27 серпня 1955 року світ побачило перше видання Книги рекордів Гіннеса. Сhas News розповідає, як з'явилася ідея збирати світові рекорди, чому серед них мало українських та якими незвичними досягненнями відзначились наші співвітчизники.

Народження Книги рекордів

У 1951 році директор пивоварної компанії Guinness Х'ю Бівер після невдалої спроби підстрелити на полюванні сивку золотисту вирішив довести своїм товаришам, що цей птах —найшвидша дичина в Європі. Дебати продовжились в пабі, однак відповіді на питання так і не знайшли. Тоді директора броварні осяяла думка, що подібні суперечки за келихом пива —поширене явище і було б добре створити книгу, яка б допомагала їх вирішувати. З цією думкою Бівер проходив чотири роки, а потім після чергової мисливської дискусії взявся за її реалізацію. Він знайшов двох лондонських енциклопедистів братів-близнюків Росса та Норіса Маквіртерів, які й створили першу Книгу рекордів Гіннеса. Перше видання побачило світ 27 серпня 1955 року і швидко стало бестселером у Британії, а потім і в США. Лише за рік було розпродано 187 тис. примірників. Книга почала виходити щороку, продовжуючи експансію по усьому світу. В 1964 році продали її мільйонний, а в 2003 році — вже 100-мільйонний екземпляр.

Брати Маквіртери кілька десятиліть очолювали редакцію Книги рекордів Гіннеса. Росса в 1975 році вбили бойовики Ірландської республіканської армії, а Норіс полишив посаду головного редактора в 1985 році

Зараз в реєстрі Книги рекордів Гіннеса нараховується більше 47 тис. записів. Серед них багато справді вражаючих досягнень та рекордсменів. Наприклад, 12-річний хлопчик, який зібрав у батьківському гаражі ядерний реактор, бабуся, яка в 103 роки здійснила перший стрибок з парашутом чи чилійські шахтарі, які внаслідок аварії провели 69 днів під землею на глибині 688 метрів.

Вистачає і рекордів, встановлених на межі здорового глузду. Так, в 2007 році до книги занесли американця Кевіна Шеллі, який за хвилину розбив головою 46 сидінь для унітазу.

Український внесок

Національний реєстр рекордів щороку фіксує 400-500 досягнень в Україні. Проте на сайті Книги Гіннеса позначені лише близько 200 рекордів, встановлених українцями чи пов'язані з нашою країною. При цьому, як каже Лана Вєтрова, керівник Нацреєстру, частина з них вже втратила актуальність. Усього ж за роки незалежності до «Гіннеса» внесли близько 60 українських рекордів. За її словами, точну цифру важко назвати, тому що не всі з них подаються Національним реєстром. Є й такі, які «Гіннес» вносить самостійно — наприклад, спортивні досягнення.

Невелику кількість українських рекордів у книзі Вєтрова пояснює кількома причинами. По-перше, українці приєдналися до міжнародного «рекордного» руху відносно не так давно. В результаті багато зафіксованих нещодавно в Україні досягнень давно побиті в інших частинах світу. Крім того, процедура внесення до «Гіннеса» займає багато часу — заявку можуть розглядати від 5-6 місяців до кількох років. Наприклад, в цьому році до неї потрапив Владислав Яровий — як людина, котра найдовше жонглювала 40-кілограмовою гирею із закритими очима. Проте цей рекорд він встановив ще в грудні 2019 року.

Владислав Яровий під час вручення сертифікату Книги рекордів Гіннеса демонструє своє нове досягнення — жонглювання палаючою гирею із зав'язаними очима / УНІАН

Ще одна обов'язкова умова — Нацрееєстр подає до «Гіннеса» лише ті рекорди, автори яких самі виявили таку ініціативу, і не всі з них на це погоджуються. Так, розповідає Вєтрова, через таку «безініціативність» Офісу президента до числа світових рекордів не внесли пресмарафон Володимира Зеленського (11 жовтня 2019 року президент Володимир Зеленський 14 годин поспіль відповідав на запитання журналістів), хоча він і отримав відзнаку Нацреєстру.

Спортивні рекорди

«Недаремно говорять, що українці — сильна нація. Це не прості слова, бо в «Гіннесі» багато рекордів, встановлених саме українцями», — розповідає Вєтрова. Так, свого часу до Книги потрапили Сергій Бубка, брати Клички, українські олімпійські та паралімпійські чемпіони. Проте серед рекордсменів вистачає і не тільки професійних спортсменів. У 2018 році львівський лікар-педіатр Олег Скавиш на прізвисько Тягнизуб протягнув зубами на довжину 16 метрів 614-тонне судно. Павло Рєзвий у віці 65 років на звичайному човні за 61 добу перетнув Атлантичний океан. Сергій Найдич без перерви рухався на віндсерфі 71 годину 30 хвилин, а Микола Куценко пройшов 42 кілометри, жонглюючи м'ячем.

Олег Скавиш тягне зубами судно «Верещагіно» у Чорноморську

Є в Книзі Гіннеса й дивакуваті спортивні рекорди, встановлені українцями. Кришки унітазу наші співвітчизники на швидкість не розбивали, проте стронгвумен Ольга Лящук, переможниця чемпіонату силачів Arnold Classic Pro, відзначилась тим, що за 15 секунд розчавила стегнами три кавуна. Киянка Ніна Геря, володарка звання «Найсильніша леді світу-2011», встановила п'ять рекордів, зарахованих Гіннесом. Вона утримувала 48 секунд на витягнутих руках дві 220-кілограмові каменюки, перекидала через метрову планку величезні каменюки, носила їх на рекордну відстань, протягнула на 90 метрів автомобіль. Проте найоригінальніший рекорд жінка встановила в 2012 році, коли підкинула на висоту 3,9 метра бочку з пивом вагою в 12,5 кілограмів.

Хлопці-екстремали і не тільки

Українці не тільки сильні, але й морозостійкі. Це неодноразово доводив адвокат з Коломиї Олексій Гуцуляк. У 2018 році він проплив під кригою без гідрокостюма 61 метр, проте до Книги Гіннеса внесений інший його рекорд. У 2013 році чоловік пролежав голяка під снігом 60 хвилин та 8 секунд.

Олексій Гуцуляк встановлює свій «сніговий» рекорд / УНІАН

Ще один екстремальний рекорд встановив Степан Ковальчук, який 57 років просидів на горищі хати в селі Мончинці на Хмельниччині. Заліз туди він в 1942 році, рятуючись від німців. А потім, по черзі, переховувався від призову до Червоної армії, через страх потрапити до в'язниці як дезертир, а далі вже за інерцією. Весь цей час Степан заповнював приходські книги для місцевої церкви, які разом з їжею приносила йому двоюрідна сестра Маланка. Лише після її смерті в 1999 році він вперше вийшов надвір.

Частину українців до Книги Гіннеса привело улюблене хобі. Жашківчанин Богдан Сенчуков із сірників зробив музичні інструменти для цілого ансамблю — гармошку, бандуру, скрипку, гітару, гармонь, кобзу, барабан та кілька гітар. А Надія Комарова з Дніпра — власниця найбільшої кількості предметів, присвячених комахам-«сонечкам»: іграшок, одягу, постільної білизни, картин та навіть пилососу. На момент фіксації рекорду в 2020 році її колекція нараховувала 11 680 екземплярів, проте в Книзі Гіннеса позначені 5555 з них. Як пояснює Вєтрова, коли Нацреєстр подавав документи на реєстрацію рекорду, в «Гіннесі» попросили зупинитися на цій цифрі.

Не всі досягнення в книзі пов'язані з конкретними українцями. Так, завдяки 376 солістам та колективам, які протягом 110 годин виконали 1807 композицій, музичний телемарафон «Пісня об'єднує нас» став найдовшим у світі. Також три рекорди належить літаку Ан-225 «Мрія». Та й взагалі, відповідно до Книги рекордів Гіннеса, саме в Україні понад 6 тис. років тому вперше приручили коня.

До Книги рекордів Гіннеса внесли жінку з найбільшим у світі ротом (фото)
Плив на спині та грав на флейті. Житель Харківщини встановив рекорд України
В Арабських Еміратах відкрили найглибший у світі басейн для дайвінгу. У ньому є «підводне місто» та кіностудія