Збройні сили України вважають 69 військових зниклими безвісти
Getty Images

На сьогодні 69 військовослужбовців в Україні вважаються зниклими безвісти. Про це повідомляє пресслужба офісу президента.

«За даними Збройних сил України, на сьогодні 69 військовослужбовців вважаються зниклими безвісти», — сказала представник уповноваженого президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Наталія Зарецька.

За її словами, комісія з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, може запрацювати до кінця березня. Це станеться, якщо державні органи діятимуть за планом, запропонованим офісом глави держави. Голова цієї комісії може бути обраний протягом двох тижнів.

Вона також зазначила, що президент України Володимир Зеленський підписав указ № 495/2020 «Про заходи щодо захисту прав та інтересів осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, жертв насильницьких зникнень, членів їх сімей».

«Якщо все піде за планом, всі формальні процедури відбудуться, в березні комісія почне роботу повноцінно», — сказала Зарецька.

За її словами, пошукові роботи не припинялися і здійснювалися силами підрозділів Нацполіції та військовими в зоні проведення бойових дій, за гуманітарним проектом ЗСУ «Евакуація 200». Також їх ведуть громадські організації.

Основні складнощі — з пошуками на непідконтрольних територіях. Дії на тимчасово окупованих територіях узгоджуються в політичному форматі через Тристоронню контактну групу. І, на жаль, сьогодні отримати дозвіл і гарантію безпеки пошуків не вдається через позицію протилежної сторони

Вона зазначила, що станом на сьогодні на окупованих територіях працювати може лише Міжнародний комітет Червоного Хреста.

Нині загальний облік зниклих безвісти в зоні проведення АТО і ООС на тимчасово окупованих територіях (і військових, і цивільних) здійснює СБУ. Для цього у складі служби створений «Об’єднаний центр з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників та встановлення місцезнаходження безвісти зниклих у районі проведення ООС».

Окрім того, за словами Зарецької, законодавство передбачає функціонування Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Його адміністратором буде державне підприємство, підконтрольне Міністерству юстиції, а держателем — комісія.

«Технічно Єдиний реєстр може бути створений та запущений в роботу за півроку, якщо відповідне фінансування буде передбачене», — зазначила Зарецька.

Раніше, згідно повідомлення УНН на початку серпня 2020 року, у Донецькій області впродовж 2014-2020 років були зареєстровані кримінальні провадження щодо 157 військовослужбовців, зниклих безвісти.

Влада планує відмовитися від призову до ЗСУ у майбутньому