Люди безпрецедентними темпами змінюють клімат Землі, тому необхідно різко скоротити викиди шкідливих речовин в атмосферу, щоб утримати глобальну температуру в межах норм, встановлених Паризькою кліматичною угодою.
Про це говориться у звіті Міжурядової панелі ООН зі зміни клімату.
This @IPCC_CH #ClimateReport is a severe warning regarding the well-being of human society & all life on Earth.
— UN Climate Change (@UNFCCC) August 9, 2021
The only way to reach the 1.5C goal is through the rapid implementation of more ambitious NDCs.
Full @UNFCCC statement here: https://t.co/3nMhpP5x0D pic.twitter.com/id6Jd4HpRx
Автори запевняють, що концентрація вуглекислого газу в атмосфері у 2019 році була найвищою за останні 2 млн років.
А глобальна температура поверхні землі «з 1970 року збільшувалася швидше за будь-які інші п’ятдесятирічні періоди в історії за останні 2 тисячі років».
У Міжурядовій групі експертів з питань змін клімату (МГЕЗК) зазначили, щорічна площа льоду в Арктиці за період з 2011 по 2020 роки була найнижчою з 1850 року, а глобальний рівень моря «з 1900 року підвищувався швидше, ніж у будь-якому іншому столітті за останні 3 тисячі років».
У звіті вказується, що кліматична система безумовно постраждала від людського впливу. Це і спричинило підвищення температури земної поверхні, а рівень світового океану може піднятись на два метри вже до кінця століття.
За прогнозами МГЕЗК, якщо у наступні десятиліття не буде різкого скорочення викидів вуглекислого та інших парникових газів, то планеті загрожуватимуть екстремальні погодні умови. І чимало тварин і рослин не зможуть адаптуватися до цих умов.
Звіт МГЕЗК створювали 234 експерти з 66 країн, в тому числі з України.
Друга та третя частини звіту, вихід яких очікують у 2022 році, зосередяться на питаннях наслідків, адаптації та вразливості до зміни клімату.
Крім того розглядатимуться зусилля щодо пом'якшення наслідків впливу людини на зміни клімату Землі.
Температура на Землі зростатиме
Згідно з усіма розглянутими варіантами, глобальна температура поверхні землі продовжуватиме зростати, принаймні, до середини нинішнього століття.
За сценарієм найбільших викидів, глобальна температура виросте на 5,7°C до кінця століття, а найнижчих — до 2100 року вона може зберегтися на рівні від 1 до 1,8°C у порівнянні з доіндустріальною епохою.
Антоніу Гутерріш, генеральний секретар ООН назвав звіт «червоним рівнем попередження для людства». Він закликав країни об‘єднати зусилля задля подолання зміни клімату.