
НЕ НА ЧАСІ / ІНТЕРАКТИВ
Дивні види спорту, пригоди Бінь Дунь Дуня та бойкот. А ви все знаєте про Олімпіаду? (тест)
Дивні види спорту, пригоди Бінь Дунь Дуня та бойкот. А ви все знаєте про Олімпіаду? (тест)
У кого з українців найбільше медалей? Що означає емблема пекінських Ігор? Хто і чому їх бойкотує?
Станіслав Шкапа
Станіслав Шкапа
З 4 по 20 лютого 2022 року в Пекіні (Китай) відбуваються зимові Олімпійські ігри. Це головні старти чотириріччя для спортсменів із зимових видів спорту. І час особливих надій вболівальників, коли за трансляціями і таблицею медалей з цікавістю слідкують не лише найпалкіші фанати

Сhas News пропонує перевірити свою ерудицію в олімпійській історії і обізнаність щодо Олімпіади-2022. На старт!
Почати тест |
Зараз у програмі зимової Олімпіади — сім видів спорту. А які два види з'явились спочатку на літніх Іграх?

Ні. Хоча змагання з них і проводять у приміщенні. Керлінг дебютував на першій же зимовій Олімпіаді у 1924 році, потім повернувся у 1988 -му. Шорт-трек з'явився в олімпійській родині у 1992 -му. А от фігурне катання з'явилось спочатку на літніх Іграх — ще в Лондоні-1908. А в Антверпені-1920 на Олімпіаді дебютував хокей.
Саме так! Фігурне катання з'явилось спочатку на літніх Іграх — ще в Лондоні-1908. А в Антверпені-1920 на Олімпіаді дебютував хокей. Звісно, коли з 1924 року почали окремо проводити зимові Олімпійські ігри, обидва види спорту перевели в «рідну стихію».
Та ні. Звісно, зараз на лижах ганяють і влітку, але на роликових. Для класичних все-таки потрібен сніг. А от фігурне катання з'явилось спочатку на літніх Іграх — ще в Лондоні-1908. А в Антверпені-1920 на Олімпіаді дебютував хокей. Звісно, коли з 1924 року почали окремо проводити зимові Олімпійські ігри, обидва види спорту перевели в «рідну стихію».
Ну і уява у вас! Ні. Вони дебютували на перших же зимових Іграх у 1924 році. Перегони на ковзанах до 1992 року взагалі відбувались на відкритому повітрі. А от фігурне катання з'явилось спочатку на літніх Іграх — ще в Лондоні-1908. А в Антверпені-1920 на Олімпіаді дебютував хокей. Звісно, коли з 1924 року почали окремо проводити зимові Олімпійські ігри, обидва види спорту перевели в «рідну стихію».
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Іноді на зимових Іграх влаштовували показові змагання з незвичних видів спорту. А чого на Олімпіадах ніколи не було?

Помиляєтесь. Змагання з них провели в американському Лейк-Плесіді у 1932 році. Перегони відбувались протягом двох днів. Щодня упряжки з семи собак мали пройти по 25 миль.
Уявіть, було й таке! Називається скіджоринг. Цей скіджоринг з кіньми демонстрували в Санкт-Мориці-1928. А ще буває скіджоринг з собаками.
Був і навіть двічі — у 1988 і 1992 роках. Його ще називають скі-акро, буквально — «лижна акробатика». Але вже з 2000 -го міжнародна федерація припинила проводити офіційні змагання.
Так! До цього, на щастя, ще не дійшло. Зате перегони на собачих упряжках показали у Лейк-Плесіді у 1932 році. Скіджоринг з кіньми — в Санкт-Мориці-1928. А лижний балет включали у програму Ігор двічі — у 1988 і 1992 роках.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Україна за сім зимових Олімпіад виборола вісім медалей (3 золоті, 1 срібну, 4 бронзові). І тільки один наш спортсмен ставав призером двічі. Хто це?

Ні, наша перша зимова чемпіонка одразу після тріумфу в Ліллегаммері-1994 залишила спорт і почала виступати в шоу. А от Віта Семеренко в Сочі-2014 не лише стала чемпіонкою у складі естафети, але й взяла «бронзу» в спринті.
Ні, поки що «золото» естафети в Сочі-2014 лишається для Олени єдиною нагородою Ігор. До речі, зараз вона виступає під прізвищем Білосюк. А от Віта Семеренко в Сочі не лише стала чемпіонкою в складі естафети, але й взяла «бронзу» в спринті.
Ні. Абраменко вже взяв участь у чотирьох Олімпіадах, але лише в Пхьончхані-2018 дістався омріяної медалі — і одразу золотої. А от Віта Семеренко в Сочі-2014 не лише стала чемпіонкою в складі естафети, але й виборола «бронзу» в спринті.
Влучно! В Сочі-2014 наша біатлоністка не лише стала чемпіонкою в складі естафети, але й взяла «бронзу» в спринті. У Баюл, Абраменка і Підгрушної — тільки по одній золотій нагороді.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Тільки одна-єдина країна здобувала «золото» на усіх без винятку зимових Олімпіадах. Що це за країна?

Не вгадали. Хоча Норвегія й має найбільше медалей за історію (132—125—111) та вісім разів вигравала загальнокомандний залік. Але на кожній Олімпіаді «золото» здобували лише США.
Правильно! При цьому американці всього лише одного разу виграли медальний залік. Загалом же найбільше медалей за історію має Норвегія (132—125—111).
Ні. Хоча разом Радянський Союз та його правонаступниця частіше за інших вигравали командний залік — дев'ять разів. Але на кожній Олімпіаді «золото» здобували лише США! Загалом же найбільше медалей за історію має Норвегія (132—125—111).
Не вгадали. Хоча німці традиційно сильні в зимових видах. ФРН тричі вигравала медальний залік, ще одного разу — команда НДР. Але на кожній Олімпіаді «золото» здобували лише США! Загалом же найбільше медалей за історію має Норвегія (132—125—111).
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Ігри-2022 приймає Пекін. В чому його унікальність?

Помиляєтесь. Зимові Ігри двічі проводили Санкт-Моріц (1928, 1948), Інсбрук (1964, 1976) та Лейк-Плесід (1932, 1980). А столиця Китаю ще була хазяйкою літньої Олімпіади — в 2008 році!
Ви знали! Справді — до цього столиця Китаю приймала в себе літню Олімпіаду 2008 року. І церемонія відкриття пройде на тому самому стадіоні «Пташине гніздо».
А от і ні! Хоча Пекін і знаходиться приблизно на тій же широті, що й теплі Афіни і Валенсія, проте японське Нагано, де відбулись Ігри-1998, — ще південніше. Зате столиця Китаю ще була хазяйкою літньої Олімпіади — в 2008 році!
Ні. Раніше Пекін приймав у себе літні Ігри 2008 року, тому багато що з інфраструктури залишилось. Заявлений бюджет Ігор — $ 3,9 млрд. Для порівняння: витрати на проведення Олімпіади в Сочі оцінили в $ 50 млрд.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
А яке з перерахованих міст не подавало заявку на проведення Олімпіади-2022?

Це правильна відповідь! Мілан разом з гірськолижним курортом Кортіна-д'Ампеццо подавав заявку на проведення наступних Ігор — 2026 року. І виграв! Львів заявляли на проведення ОІ-2022 ще за часів Януковича. Краків також подав, але потім відкликав свою заявку. А Алмати дійшло до кінця і програло Пекіну усього чотири голоси.
Ні. Поляки спочатку заявились, але на референдумі мешканці ідею не підтримали, і заявку зняли. Львів заявляли за часів Януковича. Алмати дійшло до кінця і програло Пекіну усього чотири голоси. А от Мілан разом з гірськолижним курортом Кортіна-д'Ампеццо подавав заявку на проведення наступних Ігор — 2026 року. І виграв!
А от і ні. Ще за часів Януковича Україна висловлювала бажання прийняти у Львові Ігри-2022. Офіційну заявку подали менше ніж за місяць до початку другого Майдану. Після втечі Януковича, анексії Криму і початку війни на Донбасі українцям стало не до забаганок «попередників», і через ситуацію в країні заявку зняли. Краків також відкликав свою заявку. Алмати дійшло до кінця і програло Пекіну усього чотири голоси. А от Мілан разом з гірськолижним курортом Кортіна-д'Ампеццо подавав заявку на проведення наступних Ігор — 2026 року. І виграв!
Помиляєтесь. Заявка Казахстана пройшла весь шлях і в голосуванні програла Пекіну лише чотири голоси (40 проти 44). Львів заявляли ще за часів Януковича, потім заявку зняли. Краків теж сам вийшов з боротьби. А от Мілан разом з гірськолижним курортом Кортіна-д'Ампеццо подавав заявку на проведення наступних Ігор — 2026 року. І виграв!
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
До речі, зимові Олімпійські ігри жодного разу не проходили в Південній півкулі. Але медалі Білих Олімпіад «південні» представники вигравали! З якої країни був перший призер?

Ні. На Олімпіаді-1992 в Альбервілі срібну медаль у гірськолижному слаломі виборола новозеландка Аннеліз Кобергер.
Не вгадали. На Олімпіаді-1992 в Альбервілі срібну медаль у гірськолижному слаломі виборола новозеландка Аннеліз Кобергер.
Близько, але ні. На Олімпіаді-1992 в Альбервілі срібну медаль у гірськолижному слаломі виборола новозеландка Аннеліз Кобергер.
Правильно! На Олімпіаді-1992 в Альбервілі новозеландка Аннеліз Кобергер виграла срібну медаль у гірськолижному слаломі.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
У Пекіні-2022 загалом змагатимуться близько 3 тис. спортсменів. А скільки представляють Україну?

Ні. Така найменша кількість представників була в України на попередніх зимових Іграх в Пхьончхані-2018. В Пекіні буде 45 — це на 12 більше, ніж нараховувалось від України на попередніх зимових Іграх в Пхьончхані-2018. А рекордна кількість у 68 спортсменів у Солт-Лейк-Сіті-2002 склалася завдяки участі численної за складом збірної з хокею.
Браво! Мабуть, ви уважно слідкуєте за новинами на Сhas News. Саме 45 — це на 12 більше, ніж було в України на попередніх зимових Іграх в Пхьончхані-2018. А рекордна кількість у 68 спортсменів у Солт-Лейк-Сіті-2002 склалася завдяки участі численної за складом збірної з хокею.
Ні, стільки було в Солт-Лейк-Сіті-2002. Така рекордна кількість у 68 спортсменів у Солт-Лейк-Сіті-2002 склалася завдяки участі численної за складом збірної з хокею. А в Пекіні-2022 буде 45 — це на 12 більше, ніж було в України на попередніх зимових Іграх у Пхьончхані-2018.
Та де там! Стільки спортсменів Україна відправляла на літні Ігри в Токіо, що відбулись минулого року. А в Пекін-2022 поїхало 45 українських спортсменів — це на 12 більше, ніж було в України на попередніх зимових Іграх у Пхьончхані-2018. Рекордна ж «зимова» кількість у 68 українців в Солт-Лейк-Сіті-2002 склалася завдяки участі збірної з хокею.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Кілька країн офіційно не відправили на Ігри в Китай своїх посадовців через пандемію. Ще десять — через порушення у цій країні прав людини. Яка з держав оголосила Іграм саме дипломатичний бойкот?

Ні, австрійці наголосили, що їхнє рішення пов'язане лише з СOVID-19. А дипломатичний бойкот підтвердили Австралія, Бельгія, Велика Британія, Данія, Естонія, Канада, Косово, Литва, США і Японія.
Ні, індійці ухвалили рішення через СOVID-19. А дипломатичний бойкот підтвердили Австралія, Бельгія, Велика Британія, Данія, Естонія, Канада, Косово, Литва, США і Японія.
Саме так! А ще — Австралія, Бельгія, Велика Британія, Данія, Естонія, Канада, Литва, США і Японія.
Ні, шведи зазначили, що їхній бойкот — не дипломатичний. А політичне рішення ухвалили Австралія, Бельгія, Велика Британія, Данія, Естонія, Канада, Косово, Литва, США і Японія.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Головним постановником церемонії відкриття, як і у 2008 році, виступає кінорежисер Чжан Імоу («Будинок літаючих кинджалів», «Герой»). А хто перед Пекіном-2008 недовго був його консультантом?

В яблучко! Оскароносний митець сам пропонував себе режисером-постановником, але китайський оргкомітет призначив головним Імоу. Спілберг деякий час співпрацював з ним, але згодом взагалі пішов через політичні мотиви.
Не вгадали. Це Стівен Спілберг. Він сам пропонував себе на режисера-постановника, але китайський оргкомітет призначив головним Імоу. Спілберг деякий час співпрацював з ним, але згодом взагалі пішов через політичні мотиви.
Ні. Це Стівен Спілберг. Він сам пропонував себе на режисера-постановника, але китайський оргкомітет призначив головним Імоу. Спілберг деякий час співпрацював з ним, але згодом взагалі пішов через політичні мотиви.
Не влучили. Це Стівен Спілберг. Він сам пропонував себе на режисера-постановника, але китайський оргкомітет призначив головним Імоу. Спілберг деякий час співпрацював з ним, але згодом взагалі пішов через політичні мотиви.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
В емблемі Олімпіади-2022 творці зображення вбачають одночасно дві фігури — ковзаняра та лижника. А яку назву має лого?

Ні, хоча без фантазії не обійшлося. Лого називається «Зимова мрія». Емблема у формі стрічки саме імітує ієрогліф «зима». Також вона символізує гірські хребти Китаю.
Саме так! Емблема у формі стрічки саме імітує ієрогліф «зима». Також вона символізує гірські хребти Китаю.
Ні, хоч і схоже на стрічку, що майорить. Лого називається «Зимова мрія». Емблема у формі стрічки саме імітує ієрогліф «зима». Також вона символізує гірські хребти Китаю.
Можливо, саме воно осявало творців, але ні. Лого називається «Зимова мрія». Емблема у формі стрічки саме імітує ієрогліф «зима». Також вона символізує гірські хребти Кита.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |
Талісман Олімпіади в Китаї — панда Бінь Дунь Дунь, а Паралімпіади — ліхтарик Шу Рон Рон. Знаєте, що вони встигли зробити ще до початку Ігор?

Було б непогано на знак примирення Китаю з Тибетом, але ні. Насправді талісмани висадились на Марсі разом з китайським марсоходом.
Від Пекіна до найвищої гори планети не так далеко, але ні. Насправді талісмани висадились на Марсі разом з китайським марсоходом.
Ні, зазвичай це відбувається з олімпійським вогнем. Насправді талісмани висадились на Марсі разом з китайським марсоходом.
Саме так! В липні 2021 року вони перебували на китайському марсоході, який висадився на Червоній планеті.
Далі |
Перевірити |
Показати результат |

Чи то ви спорт так не любите, чи зиму. Мерщій заварюйте чай та дивіться трансляцію змагань!
Пройти ще раз |

Вам варто виходити за рамки «Бубка, Шевченко, Клочкова». У спорті ще багато цікавого!
Пройти ще раз |

На дистанції у вас було кілька прикрих падінь, але фінішу ви дістались. Плюсик за волю до перемоги!
Пройти ще раз |

Кількох промахів припустились, але йшли правильним шляхом. Оле-оле!
Пройти ще раз |

У цій гонці переслідування вас непросто наздогнати. Багатьом суперникам дасте фору. Так тримати!
Пройти ще раз |

А ви справжній чемпіон! Не сплутаєте скелетон з бобслеєм, а Віту Семеренко з Валею. Браво!
Пройти ще раз |