Слідчі ДБР провели обшуки та оголосили підозру очільнику Центру протидії корупції Віталію Шабуніну.
Chas News розповідає, хто такий Шабунін та чому обшуки у нього викликали суспільний резонанс.
Хто такий Віталій Шабунін
Віталій Шабунін народився 26 листопада 1984 року у Рівному. Він є українським громадським діячем, блогером і активістом у сфері антикорупції. Навчався в університеті, а ще студентом п'ятого курсу став депутатом Рівненської міської ради.
У 2008 році переїхав до Києва, де працював у громадській мережі «ОПОРА» та очолював Всеукраїнську фундацію регіональних ініціатив.
У 2012 році разом з Дарією Калинюк заснував громадську організацію «Центр протидії корупції» (ЦПК), де обійняв посаду голови правління. Під його керівництвом ЦПК лобіює запровадження антикорупційного законодавства, контролює державні закупівлі та добивається запровадження електронного декларування.
Він також очолював Раду громадського контролю при НАБУ у 2015-2016 роках і був членом Національної ради з питань антикорупційної політики (з червня 2019 до червня 2020 — Прим. Ред.).
З лютого 2022 року після повномасштабного вторгнення росіян мобілізувався до Сил ТРО. Надалі був переведений до відділу логістики у Харкові.
Варто зауважити, що зараз сторінка Шабуніна у Facebook не доступна.
Обшуки у Вітлія Шабуніна
11 липня низка ЗМІ почала писати про те, що Державне бюро розслідувань проводило обшуки у голови правління ЦПК Віталія Шабуніна за місцем служби у Чугуївському районі Харківської області, а також вдома.
Згодом у ДБР повідомили, що оголосили підозру громадському активісту, який, за даними слідства, ухилявся від служби в армії та без дозволу користувався автомобілем, призначеним для ЗСУ.
В ДБР імені активіста не розкривали, однак за даними ЗМІ, мова про очільника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, у якого сьогодні проводилися обшуки.
Йому оголошено підозру за ч. 4 ст. 409 КК України — ухилення від військової служби в умовах воєнного стану, та ч. 2 ст. 190 КК України (в редакції на момент вчинення злочину) — шахрайське заволодіння чужим майном у великих розмірах. Йому загрожує до 10 років в’язниці.
Реакція на обшуки та підозру Шабуніна
У Центрі протидії корупції вважають справу політично мотивованою. Там заявили, що обшуки проводили без ухвали суду, зокрема, у помешканні Шабуніна, де він не проживає вже кілька місяців, але де залишилася його родина.
Парламентська фракція партії «Голос» також вважає це політично мотивованим тиском і спробою розправи. Використання силовиків у політичних цілях — неприпустиме у демократичній державі.
«Використання правоохоронних органів з метою тиску на політичних опонентів влади набуває ознак системності. І це в рази небезпечніше у момент, коли ворог робить все для розколу суспільства, а опоненти серед членів ЄС у цей час критикують Україну, намагаючись зірвати процедуру вступу», — наголосив член депутатської фракції ПП «Голос» Ярослав Юрчишин.
Голова Комітету з питань антикорупційної політики, народна депутатка від «Слуги народу» Анастасія Радіна вважає, що підозра голові Центру протидії корупції Віталію Шабуніну є політичним переслідуванням.
«Підозра Віталію Шабуніну — це черговий приклад міксу нікчемності, вибіркового кривосуддя та переслідувань від ДБР за принципом «друзям — усе, ворогам — закон», — зазначила нардепка.
Редакція видання «Дзеркало тижня» стала на захист активіста й очільника «Центру протидії корупції» Віталія Шабуніна, якого запідозрили в шахрайстві та ухиленні від служби. Там стверджують, що не він не прагнув особистого збагачення.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.