«Віроломне вбивство». Україна передала до суду в Гаазі докази розстрілу під Іловайськом
Getty Images

Офіс генерального прокурора направив до Міжнародного кримінального суду в Гаазі  повідомлення про віроломні вбивства українських військових під час виходу ЗСУ з Іловайська трагедії та оборони Донецького аеропорту.

Про це повідомляє «Укрінформ» із посиланням на заступника генерального прокурора України Гюндуза Мамедова.

«Матеріали містять фото, відео, письмові свідчення та опис речових доказів. Деякі з них отримані з відкритих джерел і свідчать про присутність збройних сил РФ у районі Іловайська у 2014 році. Загальна картина подій складена зі свідчень очевидців» — сказав він.

Він додав, що свідчення дозволяють скласти уявлення про роль РФ у цих подіях, зокрема — «її відповідальність за вчинення віроломства по відношенню до українських військових».

Повідомлення є деталізацією загальних даних, які українські правоохоронці вже передали до МКС.

«Це в тому числі є й підтвердженням того, що збройний конфлікт має характер міжнародного, а не внутрішнього. Офіс прокурора МКС уже відзначав події під Іловайськом як факт імовірного вчинення віроломного вбивства та поранення військовослужбовців. ОГП хотів звернути увагу МКС на подробиці обставин та вказати на те, що саме на РФ покладається відповідальність за вчинене віроломство» — наголосив Мамедов.

Крім того, наприкінці грудня 2019 року, як окреме звернення, ОГП передала інформацію щодо позасудових страт українських військових у ході боїв за Іловайськ та Дебальцеве.

За його словами, важко спрогнозувати, коли суд може взятися за розгляд справи по суті.

Діючий прокурор МКС пані Фату Бенсуда у грудні 2020 року зазначила, що ситуація в Україні відповідає критеріям для відкриття повноцінного розслідування, але для цього потрібно відправити матеріали і дочекатися рішення Досудової палати МКС, і вже після цього ми матимемо безпосередній процес у справі

Цим уже буде займатись новообраний прокурор МКС пан Карім Кхан. Щоб прискорити прийняття рішення, Україні необхідно ратифікувати Римський статут, наголосив правоохоронець. «Це дасть змогу пропустити стадію погодження Досудової палати МКС та перейти прокурору безпосередньо до розслідування», сказав Мамедов.

Розслідування «зеленого коридору» під Іловайськом та боїв у ДАП

Прокурори Департаменту ОГП щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту зібрали факти та докази, що підтверджують віроломне вбивство та поранення українських військових. Вони сталися під Іловайськом 29 серпня 2014 року та при обороні Донецького аеропорту 19-21 січня 2015 року.

Інформаційне повідомлення підготовлене на основі матеріалів кримінальних проваджень, фото та відео з відкритих джерел, а також зібраних речових доказів.

Віроломні вбивства та поранення військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань України відбувалися на тлі гуманітарних домовленостей.

Під час забезпечення у районі Іловайська «зеленого коридору» для виходу з оточення українських військовослужбовців, які склали зброю, по них, а також по автомобілю з символом «Червоного Хреста» росіяни активно стріляли. Вони вбили 366 українських військових. 429 українців отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 — потрапили у полон, 24 — зникли безвісти.

Під час оборони Донецького аеропорту представники окупаційної адміністрації РФ в Донецькій області — так званий «міністр оборони ДНР» та ЗС РФ запросили режим тиші для евакуації з поля бою тіл загиблих та поранених.

Проте перемир’я росіяни використали для прихованого мінування позицій ЗСУ та після його завершення віроломного підриву. Тоді загинули 25 військовослужбовців, 22 захопили у полон, одного полоненого вбили.

11 грудня 2020 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі ухвалив рішення про завершення попереднього вивчення ситуації в Україні. Це означає, що на тимчасово окупованих територіях Криму й сходу України відбувалися воєнні злочини і злочини проти людяності. Відтоді суд їх може повноцінно розслідувати.

Кримінальний суд у Гаазі розслідуватиме військові злочини на сході України