забобони прикмети

Забобони в Україні з’явилися ще у дохристиянські часи. Ці вірування сформувались завдяки спостереженням людей, які хотіли з’ясувати причини та наслідки різних подій.

Оскільки наші пращури не мали наукових знань, то більшість явищ вони обґрунтовували проявом надприродних, містичних сил або ж витівками злих духів. Формувалися певні правила поведінки і разом із віруваннями передавалися нащадкам.

Так до появи християнства на території сучасної України з’явилися забобони. І навіть після хрещення Русі вони продовжили своє існування.

І хоча більшість з них давно спростовані, багато українців досі оминає чорних кішок і не викидає сміття після заходу сонця.

Chas News зібрав основні забобони, в які досі вірять українці.

Чорна кішка перебігла дорогу — до нещастя

Згідно з народними прикметами, якщо чорна кішка перебігла дорогу зліва направо, то на людину чекають труднощі.

Ця прикмета з'явилася у Середньовіччі. Тоді чорну кішку асоціювали з відьмами, відтоді за цією твариною тягнеться негативна репутація.

народні прикмети чорна кішка

Присісти перед дорогою

Напевно ж, вам знайомо, коли перед довгою поїздкою вас просять присісти, щоб дорога була легкою та без пригод.

Її коріння полягає в тому, що поріг будинку завжди був символічним і ніби розділяв світ людей і потойбіччя.

Є також й інше трактування прикмети: задобрення духа, який охороняє будинок — домового. Присідаючи перед від'їздом, людина дає йому зрозуміти, що обов'язково повернеться.

народні прикмети

Якщо незаміжня — не можна сідати на кут столу

Люди вірять, що гострі кути несуть сильний потік негативної енергії і можуть пригнічувати людину, призводити до поганого самопочуття і викликати відчуття безпорадності.

Тому у народі кажуть, що дівчатам не можна сидіти на куті столу, адже тоді вони ризикують не вийти заміж.

Також дівчині не радять сидіти на столі, бо, мовляв, вона ризикує невдало вийти заміж або зовсім залишитися самотньою. Подібне повір’я поширюється і на молодих хлопців. 

народні прикмети забобони вірування

Розсипали сіль — буде сварка

Цій прикметі є цілком логічне пояснення. У давні часи сіль була дорогою, тому ставилися до неї бережно. А якщо розсипати дорогий і важливий продукт, сварки не уникнути.

Крім того, сіль часто використовували в обрядах. Наприклад, для захисту від темних сил потрібно було розсипати сіль по колу та стати в нього чи намалювати коло білою крейдою.

що буде якщо розсипати сіль

Впала ложка чи ніж — хтось іде в гості

Ця приказка пов'язана із вірою наших предків у потойбічне життя та духів. На Різдво чи Великдень було заведено залишати їжу та столові прибори для померлих родичів. Якщо хтось із них «приходив», то на столі могло щось порухатися чи зникнути.

Згодом це перекочувало й на гостей. Вірили, що якщо падає ложка чи виделка, то поспішає жінка, а якщо ніж — чоловік.

Не облизуй ножа, а то злим станеш!

Здавна існує засторога облизувати ніж. Кажуть, що так можна стати гострим і злим на язик.

Хоча забороні облизувати ніж є й просте раціональне пояснення — ним можна легко поранитися.

чому не можна облизувати ніж

Не можна ввечері викидати сміття

Наші пращури були впевнені, що вночі кожна оселя перебуває під охороною добрих духів. Вони заступають на варту, якщо будинок прибраний та охайний. Якщо ж у хаті брудно — добрі духи оминатимуть її.

Але прибрати дім треба до того, як стемніє. Адже прихильників вечірнього прибирання чекають відьми, незадоволені домовики, втрата грошей, достатку і всілякі інші негаразди.

Не можна передавати речей через поріг

Наші предки вірили, що поріг у хаті — це межа не лише між своїм і чужим світом, а й між реальним і потойбічним.

Дослідники народних вірувань пояснюють, що за дуже давньою традицією людей колись хоронили під порогом. Зокрема, нехрещених дітей. В дуже старих хатах й до нині можна зустріти пороги, подібні на маленькі труни.

Тому передавати речі через поріг суворо заборонялось.

Натомість таке передавання могло відбуватися у лікувально-магічних ритуалах, коли учасники якраз і хотіли встановити зв'язок із потойбічними силами.

Не можна викидати хліб

Хліб для українського народу має сакральне значення. Він символізує добробут у будинку. Саме тому хліб — частина різноманітних ритуалів. Наприклад, українці зустрічають гостей із хлібом-сіллю, а на похоронах на труну загиблого кладуть калач, який після церемонії роздають усім присутнім.

На хліб заробляли важкою працею, тому нешанобливе ставлення до нього вважалося страшним гріхом. Саме тому існує повір’я, що краще згодувати крихти пташкам, ніж викинути їх. 

Постукати по дереву чи плюнути через плече, щоб не наврочити

Дерево завжди сприймалося як захист, тому щоб не сталося поганого чи просто щоб не наврочити, потрібно три рази по ньому постукати. До речі, у давнину всі поверхні здебільшого були дерев'яними, тому, грубо кажучи, не було іншого вибору.

Щодо слини, то вона також мала захисні властивості, адже складається здебільшого з води. А вода завжди символізувала очищення та захист, її часто використовували в обрядах, ритуалах.

Якщо свистіти у хаті — не буде грошей

Вважається, що свист — це неприродний звук, який пов'язаний з нечистою силою. У переказах свист часто супроводжує чорта або біса.

У народних традиціях свист наділяється певною демонічною силою, вважається, що ним можна викликати нечисту силу.

народні прикмети

Не дивитися в розбите дзеркало

Дзеркало здавна було символом потойбічного світу, задзеркалля. А щось розбите та пошкоджене загалом мало негативну енергетику, тому розбите дзеркало стало таким собі комбо для забобонів.

Наші аредки вірили, що людину, яка подивиться у розбите люстерко, протягом семи років будуть переслідувати невдачі та негаразди.

забобони про розбите дзеркало

П'ятниця, 13-е: історія походження забобонів і популярні прикмети
Найпопулярніші теорії змови: від пласкої Землі до світового уряду сатанистів