Сексуальна реклама
Getty Images

Незважаючи на мільйони років еволюції, культурні та наукові досягнення, люди залишаються тваринами з абсолютно базовими потребами: їжа, безпека та статевий потяг. Саме на цьому маркетингові компанії будують свій бізнес.

Так чи інакше, ми хочемо сексу, і готові за нього платити, навіть якщо йдеться всього лише про джинси, а не про модель, що їх рекламує.

Ось 5 прикладів найпровокаційніших рекламних кампаній в історії фешн-індустрії.

Calvin Klein

Бренд Calvin Klein один з першопрохідців естетики sex sells у створенні своїх рекламних кампаній. Балансуючи на грані скандального піару, вони знімали рекламні ролики, заборонені потім на ТБ, і робили фотографії, які не один десяток років очолювали рейтинг популярності серед постерів у кімнатах юнаків США.

У ролі музи бренду виступала неповнолітня Брук Шилдс, за зйомки відповідав модний фотограф Річард Аведон. 

Брук Шилдс у рекламній кампанії Calvin Klein, 1980

Саме йому належить скандальний кадр зі слоганом «Між мною і моїми кельвінами нічого немає», що натякав на відсутність спідньої білизни у Шилдс.

Буря критики, протестів релігійних організацій та судових розглядів зі звинуваченням у пропаганді дитячої порнографії не лише не знизили популярність бренду, а й підвищили його продажі у декілька разів. 

На всі звинувачення Кляйн з усмішкою відповідав: «Джинси сексуальні, і чим вони вужчі, тим краще продаються».

Марк Волберг

Більше ніж через 10 років Calvin Klein зніме ще один скандальний ролик з актором Марком Волбергом, та на десятиліття змінить свій вектор: сфокусується на продажах спідньої  білизни, ставши найбажанішою та популярнішою компанією в цьому напрямі. 

Wonderbra

Рекламний постер з 23-річною чеською моделлю Євою Герциговою для компанії Wonderbra 1993 року, одна із найвпізнаваніших кампаній зовнішньої реклами.

Можливо, річ у тому, що дівчина позує на фото у відвертій мереживній білизні. А, можливо, у тому, що в Європі цю рекламу визнали небезпечною. 

Маркетингова агенція розмістила банери з Герциговою уздовж автобанів та доріг, що стало причиною не одного десятка аварій, адже водії відволікались від шляху, аби помилуватися принадами дівчини.

Hello Boys та Єва Герцигова у компанії Wonderbra, 1993

Та не аваріями єдиними була скандальна ця компанія. 

Багато феміністських організацій звинувачували Wonderbra у заклику до споглядання жіночих грудей, і бойкотували фірмові магазини, влаштовуючи перфоменси прямо на вході.

Жінки обурювались відвертим промоушном оголеного тіла, адже він був направлений не на них як покупців, а на чоловіків як вуаєристів. 

Так чи інакше, білизну купували, а постери з Герциговою викрадали прямо з висотних білбордів.

Sisley

Одним з рекордсменів за кількістю відвертих та скандальних рекламних кампаній є і французький бренд Sisley. 

Після свого грандіозного перезапуску у 1996 році, коли компанія змінила вектор розвитку з denim-бренду на молодіжний та сексуальний одяг, про нього заговорили у всьому світі, а продажі стрімко зросли. 

Не обійшовся цей ребрендинг і без скандальних рекламних кампаній їх критикували та забороняли по всьому світу.

Союз креативного директора бренду Нікко Амандоніко та фешн-фотографа Террі Річардсона вилився у десяток провокаційних проєктів, серед яких і зйомка колекції весна-літо 2001 року з моделлю Джозі Маран.

Джозі Маран

На світлині дівчина «п'є» молоко просто з коров’ячого вимені, забризкавши собі усе обличчя.

Рекламу одразу охрестили занадто вульгарною, а під гарячу руку потрапили всі причетні до зйомки, включаючи модель. Далі глянцю зйомка так і не пішла, проте посіла почесне місце у архівах фешн- фотографії. 

Така ж історія сталася і з кампанією 2003 року, знятою все тим же Річардсоном і присвяченою кориді.

Дівчина з грайливим поглядом позує перед рогами бика

На фото дівчина з грайливим поглядом розсунувши ноги позує перед рогами бика, спрямованими на неї. Бренд звинуватили у заклику до сексуального насилля та грубості по відношенню до жінок.

Незважаючи на численні протести та скарги до агенції, кадр зі зйомки облетів усі модні журнали світу, а його сюжет ще не раз використовували послідовники Річардсона.

G-Spot та Gucci

З приходом молодого дизайнера Тома Форда у Gucci як бренду почалась золота епоха. З аутсайдера фешн-світу, що знаходився за крок від банкрутства, бренд перетворився на синонім актуальної моди і сексуальності, а його продажі виросли майже на 300%. 

Новий імідж приніс Gucci великі статки та виявився прикладом того, як завдяки сексу можна воскресити, здавалось би, забутий всіма бренд. 

Та не завдяки сукням і прозорим блузам змінювалися правила гри. 

Рекламні кампанії, спродюсовані Фордом, викликали не менший інтерес, ніж його колекції, а часом обговорювались значно більше.

Так, для компейну весняно-літньої колекції 2003 року G-Spot на лобку моделі виголили букву G, яку видно з-під спущених трусиків. Їх, стоячи перед дівчиною на колінах, стягує хлопець. І все виглядає так, ніби за хвилину вони займуться оральним сексом, адже хлопець таки знайшов ту «точку G», «точку Gucci». 

Точка Gucci

Реклама викликала шквал критики, її називали порнографічною та сексистською, і все ж майже кожен Vogue світу її друкував.

Та Gucci ще не раз використає цей прийом у буремних «нульових», аж поки агресивна сексуальність не відійде на другий план, а на сцені не з’являться андрогінність та суцільний oversize. 

Eckhaus Latta

Одна з найскандальніших і найвідвертіших зйомок минулих років – роботи для весняної колекції 2017 року американської марки Eckhaus Latta. Бренд запросив реальні пари, що погодились займатися сексом на камеру.

Реальні пари погодились займатися сексом на камеру

«Ми живемо у світі, де індивідуальна свобода висловлювання все ще протистоїть пуританському ставленню до сексу, закодованого в нашій культурі, а справжній секс, зрештою, прекрасний», – говорили засновники бренду Майк Екхаус та Зої Латта.

Модні підсумки. З якими трендами попрощаємось у прийдешньому році
Бодіпозитив: жити і померти в тренді
Що таке тренди? Звідки вони беруться? І чому ми хочемо носити «огидні» речі?