Військові витрати в Європі (включно з росією) зросли на 17%, до $693 млрд, і стали основним чинником глобального зростання таких витрат у 2024 році.
Про це йдеться у доповіді Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI).
З початком третього року війни в Україні військові витрати на континенті продовжували зростати, перевищивши рівень, зафіксований наприкінці Холодної війни.
У 2024 році всі європейські країни, крім Мальти, збільшили свої військові витрати.
Військові витрати росії у 2024 році, за оцінками, досягли $149 млрд — на 38 % більше, ніж у 2023 році, і вдвічі перевищили рівень 2015 року. Вони становили 7,1 % ВВП росії та 19 % усіх державних витрат країни. Загальні військові витрати України зросли на 2,9 % і досягли $64,7 млрд — це 43 % від рівня витрат росії. Зі значенням у 34 % ВВП Україна мала найбільше військове навантаження серед усіх країн у 2024 році.
«Росія знову значно збільшила свої військові витрати, збільшуючи розрив у витратах з Україною», — зазначив Дієго Лопес да Сілва, старший дослідник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI.
«Наразі Україна виділяє всі свої податкові надходження на військові потреби. У таких жорстких фінансових умовах їй буде складно продовжувати збільшувати військові витрати», — додав він.
У 2024 році кілька країн Центральної та Західної Європи також зазнали безпрецедентного зростання військових витрат — у зв’язку з реалізацією нових зобов’язань щодо видатків і масштабних планів закупівель. Військові витрати Німеччини зросли на 28 % і досягли $88,5 млрд, що зробило її найбільшим витрачальником у Центральній і Західній Європі та четвертим у світі. Військові витрати Польщі зросли на 31 % — до $38,0 млрд, що становить 4,2 % її ВВП.
«Вперше з моменту возз’єднання Німеччина стала найбільшим військовим витрачальником у Західній Європі — це стало можливим завдяки створенню у 2022 році спеціального оборонного фонду в розмірі 100 млрд євро», — зазначив Лоренцо Скараццато, дослідник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI.
«Останні політичні рішення, ухвалені в Німеччині та багатьох інших європейських країнах, свідчать про те, що Європа вступила в період високих і зростаючих військових витрат, який, ймовірно, триватиме в найближчому майбутньому», — додав він.
Як відомо, президент США Дональд Трамп давно критикує Європу за недостатні видатки на оборону та нещодавно заявив, що вимагатиме від союзників збільшення оборонних витрат до 5 % ВВП. Такого показника наразі не досягають навіть самі США.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.