Протягом суботи в багатьох країнах пройшли акції протесту, приурочені до 1 травня. Цього року учасники акцій виступали проти коронавірусних обмежень, піднімали питання міграції і поліцейських повноважень.
Першотравень в Європі: Франція
Як повідомляє Le Figaro, в суботу профспілки вдруге відзначили Міжнародний день трудящих у розпал пандемії COVID-19, цього разу з тисячами демонстрантів на вулиці та деякою напругою. Профспілкові організації CGT, FO, FSU, Solidaires, а також організації студентів та старшокласників закликали до мобілізації по всій Франції.
Темами маршів стала заробітна плата, урядове управління кризою COVID-19, обмеження свобод, проблема реформи страхування на випадок безробіття, яка повинна вступити в силу 1 липня.
Ils n'ont plus peur de rien!
— Commissaires de Police SICP (@SICPCommissaire) May 1, 2021
En plein jour, dans la #manifestation du #1erMai2021, un #policier est violemment agressé par un voyou!
Sous l'œil des caméras et des témoins, seuls les #policiers lui porteront secours.
Le spectacle visiblement doit primer!
Une honte!#saccageaparis pic.twitter.com/N5FJVkdk6o
Рух «Жовті жилети» взяв участь у кількох маршах, включаючи паризьку демонстрацію.
У Франції на акціях в Парижі і Ліоні почалися заворушення, поліції довелося застосувати сльозогінний газ.
У Ліоні в ході зіткнень постраждали 27 поліцейських, повідомила регіональна прокуратура. За її даними, в заворушеннях брала участь група з 200 «вороже налаштованих громадян». В цілому на акцію в місті вийшло близько 3 тис. чоловік, там затримали п'ятьох людей. За повідомленнями префектури, між невеликою групою активістів так званого «чорного блоку» та поліцією виникла коротка сутичка. «Вони помітно пошкодили вітрини магазинів та вуличні меблі», — пояснив префект у Twitter.
Merci aux policiers et gendarmes pour leur action vis-à-vis de ceux qui ne sont pas venus pour manifester, mais pour casser. 34 interpellations à Paris à cette heure. Soutien aux forces de l’ordre blessées.
— Gérald DARMANIN (@GDarmanin) May 1, 2021
Організаторами акції в Парижі були профспілки CGT, FO, FSU, Solidaires та молодіжні організації Unef and UNL. Також в демонстрації беруть участь представники «жовтих жилетів».
На чолі процесії демонстранти з банером, на якому розміщений напис: «За соціальні права, свободи, проти надзвичайного стану, за мир і міжнародну солідарність».
Вимоги учасників демонстрації були різні — робочі місця, заробітна плата, ефективне управління коронакризою, протест проти обмеження свобод, вимога реформи страхування на випадок безробіття.
Le cortège parisien du #1erMai arrive sur la place de la #Nation après près de 2h30 de trajet. Plusieurs milliers de personnes au total #1erMai2021 #Paris pic.twitter.com/NQ4tPP0NjZ
— Thibault Izoret (@TIM_7375) May 1, 2021
Колону демонстрантів стримували з декількох сторін поліцейські.
У Парижі марш демонстрантів майже на дві години був перерваний через сутички з поліцією. Затримали 34 людини, розповів глава МВС Франції Жеральд Дарманен. Він написав, що затримані «прийшли не для того, щоб маніфестувати, а щоб усе валити». Через акцію в місті були закриті кілька станцій метро.
Коли процесія покинула площу Республіки, між поліцією та деякими демонстрантами виникла напруга. За повідомленням BFMTV, поліції вдалося уникнути утворення «чорного блоку». Марш заблокували на бульварі Вольтер. Порушників було «кілька сотень», повідомляють джерела в поліції. Незалежна спілка уповноважених поліції також опублікувала відео, на яке активіст нападав на поліцейського.
На початку ходи учасники демонстрації почали кидати в правоохоронців пляшки. Пізніше сутички між демонстрантами і поліцією продовжились. Демонстранти стали закидати правоохоронців петардами і димовими шашками, у відповідь поліція застосувала сльозогінний газ.
Через сутички рух колони демонстрантів зупинився приблизно через годину від початку ходи.
Першотравневі акції також пройшли у французьких містах Марселі, Нанті, Рене і Тулузі, там нікого не затримали. У Марселі і Нанті на вулиці вийшли 3500 і 3700 людей відповідно. У Нанті поліція застосувала проти демонстрантів водомети.
Загалом 106 650 людей вийшли на демонстрації в суботу у Франції на 1 травня, в тому числі 17 тис. у Парижі, повідомило Міністерство внутрішніх справ, CGT нараховує 150 тис. демонстрантів по всій країні. Міністерство нарахувало 281 демонстрацію в країні та 56 арештів, у тому числі 46 у Парижі. Він також повідомив, що шість поліцейських постраждали, у тому числі троє в столиці.
Tensions dans le cortège parisien pour le premier mai. #1erMai pic.twitter.com/bTM2mcFyQU
— Xenia (@XeniaReports) May 1, 2021
Туреччина
Більше 200 чоловік поліція затримала під час протестів проти нового локдауну, що пройшли 1 травня в Стамбулі.
Активісти намагалися провести першотравневий мітинг в Стамбулі всупереч забороні, пов'язаному з пандемією коронавируса. Їх затримали під час маршу в сторону площі Таксим, традиційного місця протестів, повідомляє Reuters. Затримання пройшли в інших прилеглих районах. Щонайменше 11 людей також затримали в Анкарі.
Німеччина
У Берліні традиційні першотравневі демонстрації пройшли під гаслами, що стосуються, серед іншого, тем міграції та пандемії коронавірусу. На вулиці німецької столиці вийшли сотні «коронаскептиків».
У багатьох містах Німеччини в суботу, 1 травня, пройшли різні акції протесту. Найбільша протестна акція в День праці відбулася в баварському Нюрнберзі, де 7500 мотоциклістів виступили проти можливої заборони на використання цих транспортних засобів у вихідні, передає DW.
Ряд заходів був пов’язаний із закликами Об’єднання німецьких профспілок (DGB). Так, акція у Франкфурті-на-Майні (земля Гессен) зібрала більше 3000 демонстрантів, а в саксонському Лейпцигу 500 людей з’їхалися на велосипедний парад.
Кілька акцій відбулися і в Берліні. Так, демонстрація критиків капіталізму в західній частині міста зібрала понад 3000 чоловік. На першотравневу ходу вийшли кілька тисяч людей.
Маніфестанти виступали проти соціальної нерівності і депортацій. Поліція зупинила ходу, оскільки учасники не дотримувалися епідеміологічних правил, були без масок і не дотримувалися дистанції. У натовпі хтось запалив димову шашку, в поліцейських полетіли пляшки. Але обійшлося без затримань.
А на сході Берліна свій мітинг провели близько 200 противників заходів по боротьбі з пандемією. Учасники ще однієї демонстрації виступали за «відродження культурної та клубної сцени» столиці ФРН.
Поліція почала жорсткі затримання на одній з демонстрацій в Берліні після того, як співробітників правоохоронних органів закидали камінням і пляшками. Під час акції активісти підірвали кілька петард, підпалили сміттєві баки і дерев’яні палети.
«Рішуче припиняються удари, кидання камінням і пляшками, підпали і перетин огорож і затримують порушників, в тому числі за допомогою спецзасобів», — написала 1 травня місцева поліція на сторінці в соцмережі Twitter.
DW повідомляє, що порядок на вулицях Берліна забезпечували 5600 поліцейських.
У Гамбурзі влада заборонила масові акції відповідно до Закону про профілактику і боротьбу з інфекційними захворюваннями людини. Однак мітингувальники спробували сформувати групи в кілька десятків людей і розтягнути транспаранти. Десятки демонстрантів затримали, відзначили в поліції.
Деякі акції були пов’язані з крайніми правими політичними силами. В Ерфурті (земля Тюрінгія) пройшов автомобільний парад, до участі в якому закликала правопопулістська партія «Альтернатива для Німеччини» (АДГ). Поліція нарахувала на заході 240 транспортних засобів. А демонстрація праворадикальної партії Націонал-демократичної партії Німеччини (NPD) в Грайфсвальді (Мекленбург-Передня Померанія) зібрала 230 осіб.
Інші країни
У Томську в РФ затримали понад 20 учасників «Монстрації» — щорічної мистецької акції, яку учасники використовують як засіб самовираження і привернення уваги до актуальних тем.
За роки свого існування «Монстрація» перетворилася з локальної новосибірської акції, яку не хотіла санкціонувати влада, у всеросійський «альтернативний першотравень».
Тема коронавірусу була на порядку денному в Індонезії. Протестуючі в Джакарті розставили на вулиці макети надгробків, щоб вшанувати пам'ять жертв COVID-19.