки. Задля безпеки не наближайтесь до цієї області», — написав Моссос д’Ескуадра, регіональна поліція Каталонії, у Twitter.
Прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес в своєму твіті назвав «неприйнятними акти вандалізму і насильства, що приголомшили Барселону минулої ночі» й висловив «усю підтримку» поліції.
Причини протестів
Справа каталонського репера Азеля поставила в центр уваги свободу слова в Іспанії й змусила уряд оголосити, що він пом'якшить закони про свободу слова.
Вона також підкреслила зростаюче розчарування багатьох молодих іспанців — від невпевненості у забезпеченні роботою до гніву проти політичного істеблішменту Іспанії.
32-річного Азеля засудили до дев'яти місяців тюремного ув'язнення за заклики до тероризму і звинувачення поліції у вбивствах і тортурах мігрантів та демонстрантів.
Азеля засудили також за твіти, що включали посилання на баскську сепаратистську групу ETA. Він називав колишнього короля Іспанії Хуана Карлоса I босом мафії й уподібнював іспанських суддів нацистам.
Суд виніс відносно нього рішення про арешт строком на дев’ять місяців.
16 лютого поліція штурмувала будівлю університету, де Азель забарикадувався разом із симпатиками, й заарештувала його. Це спровокувало мітинги та заворушення в Барселоні та інших містах Каталонії. Вони призвели до інцидентів в декількох містах Іспанії — Мадриді, Валенсії й Гренаді.
17 лютого тисячі людей вийшли на акції протесту у Мадриді та Барселоні проти затримання Азеля. Поліція заарештувала 18 людей, 55 отримали поранення, серед них — 25 офіцерів.
21 лютого в Барселоні протестувальники кидали пляшки в поліцію, підпалювали контейнери і громили магазини.
За даними поліції, з середини лютого в цьому північно-східному регіоні країни заарештували понад 110 учасників протесту.
На думку віцепрем’єра королівства Кармен Кальво в інтерв’ю радіостанції Cadena SER, заворушення в Іспанії проти арешту засудженого репера не мають нічого спільного із захистом свободи самовираження.
Ув'язнення Азеля також відродило дебати про свободу вираження думки в Іспанії. Воно посилило розбіжності всередині урядової коаліції між соціалістами із партії президента Педро Санчеса і партією Podemos (радикальні ліві), яка підтримує демонстрації.
У Барселоні, де соціальний бунт найбільш помітний, майже щодня проходять жорстокі демонстрації. Їх учасники засуджують рекордний рівень безробіття серед молоді країн Європейського союзу (40,2%), нестабільність та зростання орендної плати.