ВМС Індонезії знайшли речі зі зниклої субмарини біля берегів Балі
Getty Images

Командування ВМС Індонезії оголосило, що під час операції з пошуку підводного човна, який зник 21 квітня, знайшли предмети, які були на його борту. Це молитовні килимки членів екіпажу, деталі торпедного апарату і ємність з паливно-мастильними матеріалами.

Ці знахідки означають, що субмарина затонула, цитує CNN заяву начальника штабу ВМС Індонезії адмірала Юдо Маргоно.

«Маючи достовірні докази, ймовірно, отримані з підводного човна KRI, ми змінили статус судна з зниклого на затонуле», — сказав Маргоно.

Переведення до цього статусу означає, що ВМС Індонезії визнає, що все на його борту загинули і шансів знайти живих немає, уточнює AP.

Маргого сказав, що нафтова пляма, яке раніше виявили там, де плив човен перед зникненням, могла з'явитися через те, що нафта просочилася з тріщини в паливному баку. Або ж екіпаж навмисно випустив паливо й рідину, щоб полегшити вагу судна.

Пошуки вели як мінімум 18 кораблів ВМС Індонезії, чотири поліцейських судна і три — національної пошуково-рятувальної служби. До пошуків уряд підключив 400 людей. Рятувальники направили більше десятка пошукових вертольотів і кораблів у район, де контакт був втрачений. Допомогу надали США, Австралія, Сінгапур, Малайзія та Індія.

У штабі ВМС Індонезії говорили, що кисню на борту підводного човна мало вистачити лише до ранку суботи.

У четвер індонезійські військові повідомили, що виявили ознаки невідомого об'єкту на глибині 50-100 метрів, і відправили на місце кораблі з гідроакустичними засобами.

Індонезійські пошукові групи заявили в п’ятницю, що визначили район, де може знаходитися судно. Це місце приблизно в 40 км на північ від Балі. Нафта була помічена на поверхні води поблизу точки занурення і там само виявили об’єкт, який, ймовірно, походить із підводного човна, за словами Маджа Генерал Ахмад Ріад, керівник центрального інформаційного підрозділу військових.

Зранку в суботу на Балі приземлився літак американських BBC Boeing P-8 Poseidon, який спеціалізується на пошуку підводних човнів.

Юдо сказав, що, як вважається, на підводному човні не стався вибух, але сильний тиск на судно, ймовірно, створив тріщину, через яку деякі предмети випливли.

За його словами, уламки були виявлені в місці, де море глибиною 850 м, що зробило б можливу евакуацію «дуже важкою».

Влада раніше заявляла, що підводний човен не може працювати на глибині понад 500 м.

Люди, які були на попередній місії на підводному човні KRI Nanggala-402, підтвердили, що частина уламків належала цьому судну, сказав начальник штабу ВМС. Знайдена пляшка з жиром є тією, яку екіпаж використовував би для змащення перископа підводного човна.

За словами Юдо, підводний човен мав лише стільки повітря, щоб протриматися до світанку в суботу, якщо він втратив потужність. Але виживання могло б розтягнутися на п'ять днів, якби судно зберегло електроенергію.

Але навіть така оцінка кількості кисню була оптимістичною, на думку експертів, оскільки вона передбачала, що підводний човен не був розчавлений під тиском води.

Одним із людей на борту був командир індонезійського підводного флоту Гаррі Сетіаван, повідомляє ВВС.

Індонезія експлуатує п’ять підводних човнів — два німецьких типу 209, включаючи Nanggala, і три нові південнокорейські судна. «Nanggala -402» побудували в Західній Німеччині в кінці 1970-х.

Держава прагнула модернізувати свою обороноздатність, але частина обладнання її ВМС застаріла. За останні роки трапились нещасні випадки зі смертельними наслідками.

У 2012 році завершився її дворічний ремонт, який проходив у Південній Кореї.

Представник індонезійських ВМС заявляв, що це перший подібний інцидент у їхній історії.

Останній випадок зникнення підводного човна у світі стався у 2017 році. Тоді зникла субмарина ВМС Аргентини «Сан Хуан» з 44 членами екіпажу. Через рік після зникнення її знайшли на дні Атлантичного океану. Причиною катастрофи назвали вибух.

У морі в Індонезії знайшли рештки тіл та уламки літака Sriwajaya Air