НЕ НА ЧАСІ / ІНТЕРАКТИВ
Як добре ви знаєте історію становлення нашої держави, її злети та падіння, а також реалії повсякденного життя у різні часи?
Як добре ви знаєте історію становлення нашої держави, її злети та падіння, а також реалії повсякденного життя у різні часи?
24 серпня Україні виповнюється 30 років. За цей час народилося і виросло нове покоління людей, які вже не пам'ятають СРСР. А ті, що пам'ятають, — багато чого вже встигли забути. Ми вирішили перевірити, як ви розбираєтеся у новітній історії нашої країни та орієнтуєтеся у процесах, що в ній відбуваються зараз
30 питань про 30 років української Незалежності
Гарантуємо: буде весело. Ба більше — точно дізнаєтеся багато нового. Ну що, поїхали!
Почати тест |
Незадовго до 24 серпня 1991 року Україна, тоді ще радянська та соціалістична, вже встигла відсвяткувати День незалежності. Коли?
9 січня 1918 року Центральна Рада своїм Універсалом проголосила незалежність Української Народної Республіки. Тобто, у принципі, святкувати можна було і в цей день. Однак керівництво УРСР історичну подію ігнорувало, а відзначати проголошення незалежності України в 1990 році вирішили 16 липня — на честь ухвалення Декларації про державний суверенітет. Наступного року святкування цього дня відбулося вперше і востаннє. Верхівка правлячої компартії тоді поклала квіти до пам'ятника Леніну, по Києву пройшов багатотисячний марш з жовто-блакитними прапорами, а на Майдані ввечері відбувся святковий концерт з «Братами Гадюкіними» у ролі хедлайнерів.
22 квітня не має жодного стосунку до становлення незалежності України. В цей день в 1991 році на державному рівні ще відзначали день народження Леніна. Все-таки при владі тоді знаходились комуністи. А от через три місяці, 16 липня, в Україні відзначили проголошення незалежності — на честь ухваленої минулого року Декларації про державний суверенітет. Партійне керівництво тоді поклало квіти до пам'ятника Леніну, по Києву пройшов багатотисячний марш з жовто-блакитними прапорами, а на Майдані ввечері відбувся святковий концерт з «Братами Гадюкіними» у ролі хедлайнерів.
Саме так. 16 липня 1990 року Верховна Рада ухвалила Декларацію про державний суверенітет і вирішила відзначати в цей день проголошення незалежності України. Наступного року цю настанову виконали вперше і востаннє. Партійне керівництво 16 липня поклало квіти до пам'ятника Леніну, по Києву пройшов багатотисячний марш з жовто-блакитними прапорами, а на Майдані ввечері відбувся святковий концерт з «Братами Гадюкіними» у ролі хедлайнерів.
22 серпня 1945 року Україна офіційно вступила до ООН. Однак про її незалежність ця подія зовсім не свідчила. Просто радянське керівництво прагнуло вибити собі додатковий голос в Генасамблеї. А відзначали проголошення незалежності в 1991 році 16 липня — на честь ухваленої минулого року Декларації про державний суверенітет. Компартійне керівництво тоді поклало квіти до пам'ятника Леніну, по Києву пройшов багатотисячний марш з жовто-блакитними прапорами, а на Майдані ввечері відбувся святковий концерт з «Братами Гадюкіними» у ролі хедлайнерів.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Леонід Кравчук увійшов в історію як перший всенародно обраний президент України. Проте слід в історії політик залишив ще задовго до цього. Як саме?
В одному з інтерв'ю перший президент розповів, що в студентські роки виступав натурником для скульптора. З образу Кравчука створено бронзовий пам'ятник «червоному комдиву» Миколі Щорсу на коні, який встановили в 1954 році. Пам'ятник знаходиться в центрі Києва.
За часів Кравчука багатьом українцям доводилося виживати за рахунок городів та роздрібної торгівлі. Отже, зручний візок на колесах був напрочуд популярним. Але винахідник «кравчучки» — інженер київського авіазаводу Олексій Сергеєв. Що ж до Леоніда Макаровича, то у молодості він був натурником для скульптора, який створив пам'ятник Миколі Щорсу.
Біловезька угода 1991 року зафіксувала смерть Радянського Союзу. Документ підписали офіційні представники Білорусі, Росії та України. Нашу країну представляв саме Кравчук, але вже у статусі президента. А ми запитували, який слід в історії політик залишив ще задовго до отримання посади. Уважність — наше все! Насправді ще задовго до початку політичної кар'єри молодий Кравчук був натурником для скульптора, який створив пам'ятник Миколі Щорсу.
Леонід Кравчук був останнім головою Верховної Ради УРСР, яку прийнято вважати першим скликанням парламенту незалежної України. А останній уряд УРСР очолював Вітольд Фокін. 2020 року Фокіна дістали з політичного забуття та ненадовго призначили до переговорної групи по Донбасу. Насправді ще задовго до початку політичної кар'єри молодий Кравчук був натурником для скульптора, який створив пам'ятник Миколі Щорсу.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
У 1989 році проукраїнська інтелігенція і духовенство створили ініціативний комітет із відновлення автокефалії Української православної церкви. Його лідери направили до Верховної Ради УРСР звернення з проханням зареєструвати нову конфесію. Втім, більше року їм відмовляли — офіційний статус Українська автокефальна церква отримала лише у жовтні 1990-го. Цікаво, що, відмовляючи у реєстрації, депутати-комуністи слово у слово повторювали тезу дуже поважного на той час ієрарха, який сказав, що «такої церкви ніколи не було і немає, а тому зареєструвати її не можна». Кому належать ці слова?
Кирило аж ніяк не міг сказати цю фразу, тому що у 1989 році він ще не був патріархом, служив у Калінінграді, і до українських справ безпосереднього відношення не мав. Фразу ж про Автокефальну церкву, якої ніколи не існувало і не існує, у 1989 році сказав Філарет, майбутній Патріарх Київський. У ті часи він був одним з ключових функціонерів Російської церкви і палко виступав за єдність з Росією. Втім, у 1990-му погляди Філарета кардинально змінилися. Подейкують, сильно образився, що його не обрали Московським патріархом, хоча він балотувався на цей пост.
Як не дивно, це сказав саме він! У 1989 році майбутній Патріарх Філарет був одним з ключових функціонерів Російської церкви і палко виступав за єдність з Росією. Втім, у 1990-му його погляди кардинально змінилися. Подейкують, Філарет сильно образився на росіян за те, що його не обрали Московським патріархом, хоча він балотувався на цей пост.
Митрополит Онуфрій зробив все, що було в його силах, щоб Українська церква по наш час зберігала залежність від Москви. У 1990-му році українські єпископи звернулися з листом до Московського патріарха з проханням надати автокефалію. Онуфрій, який тоді служив у Чернівцях, також підписав цей лист. Втім, за кілька днів він відкликав свій підпис. Його приклад наслідували й інші єпископи. Тому замість автокефалії Москва надала тоді Українській церкві лише автономію. Втім, ці слова належать не йому. Фразу про Автокефальну церкву, якої ніколи не існувало і не існує, у 1989 році сказав Філарет, майбутній Патріарх Київський. У ті часи він був одним з ключових функціонерів Російської церкви і палко виступав за єдність з Росією. Втім, вже у 1990-му погляди Філарета кардинально змінилися. Подейкують, сильно образився, що його не обрали Московським патріархом, хоча він балотувався на цей пост.
Любомир аж ніяк не міг це сказати. Кардинал Гузар, католик, не міг втручатися у внутрішні справи православних церков. Фразу про Автокефальну церкву, якої ніколи не існувало і не існує, у 1989 році сказав Філарет, майбутній Патріарх Київський. У ті часи він був одним з ключових функціонерів Російської церкви і палко виступав за єдність з Росією. Втім, вже у 1990-му погляди Філарета кардинально змінилися. Подейкують, сильно образився, що його не обрали Московським патріархом, хоча він балотувався на цей пост.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
1 серпня 1991 року президент США Джордж Буш-старший виступив з промовою у Верховній Раді. З легкої руки журналіста The New York Times Вільяма Сафайра вона увійшла в історію під назвою «Котлета по-київськи» (англ: Chicken Kyiv speech). Чому?
Буш-старший у Верховній Раді дійсно розповідав про своє захоплення столицею України. Наприклад, цитував слова Олександра Довженка: «Київ — це квітучий сад, Київ — це поет, Київ — це епоха, Київ — це історія, Київ — це мистецтво». Однак про фірмові місцеві страви президент США не згадував. У той же час він хвалив Михайла Горбачова за плани оновити СРСР, попереджав, що США «не будуть підтримувати тих, «хто шукає незалежності, щоб замінити віддалену тиранію на локальний деспотизм» та критикував політиків, які сповідують «суїцидальний націоналізм». У США багато хто звинуватив президента в політичному прорахунку та боягузтві через небажання підтримувати рухи за незалежність в республіках. Ці настрої передав Сайфер, назвавши промову «Chicken Kyiv speech»: слово «chicken» в американському сленгу має значення «боягуз». Тобто мала місце гра слів — назву статті можна перекласти і як «Котлета по-київськи» і як «Київський боягуз».
Саме так! Президент США хвалив Михайла Горбачова за плани оновити СРСР, попереджав, що США «не будуть підтримувати тих, «хто шукає незалежності, щоб замінити віддалену тиранію на локальний деспотизм» та критикував політиків, які сповідують «суїцидальний націоналізм». В США багато хто звинуватив президента в політичному прорахунку та боягузтві через небажання підтримувати рухи за незалежність в республіках. Ці настрої передав Сайфер, назвавши промову «Chicken Kyiv speech»: слово «chicken» в американському сленгу має значення «боягуз». Тобто мала місце гра слів — назву статті можна перекласти і як «Котлета по-київськи» і як «Київський боягуз».
Буш справді розповідав про великий потенціал агарного сектору української економіки, але головний акцент він зробив на політичних питаннях. Між іншим президент США хвалив Михайла Горбачова за плани оновити СРСР, попереджав, що США «не будуть підтримувати тих, «хто шукає незалежності, щоб замінити віддалену тиранію на локальний деспотизм» та критикував політиків, які сповідують «суїцидальний націоналізм». В США багато хто звинуватив президента в політичному прорахунку та боягузтві через небажання підтримувати рухи за незалежність в республіках. Ці настрої передав Сайфер, назвавши промову «Chicken Kyiv speech»: слово «chicken» в американському сленгу має значення «боягуз». Тобто мала місце гра слів — назву статті можна перекласти і як «Котлета по-київськи» і як «Київський боягуз».
Така риторика більше личила б Микиті Хрущову, який обіцяв показати «кузькину мать» капіталістам. Буш-старший, навпаки, дякував депутатам, серед яких більшість представляли комуністи, за теплий прийом. Також президент США хвалив Михайла Горбачова за плани оновити СРСР, попереджав, що США «не будуть підтримувати тих, «хто шукає незалежності, щоб замінити віддалену тиранію на локальний деспотизм» та критикував політиків, які сповідують «суїцидальний націоналізм». У США багато хто звинуватив президента в політичному прорахунку та боягузтві через небажання підтримувати рухи за незалежність в республіках. Ці настрої передав Сайфер, назвавши промову «Chicken Kyiv speech»: слово «chicken» в американському сленгу має значення «боягуз». Тобто мала місце гра слів — назву статті можна перекласти і як «Котлета по-київськи» і як «Київський боягуз».
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
У 90-ті Україна не завжди могла розрахуватись за товари грошима — вони знецінювались з фантастичною швидкістю. Тому доводилось використовувати бартер. В хід йшло все, що могло викликати попит у іншої сторони. Цілі залізничні ешелони, завантажені українськими гумовими калошами та валянками, обміняли на…
Наша країна — один із світових лідерів з експорту зернових культур, тож отримувати зерно в обмін на калоші не потрібно було навіть у буремні 90-ті. Але як і 30 років тому, так і сьогодні, одна з головних проблем — газ. Саме в обмін на нього Україна надіслала Туркменістану 12 млн пар українських калош. Калоші є частиною національного туркменського костюму і тому користувалися у цій країні неабияким попитом.
«Кравчучка» — основний помічник дрібних підприємців 90-х. Попри просту конструкцію та дешеве виробництво, візок міг перевозити вантажі до 100 кг. Перші «кравчучки» почали випускати на київському авіазаводі, а згодом на військових підприємствах в рамках конверсії. Тож отримувати їх з інших країн не було сенсу. Ешелони вітчизняних калош Україна обміняла на природний газ з Туркменістану. Калоші є частиною національного туркменського костюму і тому користувалися у цій країні неабияким попитом.
Жувальні гумки та солодощі в яскравих обгортках мали шалені цінники та користувались великим попитом. Та все ж молода держава обмінювала свої калоші не на них, а на природний газ з Туркменістану. Калоші є частиною національного туркменського костюму і тому користувалися у цій країні неабияким попитом.
Приватна українська компанія «Республіка» отримала від Кабміну ексклюзивні права на бартерні операції з Туркменістаном. Азійська країна обмінювала природний газ на українські калоші та валянки. Калоші є частиною національного туркменського костюму і тому користувалися у цій країні неабияким попитом. У 1994 році Туркменістан отримав 12 млн пар українських калош.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
За даними Державної фіскальної служби, 8,5 тис. громадян отримали за 2020 рік доходи більше мільйона гривень. А от 25 років тому завдяки гіперінфляції мільйонерами формально вважалися усі українці. Пригадайте, хто був зображений на банкноті номіналом 1 мільйон карбованців?
Володимира Великого зараз можна побачити на купюрах та монетах номіналом в 1 гривню. В епоху карбованців князя зображували на банкнотах в 10, 20, 50, 100, 200 та 500 тис. карбованців. Однак честь асоціюватися з мільйонною купюрою випала Тарасу Шевченку. Вона знаходилась в обігу з травня 1995 до вересня 1996 року. Під час грошової реформи 1 мільйон карбованців міняли на 1 гривню.
Портрет першого президента Української академії наук з'явився на грошах нещодавно — в 2019 році на банкноті в 1 тис. грн. А от честь асоціюватися з мільйоном карбованців випала Тарасу Шевченку. Купюра знаходилась в обігу з травня 1995 до вересня 1996 року. Під час грошової реформи 1 мільйон карбованців міняли на 1 гривню.
У вас хороша пам'ять! Дійсно, на лицьовій стороні банкноти в мільйон карбованців українці бачили Тараса Шевченка (точніше, його пам'ятник, встановлений в Києві), а на зворотній — червоний корпус Київського національного університету, який носить ім'я поета. Купюра знаходилась в обігу з травня 1995 до вересня 1996 року. Під час грошової реформи 1 мільйон карбованців міняли на 1 гривню.
Може, на початку 1990-х років ви жили в Білорусі? Саме там в 1992 році ввели в обіг серію «зоологічних» банкнот — крім зайчиків, на них можна було побачити бобрів, вовків, ведмедів та зубрів. А на українських карбованцях зображували людей. Честь асоціюватися з мільйонною купюрою випала Тарасу Шевченку. Вона знаходилась в обігу з травня 1995 до вересня 1996 року. Під час грошової реформи 1 мільйон карбованців міняли на 1 гривню.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Згідно з Конституцією, Україна є унітарною державою. Жодна з частин її території не має ознак суверенітету, тобто політичної самостійності. Це вкрай не подобається проросійським силам, які вимагають надання Донбасу можливості жити за ухваленими на власний розсуд законами. Наприклад, про таке говорив лідер ОПЗЖ Віктор Медведчук. Втім, він не перший з українських політиків, який просуває ідею федералізації України. Хто ще на зорі Незалежності висловлював подібні думки?
Симоненко свого часу всіляко просував російські наративи як необхідність входження до Митного союзу, припинення стосунків з МВФ та євроінтеграції. Втім, про федералізацію України він нічого не говорив. Прихильником федералізації у 1990 році був один з лідерів «Народного руху» В'ячеслав Чорновіл. «Бачу в складі Української Федеративної Народної Республіки такі землі, як Київщина, Поділля, Волинь, Галичина, Буковина, Закарпаття, Гетьманщина, Слобожанщина, Запоріжжя, Донеччина, Таврія (Чорноморія), а Крим — як незалежного сусіду або автономну республіку в союзі з Україною». Втім, вже у 1991 році Чорновіл від своїх ранніх ідей відмовився, замінив поняття «федеративність» на «регіональне самоврядування».
Ой ні. Мороз завжди робив ставку на лозунги побудови соціальної держави, які так подобаються електорату. Питання державотворення його мало цікавили. А прихильником федералізації у 1990 році був один з лідерів «Народного руху» В'ячеслав Чорновіл. «Бачу в складі Української Федеративної Народної Республіки такі землі, як Київщина, Поділля, Волинь, Галичина, Буковина, Закарпаття, Гетьманщина, Слобожанщина, Запоріжжя, Донеччина, Таврія (Чорноморія), а Крим — як незалежного сусіду або автономну республіку в союзі з Україною». Втім, вже у 1991 році Чорновіл від своїх ранніх ідей відмовився, замінив поняття «федеративність» на «регіональне самоврядування».
Як це не дивно, але так. У 1990 році В'ячеслав Чорновіл був прихильником федералізації України. «Бачу в складі Української Федеративної Народної Республіки такі землі, як Київщина, Поділля, Волинь, Галичина, Буковина, Закарпаття, Гетьманщина, Слобожанщина, Запоріжжя, Донеччина, Таврія (Чорноморія), а Крим — як незалежного сусіду або автономну республіку в союзі з Україною». Втім, вже у 1991 році Чорновіл від своїх ранніх ідей відмовився, замінив поняття «федеративність» на «регіональне самоврядування».
Джемілєв багато зробив, щоби кримські татари як корінний народ Криму отримали права автономії. Втім, він ніколи не піддавав сумніву суверенні права України на територію півострова. Прихильником федералізації у 1990 році був один з лідерів «Народного руху» В'ячеслав Чорновіл. «Бачу в складі Української Федеративної Народної Республіки такі землі, як Київщина, Поділля, Волинь, Галичина, Буковина, Закарпаття, Гетьманщина, Слобожанщина, Запоріжжя, Донеччина, Таврія (Чорноморія), а Крим — як незалежного сусіду або автономну республіку в союзі з Україною». Втім, вже у 1991 році Чорновіл від своїх ранніх ідей відмовився, замінив поняття «федеративність» на «регіональне самоврядування».
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Солдати НАТО — одна з улюблених страшилок російських пропагандистів та Наталії Вітренко (пам'ятаєте такого українського політика?). А коли ж перші солдати Альянсу ступили на українську землю?
У 1992 році Київ відвідав генеральний секретар НАТО Манфред Вернер, а президент Леонід Кравчук попрямував до Брюсселю з візитом у відповідь. Того року Україна приєдналася до Ради євроатлантичного співробітництва, за два роки — до натівської програми «Партнерство заради миру». А от перші солдати НАТО вперше завітали в Україну у травні 1995 року. Тоді на Яворівському полігоні у Львівській області відбулися багатонаціональні військові навчання Альянсу та України.
Так! У травні 1995 року на Яворівському полігоні у Львівській області відбулися перші багатонаціональні військові навчання Альянсу та України. Вони отримали символічну назву «Щит миру», адже 1994 року підписали Будапештський меморандум — міжнародні гарантії безпеки України в обмін на відмову від ядерної зброї. За згадками учасників тих навчань, солдатів однієї роти навіть перевзули в берці замість традиційних кирзових чобіт.
Це один із найскладніших років в історії сучасної України — анексія Криму та початок війни на Сході. Звісно ж, інструктори країн-членів Альянсу надавали теоретичну та практичну підтримку вітчизняному війську. Але вперше солдати НАТО завітали в Україну в травні 1995 року. Тоді на Яворівському полігоні у Львівській області відбулися багатонаціональні військові навчання Альянсу та України.
Про такий варіант, напевно, дуже мріють у Росії. Але це не так. Щороку українські військовослужбовці спільно з колегами з НАТО беруть участь в спільних навчаннях, як на своїй території, так і за кордоном. Вперше ж солдати Альянсу завітали в Україну ще у травні 1995 року. Тоді на Яворівському полігоні у Львівській області відбулися багатонаціональні військові навчання Альянсу та України.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
«Це ж було вже» — заявив у 2004 році під час засідання РНБО Леонід Кучма. Згодом ця фраза стала популярним інтернет-мемом. Що саме викликало емоційну реакцію тодішнього президента?
Кучма залишав президентське крісло на хвилі масових протестів проти фальсифікації виборів. Акція отримала назву Помаранчева революція. У 2013 році, коли і почався Євромайдан, він знаходився на заслуженому політичному відпочинку. Насправді емоційну реакцію Кучми у 2004 році викликав Віктор Янукович, який тоді займав посаду прем'єр-міністра. Президенту не сподобалась його підготовка до засідання РНБО та постійні повторення раніше озвучених тез.
Переходом Юлії Тимошенко в опозицію нікого не здивуєш. Це відбувається у кожному скликанні Верховної Ради. Насправді емоційну реакцію Кучми у 2004 році викликав Віктор Янукович, який тоді займав посаду прем'єр-міністра. Президенту не сподобалась його підготовка до засідання РНБО та постійні повторення раніше озвучених тез.
На засіданні Ради національної безпеки і оборони в 2004 році президент Леонід Кучма зупинив доповідь Віктора Януковича, що на той час був прем'єр-міністром. Президенту не сподобалась підготовка Януковича до засідання та повторення ним озвучених раніше заяв.
Кучма любив футбол. Політика часто бачили у VIP-ложі на знакових футбольних матчах. Ба більше, свого часу він входив до президії футбольного клубу «Дніпро». Втім, за дві каденції Кучми національна збірна жодного разу не виходила до фінальних частин чемпіонатів світу чи Європи. Але на це тодішній президент ніяк не реагував (у всякому випадку, публічно). Розлютитись Кучму змусив Янукович, який тоді займав посаду прем'єр-міністра. Президенту не сподобалась його підготовка до засідання РНБО та постійні повторення раніше озвучених тез.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Станом на 1 січня 2021 року почесне звання «Герой України» отримали 479 осіб. А хто з них був першим?
Степан Бандера офіційно носив почесне звання «Герой України» трохи менше року. В січні 2010 року посмертно присвоїв його лідеру ОУН президент Віктор Ющенко, а в січні наступного року на підставі рішення донецького суду відповідний указ скасував Віктор Янукович. Зараз на розгляді Верховної Ради перебуває постанова з пропозицією повернути звання Бандері. Проте у будь-якому разі він отримав це звання не першим.
Найвищу державну відзнаку «Герой України» запровадив Леонід Кучма у серпні 1998 року. А через три місяці першим її отримав президент Національної академії наук Борис Патон — «за самовіддане служіння науці, визначні досягнення в галузі зварювання та спеціальної електрометалургії, що сприяли визнанню й утвердженню авторитету вітчизняної науки в світі».
Найвищу державну відзнаку «Герой України» запровадив Леонід Кучма у серпні 1998 року. А через три місяці першим її отримав президент Національної академії наук Борис Патон — «за самовіддане служіння науці, визначні досягнення в галузі зварювання та спеціальної електрометалургії, що сприяли визнанню й утвердженню авторитету вітчизняної науки в світі».
Найвищу державну відзнаку «Герой України» запровадив Леонід Кучма у серпні 1998 року. А через три місяці першим її отримав президент Національної академії наук Борис Патон — «за самовіддане служіння науці, визначні досягнення в галузі зварювання та спеціальної електрометалургії, що сприяли визнанню й утвердженню авторитету вітчизняної науки в світі».
Льотчик-випробувач Олександр Галуненко у серпні 1999 року першим отримав почесне звання «Герой України» з врученням ордену «Золота зірка», яким нагороджують за геройські вчинки. Проте у загальному переліку «Героїв» він посідає шосте місце. Першим найвищу державну відзнаку отримав президент Національної академії наук Борис Патон в листопаді 1998 року — «за самовіддане служіння науці, визначні досягнення в галузі зварювання та спеціальної електрометалургії, що сприяли визнанню й утвердженню авторитету вітчизняної науки в світі».
Найвищу державну відзнаку «Герой України» Леонід Кучма запровадив у серпні 1998 року. Першим її отримав президент Національної академії наук Борис Патон — «за самовіддане служіння науці, визначні досягнення в галузі зварювання та спеціальної електрометалургії, що сприяли визнанню й утвердженню авторитету вітчизняної науки в світі». Леонід Каденюк теж став «Героєм України», але пізніше — 3 грудня 1999 року.
Першим же найвищу державну відзнаку отримав президент Національної академії наук Борис Патон в листопаді 1998 року — «за самовіддане служіння науці, визначні досягнення в галузі зварювання та спеціальної електрометалургії, що сприяли визнанню й утвердженню авторитету вітчизняної науки в світі».
Першим же найвищу державну відзнаку отримав президент Національної академії наук Борис Патон в листопаді 1998 року — «за самовіддане служіння науці, визначні досягнення в галузі зварювання та спеціальної електрометалургії, що сприяли визнанню й утвердженню авторитету вітчизняної науки в світі».
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
17 квітня 1999-го в Міжнародному залі слави авіації та космонавтики (Сан-Дієго, США) відбулася церемонія включення нових членів. Своє місце серед таких зірок аерокосмічної галузі, як брати Райт, Ніл Армстронг і Юрій Гагарін, посів видатний українець. Як його звали?
Видатного інженера і конструктора вважають «батьком» радянської транспортної авіації. Під його керівництвом, серед іншого, створили легендарний Ан-124 «Руслан», який до цих пір вважається одним з найбільших вантажних літаків. Уже після смерті Антонова на підприємстві, що носить його ім'я, народилася велетенська Ан-225 «Мрія», яка прославила Україну на весь світ. Саме Антонов був удостоєний місця в аерокосмічному Залі слави в 1999-му.
Видатний інженер занадто пізно зайняв роль провідного конструктора радянської космонавтики. У 1974-му він очолив КБ, яке розробляло ракети-носії, супутники та іншу подібну техніку. На той час у космічних перегонах між СРСР і США вже визначився переможець. Однак Глушко все ж зміг вписати своє ім'я в історію аерокосмічної галузі. Під його керівництвом на світ з'явився «Буран» — радянський аналог американського Space Shuttle. На жаль, цей унікальний апарат лише раз піднімався в космос, а потім програму закрили. Свого місця в залі слави у Глушко поки немає. Натомість у 1999 році в Міжнародному залі слави авіації та космонавтики з'явилось ім'я Олега Антонова — «батька» радянської транспортної авіації. Під його керівництвом, серед іншого, створили легендарний Ан-124 «Руслан», який до цих пір вважається одним з найбільших вантажних літаків.
У 1999-му він ще не був мером Києва, та й прізвисько «Космос» за ним не закріпилося. І хоча здавалося, що Леонід Черновецький постійно витає серед зірок, цього явно недостатньо, щоб потрапити в одну компанію з Гагаріним і Армстронгом. Натомість у 1999 році в Міжнародному залі слави авіації та космонавтики з'явилось ім'я Олега Антонова — «батька» радянської транспортної авіації. Під його керівництвом, серед іншого, створили легендарний Ан-124 «Руслан», який до цих пір вважається одним з найбільших вантажних літаків.
Гаряче, але мимо. Сергій Корольов по праву вважається «батьком» радянської космонавтики. Його досягнення в ракетобудуванні допомогли людині піднятися до зірок і на деякий час забезпечили СРСР лідерство в космічних перегонах з США. Видатний українець дійсно входить в Зал слави, але включили його туди в 1990 році ще до здобуття незалежності. Натомість у 1999 році в Міжнародному залі слави авіації та космонавтики з'явилось ім'я Олега Антонова — «батька» радянської транспортної авіації. Під його керівництвом, серед іншого, створили легендарний Ан-124 «Руслан», який до цих пір вважається одним з найбільших вантажних літаків.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Сучасне життя неможливо уявити без мобільного зв'язку. Але хто і в якому році здійснив перший дзвінок по мобільному телефону в Україні?
Дійсно, мобільний зв'язок народився у 1973 році. Але СРСР до його появи відношення не має. Перший дзвінок в історії по мобільному здійснив Мартін Купер, американський фізик і інженер. Мартін зробив його за допомогою апарату Motorola DynaTAC, який за розмірами міг би скласти гідну конкуренцію цеглині. Перший же дзвінок по мобільному телефону в нашій країні здійснив Леонід Кравчук в 1993 році. «Доброго дня вам, це Леонід Макарович Кравчук», — такими були слова, сказані Кравчуком послу України в Німеччині Івану Піскову. Для зв'язку перший президент використовував важкий телефон фірми Motorola, підключений до мережі оператора UMC (нинішній Vodafone).
Юрія Янковського дійсно можна назвати одним з «батьків» українського телекому. Але до мобільного зв'язку він безпосереднього відношення не має. У 1990-му році Янковський з декількома колегами по Інституту кібернетики створив науковий центр «Технософт», який першим в Україні підключився до інтернету. Перший же дзвінок по мобільному телефону в Україні здійснив Леонід Кравчук в 1993 році. «Доброго дня вам, це Леонід Макарович Кравчук», — такими були слова, сказані Кравчуком послу України в Німеччині Івану Піскову. Для зв'язку перший президент використовував важкий телефон фірми Motorola, підключений до мережі оператора UMC (нинішній Vodafone).
1992-й — справді дуже важливий в історії мобільного зв'язку. 3 грудня цього року інженер Ніл Папворт відіслав директору британського Vodafone Річарду Джарвісу перше у світі SMS-повідомлення. Дуже скоро у світі почався бум пейджерів — дешевих пристроїв, що дозволяли приймати SMS, які було потрібно надиктувати оператору call-центру, подзвонивши туди зі стаціонарного телефону. У 90-і мобільний зв'язок був захмарно дорогим і таке задоволення могли собі дозволити одиниці. А ось пейджери були демократичним засобом телекомунікації. Тому скоро стали неодмінною деталлю портрета українського підприємця — разом з барсеткою. Але тодішній голова Верховної Ради Іван Плющ жодного відношення до цього всього не має. Перший дзвінок по мобільному телефону в Україні здійснив Леонід Кравчук в 1993 році. «Доброго дня вам, це Леонід Макарович Кравчук», — такими були слова, сказані Кравчуком послу України в Німеччині Івану Піскову. Для зв'язку перший президент використовував важкий телефон фірми Motorola, підключений до мережі оператора UMC (нинішній Vodafone).
«Доброго дня вам, це Леонід Макарович Кравчук», — такими були слова, сказані під час першого дзвінка, здійсненого по мобільному телефону в Україні. Перший президент нашої країни зробив його в 1993 році. Він дзвонив послу України в Німеччині Івану Піскову. Для зв'язку використовував важкий телефон фірми Motorola, підключений до мережі оператора UMC (нинішній Vodafone).
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Українська економіка за 30 років незалежності пережила багато піднесень і падінь. У 90-і мільйони українців опинилися на грані виживання. У 2000-х західні аналітики називали нашу країну «східноєвропейським тигром», а пересічні українці зважували, чи потрібне їхній родині друге авто та думали, що однокімнатна квартира в Києві за $100 тис., — це недорого. Потім була криза, від якої ми довго оговтувалися, потім ще одна і ще… Але у якому році Україна досягнула максимального значення ВВП, побила рекорд, який ми поки що не в змозі повторити?
Тезу про то те, що ми 30 років лише проїдаємо надбання СРСР, нам послідовно вбивають в голову Кремль та його сателіти. Але це неправда. Згідно з даними Світового банку, у 1989 році ВВП УРСР складав $82,7 млрд. Це набагато менше, ніж у 2020-му: $155,6 млрд. Найвищий же ВВП зафіксовано у 2013 році: $183,3 млрд. Втім, варто зрозуміти, що за часів Януковича високих показників ВВП ми досягли не завдяки високій конкурентоздатності економіки, а за рахунок штучно заниженого курсу долара. Це і призвело до катастрофічної девальвації у 2015-му та економічної кризи.
Ні, все навпаки. Це рік, коли ми досягли найнижчої точки падіння економіки. Згідно з даними Світового банку, ВВП у 2000-му склав лише $31,3 млрд — це в 2,6 разів менше, ніж у 1989 році, коли почав розвалюватися СРСР. Найвищий же ВВП зафіксовано у 2013-му році: $183,3 млрд. Втім, варто зрозуміти, що за часів Януковича високі показники ВВП ми досягли не завдяки високій конкурентоздатності економіки, а за рахунок штучно заниженого курсу долара. Це і призвело до катастрофічної девальвації у 2015-му та економічної кризи.
Ви майже вгадали! У 2008 році, перед початком всесвітньої економічної кризи, ВВП України досяг $179,8 млрд. Наступного року він впав на 35%, для економіки це був шок. Україна витратила 5 років, щоб повернутися до докризового рівня. Найвищий ВВП зафіксовано у 2013-му році: $183,3 млрд. Втім, варто зрозуміти, що за часів Януковича високі показники ВВП ми досягли не завдяки високій конкурентоздатності економіки, а за рахунок штучно заниженого курсу долара. Це і призвело до катастрофічної девальвації у 2015-му та наступної економічної кризи.
Ви праві! Найвищий ВВП зафіксовано саме у 2013-му році: $183,3 млрд. Втім, варто зрозуміти, що за часів Януковича високих показників ВВП ми досягли не завдяки високій конкурентоздатності економіки, а за рахунок штучно заниженого курсу долара. Це і призвело до катастрофічної девальвації у 2015-му та економічної кризи.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Зі шкільної програми ви знаєте (маєте, у всякому випадку, знати) про чотири Універсали Центральної Ради. Набагато пізніше з'явився Універсал національної єдності. Що це за документ?
Ні, ні. Це історія зовсім не про здобуття та проголошення Незалежності. Все простіше. Універсал національної єдності — це домовленості між парламентськими фракціями, які ініціював тогочасний президент Віктор Ющенко, щоб подолати політичну кризу. Перемогу на парламентських виборах 2006 року отримала Партія регіонів, провівши в Раду 186 народних депутатів. Але потенційна більшість та парламентська коаліція були за «помаранчевими партіями» — БЮТ, «Нашою Україною» та Соціалістичною партією (243 мандати). Неспроможність «помаранчевих» розділити посади в уряді призвела до формування коаліції між ПР та комуністами, згодом до них приєдналися соціалісти. Для виходу з політичної кризи Ющенко запропонував політикам підписати Універсал національної єдності. За його результатами Віктор Янукович став прем'єр-міністром, а вчорашні партнери з БЮТ пішли в опозицію. Втім, кризу подолати не вдалося.
Перемогу на парламентських виборах 2006 року отримала Партія регіонів, провівши в Раду 186 народних депутатів. Але потенційна більшість та парламентська коаліція були за «помаранчевими партіями» — БЮТ, «Нашою Україною» та Соціалістичною партією (243 мандати). Неспроможність «помаранчевих» розділити посади в уряді призвела до формування коаліції між ПР та комуністами, згодом до них приєдналися соціалісти. Для виходу з політичної кризи президент Ющенко запропонував політикам підписати Універсал національної єдності. За його результатами Віктор Янукович став прем'єр-міністром, а вчорашні партнери з БЮТ пішли в опозицію. Втім, кризу подолати не вдалося.
Не хочемо вас розчаровувати, але ні. На початку незалежності Україна користувалася Конституцією УРСР 1978 року. А от Універсал національної єдності — це домовленості між парламентськими фракціями, які ініціював тогочасний президент Віктор Ющенко, щоб подолати політичну кризу. Перемогу на парламентських виборах 2006 року отримала Партія регіонів, провівши в Раду 186 народних депутатів. Але потенційна більшість та парламентська коаліція були за «помаранчевими партіями» — БЮТ, «Нашою Україною» та Соціалістичною партією (243 мандати). Неспроможність «помаранчевих» розділити посади в уряді призвела до формування коаліції між ПР та комуністами, згодом до них приєдналися соціалісти. Для виходу з політичної кризи Ющенко запропонував політикам підписати Універсал національної єдності. За його результатами Віктор Янукович став прем'єр-міністром, а вчорашні партнери з БЮТ пішли в опозицію. Втім, кризу подолати не вдалося.
Неправильно. Виборча програма Петра Порошенка 2019 року будувалася на трьох головних постулатах — армія, мова, віра. Універсал національної єдності — це домовленості між парламентськими фракціями, які ініціював тогочасний президент Віктор Ющенко, щоб подолати політичну кризу. Перемогу на парламентських виборах 2006 року отримала Партія регіонів, провівши в Раду 186 народних депутатів. Але потенційна більшість та парламентська коаліція були за «помаранчевими партіями» — БЮТ, «Нашою Україною» та Соціалістичною партією (243 мандати). Неспроможність «помаранчевих» розділити посади в уряді призвела до формування коаліції між ПР та комуністами, згодом до них приєдналися соціалісти. Для виходу з політичної кризи Ющенко запропонував політикам підписати Універсал національної єдності. За його результатами Віктор Янукович став прем'єр-міністром, а вчорашні партнери з БЮТ пішли в опозицію. Втім, кризу подолати не вдалося
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
У 2009 році ямайський атлет Усейн Болт встановив світовий рекорд в бігу на 100 метрів. Він здолав цю дистанцію за 9,58 секунд. Рекорд не побито і досі. Віктор Янукович наблизився до цих цифр, але в іншій, так би мовити, «дисципліні». На що президенту-втікачу знадобилось стільки ж часу?
2010 рік закінчувався для України бурхливо. По всій країні підприємці вийшли на акції протестів проти ухвалення Податкового кодексу. Найбільший протест, що згодом назвали Податковим майданом, зібрався в Києві на центральній площі. На початку грудня наметове містечко розігнали силовики, а комунальні служби розчистили територію. Віктор Янукович пояснив це необхідністю підготовки до новорічних свят. У прямому ефірі колишній президент більше дев'яти секунд згадував назву новорічного дерева, назвавши його врешті «йолкою».
Стежку з пеньків у власній президентській резиденції політик долав на камеру — демонструючи журналістам своє дозвілля, а не для результату. А от більше 9 секунд йому знадобилось, щоб згадати і вимовити слово «йолка». 2010 рік закінчувався для України бурхливо. По всій країні підприємці вийшли на акції протестів проти ухвалення Податкового кодексу. Найбільший протест, що згодом назвали Податковим майданом, зібрався в Києві на центральній площі. На початку грудня наметове містечко розігнали силовики, а комунальні служби розчистили територію. Віктор Янукович пояснив це необхідністю підготовки до новорічних свят.
Віктор Янукович намагався показувати, що він простий хлопець з Донбасу, йому не чужі маленькі радощі простого народу. Під час зустрічі з ветеранами Другої світової війни Янукович наказав охороні налити горілки «так, щоб не було соромно». Склянку випив зі всіма, набагато швидше ніж за 9 секунд. Насправді в прямому ефірі президент більше дев'яти секунд згадував назву новорічного дерева, назвавши його врешті «йолкою». 2010 рік закінчувався для України бурхливо. По всій країні підприємці вийшли на акції протестів проти ухвалення Податкового кодексу. Найбільший протест, що згодом назвали Податковим майданом, зібрався в Києві на центральній площі. На початку грудня наметове містечко розігнали силовики, а комунальні служби розчистили територію. Віктор Янукович пояснив це необхідністю підготовки до новорічних свят.
Ні, ні. Це не історія про головного «кровосісю» країни — Миколу Азарова. Насправді президент більше дев'яти секунд згадував назву новорічного дерева, назвавши його врешті «йолкою». 2010 рік закінчувався для України бурхливо. По всій країні підприємці вийшли на акції протестів проти ухвалення Податкового кодексу. Найбільший протест, що згодом назвали Податковим майданом, зібрався в Києві на центральній площі столиці. На початку грудня наметове містечко розігнали силовики, а комунальні служби розчистили територію. Віктор Янукович пояснив це необхідністю підготовки до новорічних свят.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
На фото — американська художниця Христина Катракіс, картини якої є в колекціях Бреда Пітта, Білла Клінтона та Джорджа Клуні. В Україні вона не дуже відома, проте її обличчя ви точно не раз бачили. Де саме?
Пам'ятник княгині Ользі, апостолу Андрію Первозванному та просвітителям Кирилу і Мефодію відкрили на Михайлівській площі ще в 1911 році. Проте в 1919 році більшовики скинули статую княгині, а згодом пам'ятник демонтували остаточно. Відновили його лише в 1996 році. На щастя, тоді вдалося знайти залишки знесеної статуї княгині, так що скульптуру зробили за подобою оригіналу. Христина Катракіс же позувала для іншого пам'ятника. Її батько, скульптор Анатолій Кущ, працював над монументом Незалежності в центрі Києва. Саме він виготовив статую Оранти-України, яка стоїть на вершині колони. І за модель він тоді обрав свою доньку. Щоправда, як вона потім розповідала, на монументі батько її трохи «зістарив».
Мабуть, 200 гривень вам дуже рідко потрапляють у руки. Христина ж зовсім не схожа на Лесю Україну, та й фото поетеси збереглися до нашого часу, так що ми знаємо, як вона виглядала. А побачити художницю можна в центрі Києва — на вершині колони на майдані Незалежності. Статую Оранти-України, яка вінчає монумент, виготовив скульптор Анатолій Кущ і за модель він тоді обрав свою доньку — Христину. Щоправда, як вона потім розповідала, на монументі батько її трохи «зістарив».
Дівоче прізвище Христини — Кущ. Її батько, скульптор Анатолій Кущ, працював над монументом Незалежності в центрі Києва. Зокрема, саме він виготовив статую Оранти-України, яка стоїть на вершині колони. І за модель він тоді обрав свою доньку. Щоправда, як вона потім розповідала, на монументі батько її трохи «зістарив».
Не ображайтесь, але радимо вам сходити до окуліста. Вони зовсім не схожі. Та й коли відкрили «Батьківщину-матір», Христині ще не виповнилось і року. Проте побачити її можна на іншій монументальній візитівці столиці — на вершині колони на майдані Незалежності. Статую Оранти-України, яка вінчає монумент, виготовив скульптор Анатолій Кущ і за модель він обрав свою доньку — Христину. Щоправда, як вона потім розповідала, на монументі батько її трохи «зістарив».
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
За час незалежності автомобільний ринок України переживав і злети, і падіння. Але в будь-якому випадку вітчизняні автомобілісти встигли придбати улюблені марки і моделі. Як думаєте, яке авто виявилося найпопулярнішим за минулі 30 років?
Зізнайтеся, ви вгадали! Адже Lanos — він як «Зоряні війни» або «Мона Ліза»: його можна в очі ні разу не бачити, але знати про його існування. За роки незалежності авто корейської Daewoo, яке виготовляли на конвеєрі вітчизняного ЗАЗу, отримало титул абсолютного бестселера в нашій країні. Лише за період з 2000 по 2016 рік продали 364 тис. екземплярів цієї моделі. У 2017-му виробництво Lanos завершилося, але пам'ять про нього проживе ще довго.
Вітчизняні автолюбителі традиційно симпатизують Toyota RAV4. За підсумками 2020 року ця модель заслужила титул бестселера на українському ринку, та й в 2021-му спостерігається стійкий попит на неї. Але до звання найпопулярнішого авто незалежної України RAV4 поки не дотягує. Цей титул належить автомобілю Lanos, який виготовляли на конвеєрі вітчизняного ЗАЗу. За період з 2000 по 2016 рік продали 364 тис. екземплярів цієї моделі. У 2017-му виробництво Lanos завершилося, але пам'ять про нього проживе ще довго.
Якби кількість жартів про автомобілі Lada переросло в якість самих автомобілів, то Volkswagen, Toyota та інші титани автоіндустрії просто б потихеньку згорнули бізнес. Але хоча українські автолюбителі і нарікали на російські автомобілі, все одно охоче купували їх. Продукція «АвтоВАЗу» зайняла позиції лідера незабаром після здобуття Україною незалежності і утримувала їх аж до 2012 року, коли виробника посунув корейський Hyundai. Зараз Lada Samara є другим за популярністю авто в нашій країні. Перше місце займає Lanos, який виготовляли на конвеєрі вітчизняного ЗАЗу. За період з 2000 по 2016 рік продали 364 тис. екземплярів цієї моделі. У 2017-му виробництво Lanos завершилося, але пам'ять про нього проживе ще довго.
Захисникам навколишнього середовища цього напевно хотілося б, але ні. Американський електромобіль ще занадто молодий (модель випускається з 2012 року) і дорогий для пересічного автомобіліста з України. Вітчизняний улюбленець, і відповідно, лідер — це Lanos, який виготовляли на конвеєрі вітчизняного ЗАЗу. За період з 2000 по 2016 рік продали 364 тис. екземплярів цієї моделі. У 2017-му виробництво Lanos завершилося, але пам'ять про нього проживе ще довго.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Пам'ятаєте, як у 2008 році українці чекали на появу у країні першого лоукоста — авіакомпанії Wizzair? Це зараз у присвячених подорожам Telegram-каналах майже кожен день анонсують розпродажі квитків по €9. А тоді політ на літаку за ціною плацкарта з Києва до Львова для багатьох здавався фантастикою. Але куди полетів перший літак Wizzair з Києва?
Мабуть, ви вже дуже довго подорожуєте світом, тому все переплутали. З рейсу до Лондона у далекому 1992 році почалася історія МАУ. До речі, МАУ стала першою компанією на пострадянському просторі, яка почала експлуатувати літаки Boeing 737. До цього всі літали на радянських машинах. А ось історія «Віззейр Україна» почалася з виконання внутрішнього рейсу Київ — Сімферополь.
Трохи переплутали! Київ — Берлін — це перший рейс з України ірландського лоукостера Ryanair, який компанія виконала у 2018 році. А ось історія «Віззейр Україна» почалася на 10 років раніше, з виконання внутрішнього рейсу Київ — Сімферополь.
Саме так! У 2008 році угорський лоукостер Wizzair створив в Україні дочірню компанію. 11 липня відбувся її перший рейс за маршрутом Київ — Сімферополь. Міжнародні польоти «Віззейр Україна» почала виконувати лише через п'ять місяців, у грудні 2008-го. Втім, у 2012 році «Віззейр Україна» припинила внутрішні рейси, а у 2015-му ліквідували саму компанію. Зараз до нас літають літаки Wizzair, зареєстровані в Європі.
Та ні. Київ — Тбілісі — це перший регулярний рейс української авіакомпанії SkyUp, який вона виконала 27 грудня 2018-го. А ось історія «Віззейр Україна» почалася на 10 років раніше, з внутрішнього рейсу Київ — Сімферополь.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
У 2014 році, коли почалася війна на Донбасі, російські телеканали чи не щодня транслювали фейки про «звірства бандерівців». Історії, які розповідали про Україну прокремлівські телеканали, були такою нісенітницею, що одразу перетворювалися на меми. Тим не менш, згодом виявилося, що за появою одного з них стояла реальна подія, хоча і подана у перекрученому вигляді. Що це за мем?
Це ж повна маячня. Мешканка Слов'янська Галина Пишняк, яка розповіла російському «Першому каналу», як «хлопчика маленького, в трусиках, в футболці, як Ісуса, на дошку оголошень прибили», потім сама визнала, що все це видумала. А ось мем про «візитку Яроша», яку російські ЗМІ подавали як доказ причетності «Правого сектора» до нападу на мешканців Слов'янська, має під собою реальне підґрунтя. Як в одному із інтерв'ю розповів очільник ПС Дмитро Ярош, йому в квітні 2014-го передали прохання в. о. президента Олександра Турчинова вивести з ладу трансформатор телевежі біля Слов'янська, щоб обмежити можливості сепаратистської пропаганди. На шляху погано озброєна група Яроша наткнулася на блокпост сепаратистів. Під час короткого бою загинуло декілька добровольців, у одного з яких справді була візитка Яроша.
Так, мем про «візитку Яроша», яку нібито знайшли у згорілій вщент автівці і яку російські ЗМІ подавали як доказ причетності «Правого сектора» до нападу на мешканців Слов'янська, має під собою реальне підґрунтя. Як в одному із інтерв'ю розповів очільник ПС Дмитро Ярош, йому в квітні 2014-го передали прохання в. о. президента Олександра Турчинова вивести з ладу трансформатор телевежі біля Слов'янська, щоб обмежити можливості сепаратистської пропаганди. На шляху погано озброєна група Яроша наткнулася на блокпост сепаратистів. Під час короткого бою загинуло декілька добровольців, у одного з яких справді була візитка Яроша.
Важко сказати, що саме вживала журналістка телеканалу «Россия-24» Олена Кочкіна перед тим, як написати у Facebook «Народ хто їздить поїздами автобусами, знімають хлопців з поїздів і відправляють в Нацгвардію», але то повна маячня. А ось мем про «візитку Яроша», яку російські ЗМІ подавали як доказ причетності «Правого сектора» до нападу на мешканців Слов'янська, має під собою реальне підґрунтя. Як в одному із інтерв'ю розповів очільник ПС Дмитро Ярош, йому в квітні 2014-го передали прохання в. о. президента Олександра Турчинова вивести з ладу трансформатор телевежі біля Слов'янська, щоб обмежити можливості сепаратистської пропаганди. На шляху погано озброєна група Яроша наткнулася на блокпост сепаратистів. Під час короткого бою загинуло декілька добровольців, у одного з яких дійсно була візитка Яроша.
Телеканал ОРТ, який розповів про те, що Порошенко нібито пообіцяв військовим «клаптик землі і два раба», так і не пояснив ані те, звідки вони це взяли, ані те, навіщо ті раби комусь потрібні. А ось мем про «візитку Яроша», яку російські ЗМІ подавали як доказ причетності «Правого сектора» до нападу на мешканців Слов'янська, має під собою реальне підґрунтя. Як в одному із інтерв'ю розповів очільник П С Дмитро Ярош, йому в квітні 2014-го передали прохання в. о. президента Олександра Турчинова вивести з ладу трансформатор телевежі біля Слов'янська, щоб обмежити можливості сепаратистської пропаганди. На шляху погано озброєна група Яроша наткнулася на блокпост сепаратистів. Під час короткого бою загинуло декілька добровольців, у одного з яких справді була візитка Яроша.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
11 червня 2017 року здійснилася одна з мрій, за яку українці стояли на Майдані. Власники біометричних паспортів отримали можливість відвідувати країни ЄС без віз. За день перед тим МЗС адресувало першим безвізовим мандрівникам спеціальне звернення. Про що йшлося у ньому?
Це дійсно важливо, адже за порушення цієї вимоги можна на кілька років стати «нев'їзним» до Європи. Втім, у своєму зверненні дипломати нагадували про різницю у часі між Києвом та різними країнами континенту, адже безвізовий режим вступав в силу 11 червня 2017-го о 00:00 за місцевим часом кожної з європейських країн. У людей, які би вирішили перетнути кордон ЄС без візи до цього часу, могли б виникнути проблеми.
Така проблема дійсно існує, але виникла вона лише у цьому році. Польща скаржиться, що українські заробітчани в'їжджають до країни на 90 днів за одним паспортом, і вже за кілька днів повертаються за іншим, що суперечить правилам безвізового руху. Втім, у зверненні від 10 червня 2017 року дипломати нагадували про різницю у часі між Києвом та різними країнами Європи, адже безвізовий режим вступав в силу 11 червня 2017-го о 00:00 за місцевим часом кожної з європейських країн. У людей, які би вирішили перетнути кордон ЄС без візи до цього часу, могли б виникнути проблеми.
Перші місяці безвізового режиму таки стали випробуванням для прикордонників. Влітку 2017 року вони пропускали до ЄС близько 80 тис. мандрівників на місяць, хоча вже через рік ця цифра впала більше ніж у три рази. Втім, у зверненні від 10 червня 2017 року дипломати нагадували про різницю у часі між Києвом та різними країнами Європи, адже безвізовий режим вступав в силу 11 червня 2017-го о 00:00 за місцевим часом кожної з європейських країн. У людей, які би вирішили перетнути кордон ЄС без візи до цього часу, могли б виникнути проблеми.
У вас хороша пам'ять! У зверненні МЗС йшлося саме про це, адже безвізовий режим вступав в силу 11 червня 2017-го о 00:00 за місцевим часом кожної з європейських країн. У людей, які би вирішили перетнути кордон ЄС без візи до цього часу, могли б виникнути проблеми.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
У 2018 році Володимир Омелян, тогочасний міністр інфраструктури, заявив, що в Україні запустять Hyperloop. Він навіть розповів, де саме побудують першу експериментальну ділянку надшвидкого вакуумного потягу. Що це за місто?
Та який там Київ! За 30 років незалежності у Києві навіть метро на Троєщину побудувати не можуть! Hyperloop мали запустити у Дніпрі. Омелян навіть встиг підписати меморандум про співробітництво з компанією Нyperloop Transportation Technologies. Втім, після зміни влади цю ідею назвали невдалим жартом і на цьому все скінчилося.
Можливо, ви маєте рацію. Ходять чутки, що гілку львівського метро, яка веде на Сихів, відносно легко модернізувати і запустити на цій ділянці потяги Hyperloop. Але Омелян мав намір реалізувати ідею Ілона Маска у Дніпрі. Міністр навіть встиг підписати меморандум про співробітництво з компанією Нyperloop Transportation Technologies. Втім, після зміни влади цю ідею назвали невдалим жартом і на цьому все скінчилося.
Що тільки можновладці не обіцяють побудувати до Одеси — то платний автобан з Києва, то залізничну колію європейської ширини зі Львова… Але Hyperloop мали запустити у Дніпрі. Омелян навіть встиг підписати меморандум про співробітництво з компанією Нyperloop Transportation Technologies. Втім, після зміни влади цю ідею назвали невдалим жартом і на цьому все скінчилося.
Саме так! Hyperloop мали запустити у Дніпрі. Омелян навіть встиг підписати меморандум про співробітництво з компанією Нyperloop Transportation Technologies. Втім, після зміни влади цю ідею назвали невдалим жартом і на цьому все скінчилося.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Сьогодні головне число в історії України — 30. Саме стільки років нашій Незалежності. А що значить для України число 4290?
Так! Саме стільки осіб з 24 червня 1991 року побували у статусі народних депутатів. Конституційний склад Верховної Ради — 450 парламентарів. Проте протягом кожного скликання частина з них з різних причин втрачала мандати. Депутати переходили на інше місце роботи, помирали, чи просто вирішували зав'язати з політикою. І тоді на їх місце приходили інші. Найбільше парламентарів нараховувалося в VI скликанні Ради — аж 538. За нинішнього скликання в кріслі депутата посиділи (чи ще сидять) 440 осіб.
Довжина нового двоколійного Бескидського тунелю, відкритого в 2018 році під Карпатами, складає 1765 метрів, а от 4290 — це кількість осіб, які з 24 червня 1991 року побували у статусі народних депутатів. Конституційний склад Верховної Ради — 450 парламентарів. Проте протягом кожного скликання частина з них з різних причин втрачала мандати. Депутати переходили на інше місце роботи, помирали чи просто вирішували зав'язати з політикою. І тоді на їх місце приходили інші народні обранці. Найбільше парламентарів нараховувалося в VI скликанні Ради — аж 538. За нинішнього скликання в кріслі депутата посиділи (чи ще сидять) 440 осіб.
Ан-225 «Мрія» — гордість вітчизняної авіаційної промисловості. Це найбільший та найпотужніший транспортний літак в світі. Проте на свій борт він може підняти максимум 250 тонн комерційного вантажу. А от 4290 — це кількість осіб, які з 24 червня 1991 року побували у статусі народних депутатів. Конституційний склад Верховної Ради — 450 парламентарів. Проте протягом кожного скликання частина з них з різних причин втрачала мандати. Депутати переходили на інше місце роботи, помирали чи просто вирішували зав'язати з політикою. І тоді на їх місце приходили інші. Найбільше парламентарів нараховувалося в VI скликанні Ради — аж 538. За нинішнього скликання в кріслі депутата посиділи (чи ще сидять) 440 осіб.
Загальна протяжність кордонів України — 6993 км, з них 5638 — по суші. А от 4290 — це кількість осіб, які з 24 червня 1991 року побували в статусі народних депутатів. Конституційний склад Верховної Ради — 450 парламентарів. Проте протягом кожного скликання частина з них з різних причин втрачала мандати. Депутати переходили на інше місце роботи, помирали чи просто вирішували зав'язати з політикою. І тоді на їх місце приходили інші. Найбільше парламентарів нараховувалося в VI скликанні Ради — аж 538. За нинішнього скликання в кріслі депутата посиділи (чи ще сидять) 440 осіб.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
На Великому адронному колайдері в CERN працює детекторна установка CMS, укомплектована компонентами українського виробництва. У 2012 році вона допомогла фізикам зробити відкриття, гідне Нобелівської премії. Що саме відкрили вчені?
Антиматерія — речовина, що складається з античастинок. У кожної відомої нам елементарної частинки є пара з ідентичними властивостями, але з протилежним електричним зарядом. Наприклад, у електрона — складової частини атомів — заряд негативний. А у його «двійника» позитрона — позитивний. Саме відкриття позитрона американським фізиком Карлом Андерсоном і підтвердило факт існування антиматерії, передбачений більш ранніми теоріями. Однак він зробив це ще в 1932-му — за 22 роки до заснування CERN. А от українці зробили вклад до відкриття у CERN бозону Хіггса.
Все, що ви бачите перед собою, — матерія. Ваш смартфон або ноутбук, з якого ви читаєте це, дерева за вікном, Місяць, всі зірки і планети — матерія. Але у Всесвіті матерії лише 5%. Ще 25% Всесвіту гіпотетично складається з так званої темної матерії, яка не відбиває, не поглинає і не випромінює світло. Тому ми її не бачимо. Так що підтвердити її існування експериментальним шляхом поки що не вдалося. Ні в CERN, ні в будь-якому іншому науковому закладі. Можливо, у майбутньому саме українці матимуть стосунок до її відкриття. Але зараз точно можна сказати, що саме завдяки нашим співвітчизникам вдалось відкрити бозон Хіггса.
Вітаємо, ваш інтерес до фізики явно вище середнього. Саме бозон Хіггса відкрили вчені в CERN в 2012-му. А вже в наступному році фізики Пітер Хіггс і Франсуа Енглер, які передбачили існування цієї частинки ще в 1964 році, отримали за це Нобелівську премію. Відкриття бозона завершило Стандартну модель — теорію, яка пояснює, з чого складається матерія.
Українці, скоріш за все, могли б відкрити портал у пекло. Але поки свідчень про це немає (якщо у вас є така інформація — пишіть нам). Насправді завдяки нашим співвітчизникам вдалось відкрити бозон Хіггса.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
У наші дні завантажити у мережу щойно знятий TikTok або почитати стрічку Facebook у метро — взагалі не проблема. Але так було не завжди. Ще кілька років тому українці лише мріяли про швидкісний мобільний інтернет. Коли вперше в Україні з'явився 3G?
Саме так! У 2007 році державний оператор зв'язку «Укртелеком» запустив мережу мобільного зв'язку 3G під брендом Utel, яку пізніше перейменували у «ТриМоб». Втім, до появи iPhone 3G — першого у світі смартфона, який підтримував мережі третього покоління, залишався ще рік. Тому швидкісний мобільний інтернет у ті часи використовували виключно на ноутбуках — під'єднували до них спеціальний модем з SIM-картою. Та й працював 3G у ті часи лише у великих містах, але і там не всюди.
Не зовсім! У 2013-му послуги швидкісного мобільного інтернету пропонували вже чотири компанії — «Укртелеком», «Інтертелеком», PEOPLEnet та «МТС Україна». Проте зі звичайного смартфона зайти в інтернет ще було проблематично — більшість операторів використовували стандарт CDMA, мало розповсюджений в Україні. Тому швидкісний мобільний інтернет у ті часи використовували переважно на планшетах чи ноутбуках — під'єднували до них спеціальний модем з SIM-картою. Втім, вперше 3G з'явився в Україні ще у 2007 році. Тоді державний оператор зв'язку «Укртелеком» запустив мережу мобільного зв'язку 3G під брендом Utel.
Не зовсім! 23 липня 2014 року Петро Порошенко підписав указ «Про забезпечення умов для впровадження сучасних телекомунікаційних технологій», яким зобов'язав уряд передати мобільним операторам придатні для побудови 3G-мереж частоти. Це дало поштовх розвитку швидкісного мобільного інтернету. Втім, вперше 3G з'явився в Україні ще у 2007 році. Тоді державний оператор зв'язку «Укртелеком» запустив мережу мобільного зв'язку 3G під брендом Utel.
Не зовсім! 23 лютого 2015 року відбулися торги, під час яких ліцензії на 3G отримали всі три найбільші оператори мобільного зв'язку України — «Київстар», «МТС Україна» та Lifecell. Цей аукціон дав початок масштабному впровадженню 3G по всій країні. Втім, вперше 3G з'явився в Україні ще у 2007 році. Тоді державний оператор зв'язку «Укртелеком» запустив мережу мобільного зв'язку 3G під брендом Utel.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
В 2017 році Київ удруге приймав пісенний конкурс «Євробачення». Чим тоді відзначилася Україна?
На жаль, це правда. Гурт O. Torvald показав найгірший результат в історії виступів України на «Євробаченні». У фіналі (куди він потрапив автоматично, як представник минулорічної країни-переможиці) колектив набрав 36 балів та зайняв 24 місце з 26. Схожий результат в 2005 році теж на «Євробаченні» в Києві показали «Ґринджоли». Гімн Помаранчевої революції «Разом нас багато» у їх виконанні набрав ще менше балів — лише 30, проте у загальному заліку гурт посів 19 місце.
На проведення конкурсу Україна витратила 603 млн грн або € 20,4 млн за тодішнім курсом. Для нас, звісно, це величезна сума, проте у порівнянні з іншими країнами — аж ніяк не рекорд. Наприклад, в 2014 році «Євробачення» обійшлося Данії в € 49 млн, а Нідерландам цього року — в € 21,7 млн, і це при тому, що конкурс проходив без глядачів. А «відзначилася» Україна в 2017 році найгіршим результатом свого представника в історії конкурсу. Гурт O. Torvald у фіналі (куди він потрапив автоматично, як представник минулорічної країни-переможниці) зайняв 24 місце із 36 балами.
За даними Європейської мовної спілки (організатора конкурсу), «Євробачення» в Києві в прямому ефірі подивилися 182 млн глядачів по усьому світу. Однак це не рекорд. У 2016 році шоу споглядали 204 млн осіб, а цього року — 183 млн. А «відзначилася» Україна в 2017 році найгіршим результатом свого представника в історії конкурсу. Гурт O. Torvald у фіналі (куди він потрапив автоматично, як представник минулорічної країни-переможниці) зайняв 24 місце із 36 балами.
На «Євробачення» в Київ приїхали представники 42 країн. До рекорду тоді трохи не дотягнули — в 2008 та 2011 роках в шоу взяли участь 43 конкурсанти. А «відзначилася» Україна в 2017 році найгіршим результатом свого представника в історії конкурсу. Гурт O. Torvald у фіналі (куди він потрапив автоматично, як представник минулорічної країни-переможниці) зайняв 24 місце із 36 балами.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Ми любимо порівнювати. Особливо владу. В Порошенка — 48, а у Зеленського — 41. Про що ми?
У відкритих джерелах відсутня інформація щодо розміру взуття обох президентів. Петро Порошенко вищий та більший за Зеленського, але навряд чи п'ятий президент носить черевики 48 розміру. Насправді ж Володимир Зеленський відібрав у Петра Порошенка статус наймолодшого президента країни. На момент обрання, в 2014 році, Порошенку виповнилось 48 років, а Зеленському — лише 41.
Розгромно вигравши президентські вибори 2019 року, Володимир Зеленський відібрав у Петра Порошенка статус наймолодшого президента країни. На момент обрання, в 2014 році, Порошенку виповнилось 48 років, а Зеленському — лише 41.
Згідно з соціологічними опитуваннями фонда «Демократичні ініціативи» та Київського міжнародного інституту соціології, за тиждень до дати виборів за Зеленського готові були голосувати 27,6%, а за чинного на той час президента Порошенка — 18,2% виборців. В першому турі Зеленського підтримали більше 30% виборців, Порошенка — 15,9%. Насправді ж, Володимир Зеленський відібрав у Петра Порошенка статус наймолодшого президента країни. На момент обрання, в 2014 році, Порошенку виповнилось 48 років, а Зеленському — лише 41.
У фінансовому плані Порошенко і Зеленський виступають у геть різних вагових категоріях. Згідно з поданими в 2019 році деклараціями, на банківських рахунках у Порошенка було $61,2 млн. У Зеленського лише $800 тис. Насправді ж Володимир Зеленський відібрав у Петра Порошенка статус наймолодшого президента країни. На момент обрання, в 2014 році, Порошенку виповнилось 48 років, а Зеленському — лише 41.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Україна славиться своїми можливостями, досягненнями та рекордами. Рівно 188 днів знадобилося, щоб…
Якби ж то! План впровадження 5G уряд затвердив у листопаді минулого року, в грудні цього року має відбутися тендер на продаж частот і лише у 2022-му оператори розпочнуть будівництво мереж. Насправді ж 188 днів — це термін роботи уряду Гончарука. «Кабмін технократів», як вони себе назвали, пропрацював найменше в історії незалежної України.
Це так! Всього 188 днів пропрацював уряд Олексія Гончарука перед звільненням. Сформований після блискавичної перемоги «Слуги народу» на позачергових парламентських виборах 2019 року «Кабмін технократів», як вони себе назвали, утримався при владі найменше в історії незалежної України.
За словами ініціатора «Великого будівництва» Володимира Зеленського, проєкт закінчиться, коли в Україні не залишиться поганих доріг. З огляду на якість будівництва можна припустити, що цього не станеться ніколи. Правоохоронними органами лише за 2020 рік виявлено майже пів тисячі кримінальних правопорушень під час виконання робіт. Насправді ж 188 днів — це термін роботи уряду Гончарука. «Кабмін технократів», як вони себе назвали, пропрацював найменше в історії незалежної України.
Так би хотіли чиновники та генерали, але ні. В теорії Збройні сили України вже рік тому мали запровадити всі стандарти НАТО. Але на початок 2021 року Україна виконала лише 19% вимог Альянсу. Насправді ж, 188 днів — це термін роботи уряду Гончарука. «Кабмін технократів», як вони себе назвали, пропрацював найменше в історії незалежної України.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
10 лютого 2020 року скінчилася епоха. З нашого життя остаточно зникла річ, без якої ще 20 років тому важко було уявити людське існування. Їй колись присвячували вірші та пісні, постійно показували у кіно. Але зараз вона виявилася нікому не потрібна. Що сталося?
Ні. Купюри номіналом в 1 грн та 2 грн почали виводити з обігу трохи пізніше — 2 вересня 2020-го. Крім того, щось не пригадуємо, щоб хтось на честь 1 гривні складав вірші. Насправді 10 лютого 2020 року «Укртелеком» відключив апарати-таксофони, які ще залишалися в українських містах. У 1995 році в Україні працювало 57 тис. вуличних телефонів. Станом на початок 2020-го їх залишалося менше 5 тис. Ще з 2014-го року користування таксофонами зробили безкоштовним, бо випуск телефонних карток коштував дорожче, ніж був дохід від їх продажу. Згодом виявилося, що запчастини для таксофонів вже ніхто не випускає і ремонтувати їх неможливо.
Ні. Від паперових талонів у столичному транспорті відмовилися пізніше — 15 липня 2021-го. Крім того, щось не пригадуємо, щоб хтось на честь автобусного талона складав вірші. Насправді 10 лютого 2020 року «Укртелеком» відключив апарати-таксофони, які ще залишалися в українських містах. У 1995 році в Україні працювало 57 тис. вуличних телефонів. Станом на початок 2020-го їх залишалося менше 5 тис. Ще з 2014-го року користування таксофонами зробили безкоштовним, бо випуск телефонних карток коштував дорожче, ніж був дохід від їх продажу. Згодом виявилося, що запчастини для таксофонів вже ніхто не випускає і ремонтувати їх неможливо.
Так! 10 лютого 2020 року «Укртелеком» відключив апарати-таксофони, які ще працювали в українських містах. У 1995 році в Україні працювало 57 тис. вуличних телефонів. Станом на початок 2020-го їх залишалося менше 5 тис. Ще з 2014 року користування таксофонами зробили безкоштовним, бо випуск телефонних карток коштував дорожче, ніж був дохід від їх продажу. Згодом виявилося, що запчастини для таксофонів вже ніхто не випускає і ремонтувати їх неможливо.
Ой, це було набагато раніше. Армія почала переходити на берці ще у 2007-му. Крім того, щось не пригадуємо, щоб хтось на честь кирзових чобіт складав вірші. Насправді 10 лютого 2020 року «Укртелеком» відключив апарати-таксофони, які ще залишалися в українських містах. У 1995 році в Україні працювало 57 тис. вуличних телефонів. Станом на початок 2020-го їх залишалося менше 5 тис. Ще з 2014-го року користування таксофонами зробили безкоштовним, бо випуск телефонних карток коштував дорожче, ніж був дохід від їх продажу. Згодом виявилося, що запчастини для таксофонів вже ніхто не випускає і ремонтувати їх неможливо.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Кому ж не подобаються меблі шведської фірми IKEA, зручні, стильні і при цьому відносно недорогі? Коли у лютому цього року у Києві відкрився її перший магазин, скільки було радощів! Втім, шлях компанії Інґвара Кампрада до України був аж занадто довгим. У якому році IKEA вперше заявила про бажання зайти в Україну?
Саме так! Вперше про намір зайти на український ринок IKEA заявила ще в 2005 році. Керівництво корпорації тоді зустрілося з Віктором Ющенком і мером Києва Олександром Омельченко, які начебто підтримали їхні плани. Але коли IKEA запросила для будівництва ділянку в 70 га на автомагістралі Київ — Бориспіль, нібито обрану особисто Інґваром Кампрадом, столична влада відмовила, аргументувавши це захистом рідкісних рослин у лісі.
Не зовсім. У 2007 році Європейський банк реконструкції і розвитку заявив про намір виділити $ 100 млн українській «доньці» IKEA для купівлі землі і будівництва торгових центрів в Україні. Втім, до справи так і не дійшло. Вперше ж про намір зайти на український ринок IKEA заявила ще в 2005 році. Керівництво корпорації тоді зустрілося з Віктором Ющенком і мером Києва Олександром Омельченком, які начебто підтримали їхні плани. Але коли IKEA запросила для будівництва ділянку в 70 га на автомагістралі Київ — Бориспіль, нібито обрану особисто Інґваром Кампрадом, столична влада відмовила, аргументувавши це захистом рідкісних рослин у лісі.
Та ні! У 2012 році тогочасний міністр економіки Петро Порошенко дав інтерв'ю Bloomberg, у якому заявив: «Була досягнута домовленість, що IKEA виходить в Україну. IKEA є символом. Коли IKEA не дозволяється входити в ринок, це не IKEA страждає, це страждає імідж України». Втім, жодних реальних дій за цим не сталося. Вперше ж про намір зайти на український ринок IKEA заявила ще в 2005 році. Керівництво корпорації тоді зустрілося з Віктором Ющенком і мером Києва Олександром Омельченком, які начебто підтримали їхні плани. Але коли IKEA запросила для будівництва ділянку в 70 га на автомагістралі Київ — Бориспіль, нібито обрану особисто Інґваром Кампрадом, столична влада відмовила, аргументувавши це захистом рідкісних рослин у лісі.
У 2017 році українські можновладці декілька разів заявляли, що таки умовили IKEA зайти в Україну і навіть розмістити у нас виробництво. Втім, в компанії на ці заяви вже навіть не реагували, а в інтернеті з'явився мем «Шо, знову?!». Вперше ж про намір зайти на український ринок IKEA заявила ще в 2005 році. Керівництво корпорації тоді зустрілося з Віктором Ющенком і мером Києва Олександром Омельченком, які начебто підтримали їхні плани. Але коли IKEA запросила для будівництва ділянку в 70 га на автомагістралі Київ — Бориспіль, нібито обрану особисто Інґваром Кампрадом, столична влада відмовила, аргументувавши це захистом рідкісних рослин у лісі.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Спортсмени незалежної України брали участь в 14 Олімпійських іграх — як Літніх, так Зимових. На яких з них наша країна показала найкращий результат?
Ніт. На Олімпіаду в Барселоні в 1992 році українська національна збірна не поїхала, натомість українські спортсмени виступали у складі так званої Об'єднаної команди атлетів з колишніх республік СРСР. Вже на наступні Літні Олімпійські ігри в Атланті Україна вперше відправила власну збірну. Тоді наші спортсмени здобули 9 золотих медалей, ще 2 срібних та 12 бронзових і у загальному заліку опинилися на 9 місці. На жаль, цей рекорд так і не вдалося перевершити. Найближче до нього Україна наблизилася в 2008 році в Пекіні, коли посіла 11 місце в медальному рейтингу.
Ви справжній знавець українського спорту! В 1996 році національна збірна України вперше поїхала на літню Олімпіаду та показала там свій найкращий результат. В Атланті наші спортсмени здобули аж 9 золотих медалей та ще 2 срібних і 12 бронзових. У загальному заліку наша команда опинилася на 9 місці. На жаль, цей рекорд так і не вдалося перевершити. Найближче до нього Україна наблизилася в 2008 році в Пекіні, коли посіла 11 місце в медальному рейтингу.
На Олімпіаді 2008 року у Пекіні українська збірна справді показала гарний результат — 7 золотих, 4 срібних та 11 бронзових медалей: 11 місце в медальному рейтингу. Проте ще краще українські спортсмени виступили в 1996 році в Атланті. Тоді наша команда посіла 9 місце у загальному заліку.
Із зимовими видами спорту Україні не дуже щастить. Двічі національна збірна взагалі залишалася без медалей, а ось на Олімпіаді 2014 року у Сочі наші біатлоністки здобули «золото» і «бронзу» (яку в 2017 році після дискваліфікації росіянок за допінг замінили на «срібло»). А ось на літніх Олімпіадах Україна виступала набагато успішніше, найкраще — в 1996 році в Атланті. Там наші спортсмени здобули 9 золотих медалей, ще 2 срібних та 12 бронзових і у загальному заліку опинилися на 9 місці. На жаль, цей рекорд так і не вдалося перевершити. Найближче до нього Україна наблизилася в 2008 році в Пекіні, коли посіла 11 місце в медальному рейтингу.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Ви з тієї ж планети, що й Ілон Маск і прилетіли до нього в гості? На жаль, ви ввели у навігатор зорельоту помилкові координати, він живе не в Україні. Ну, а як ще можна пояснити, що ви не знаєте навіть самих простих речей, які лежать у підсвідомості кожного з українців? Втім, не переживайте — менше мемів і TikTok і більше читати і дивитися документального кіно і все буде гаразд!
Пройти ще раз |
Вікторе Федоровичу, це ви? Як вам там живеться в Ростові? В цілому новітню історію нашої держави ви уявляєте, втім нюанси поки що вам даються так само складно, як переклад на українську слова «йолка». Втім не варто опускати руки. По менше полювання і рибної ловлі, більше читати і дивитися документального кіно, і все буде гаразд!
Пройти ще раз |
Вітаємо, ви справжній українець! Кров від крові нашого народу. Новітню історію країни знаєте непогано, втім необхідність якось у цьому всьому бардаку заробляти гроші і налагоджувати життя для вас була важніша, ніж слідкування за політичними перипетіями. Але не переймайтеся. Трохи щось підчитаєте, піддивитися у кіно, і все буде добре.
Пройти ще раз |
Непогано, непогано! Останні 30 життя не пройшли повз вас. Може вам, пригадуючи ці роки і хоче вилаятися самими брудними словами, але погодьтеся, це була цікава пригода. У будь-якому випадку, у старості онукам буде що розповісти!
Пройти ще раз |
Дивовижно! Саме таких як ви, треба обирати депутатами! Життям країни ви явно переймаєтеся більше, ніж особистим. Якщо таких людей, як ви, у країні буде більшість, все у нас налагодиться. Одним словом не упустіть свій шанс зробити селфі на фоні трибуни Верховної Ради!
Пройти ще раз |
Терміново у президенти! Ви так добре обізнані в нюансах життя держави, що повинні керувати нею! Єдине, тепер треба довести цей факт виборцям. Втім, як показують результати останніх президентських перегонів — немає нічого неможливого!
Пройти ще раз |