Зеленський схвалив рішення РНБО про «вдосконалення» відповідальності за недостовірне декларування та неподання декларації
Нацгвардія

Президент Володимир Зеленський підписав указ, яким увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони, що передбачає подачу до Верховної Ради законопроєкту про «вдосконалення відповідальності» за недостовірне декларування, повідомляє пресслужба голови держави.

Згідно з рішенням, РНБО схвалила цей законопроєкт та рекомендувала главі держави подати його на розгляд до Верховної Ради як невідкладний.

Як повідомляє пресслужба президента, проєкт закону повертає покарання — обмеження або позбавлення волі за недостовірне декларування та неподання декларації.

Зеленський пропонує внести зміни у статтю 366-2 Кримінального кодексу (декларування недостовірної інформації).

Внесення недостовірних відомостей на суму від 500 до 2000 прожиткових мінімумів до декларації каратиметься:

  • штрафом від 3000 до 4000 неоподатковуваних мінімумів;
  • або громадськими роботами (від 150 до 240 годин);
  • або обмеженням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Недостовірні дані на суму понад 2000 прожиткових мінімумів каратимуться:

  • штрафом від 4000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів;
  • або громадськими робіт (від 150 до 240 годин)
  • обмеженням волі на строк до двох років;
  • або позбавлення волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років.

Законопроєкт пропонує внести зміни до статті 366-3 Кримінального кодексу (неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування).

За умисне неподання декларації хочуть карати:

  • штрафом від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів;
  • або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин;
  • або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років.

У РНБО наприкінці грудня повідомляли, що Зеленський внесе законопроєкт про «вдосконалення» відповідальності за недостовірне декларування.

15 грудня Верховна Рада відновила повноцінну роботу Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), ухваливши внесення змін до закону «Про запобігання корупції».

Перед тим у НАЗК скаржилися, що робота відомства була призупинена через рішення КСУ від 27 жовтня, яким суд визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, що передбачає покарання за декларування недостовірної інформації. Так само суд скасував низку положень закону «Про запобігання корупції», в тому числі деякі повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції.

Рішення КСУ критично сприйняли на Заході, заявивши, що воно ставить під сумнів низку міжнародних зобов’язань України.

30 грудня 2020 року набув чинності закон про повернення покарання за брехню у декларації, однак, у «легшій» формі, ніж було раніше. Документ усуває прогалини в законодавстві, що виникли у зв’язку з рішенням КСУ від 27 жовтня 2020 року. Він передбачає кримінальну відповідальність за брехню у декларації та за неподання декларації політиком або посадовою особою в місцевому самоврядуванні.

Закон не передбачав позбавлення волі за недостовірне декларування чи неподання декларації.

Також сьогодні, 27 січня, Зеленський відкликав законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства» з парламенту.

Рішення КСУ. Зеленський підписав закон про покарання за брехню у декларації