21 квітня 2025 року у віці 88 років помер Папа Римський Франциск. Його смерть змусила багатьох згадати популярне середньовічне пророцтво про те, що Франциск буде останнім Папою Римським, а після його правління настане кінець світу.
Chas News пояснює, про що йдеться, нагадує числені пророцтва про Армегеддон, які так і не здійснились, а також ті, «дедлайн» яких ще попереду.
«Пророцтво про пап»: Франциск — останній, а далі кінець
Передбачення про кінець світу, пов’язане із Папою Франциском, — це так зване «Пророцтво про пап».
Його приписують святому Малахії, ірландському єпископу XII століття, який у 1139 році був у Римі і, начебто, мав видіння про майбутніх пап.
Малахія склав список зі 112 коротких фраз латинською мовою з описом кожного Папу Римського від Целестина II до, як передбачається, Другого пришестя і кінця світу.
Деякі описи справді відповідають чи можуть бути притягнутими до конкретного Папи. А список Малахії нібито закінчується саме на Папі Франциску.
Документ, що вперше оприлюднив монах-бенедиктинець Арнольд Віон 1595 року, передбачає, що останнім понтифіком буде так званий Петро Римлянин, за якого відбудеться велике руйнування.
«В останні гоніння на Святу Римську Церкву запанує Петро Римлянин, який пастиме свою паству серед багатьох скорбот, після чого семигірне місто буде зруйноване, і страшний Суддя судитиме людей. Кінець».
Пов'язати ім'я Франциска із таємничим Петром Римлянином, згаданим у передбаченні, непросто. Але ентузіасти, що вірять у передбачення Малахії, знайшли пояснення.
Вони вказують, що Папа Франциск став першим понтифіком, який взяв собі це ім’я — на честь католицького святого Франциска Ассизького. А батька Франциска Ассизького звали П'єтро, ну або Петро.
Інше трактування «Пророцтва про пап»: Судний день у 2027 році
Існує й інше трактування згадуваного на початку «Пророцтва про пап». Його зробили у документальному фільмі, що вийшов у 2024 році.
Дослідники будують своє пояснення на пророцтві про Папу Сікста V (1585—1590). Про нього святий Малахія написав: «Вісь всередині знаку».
Традиційне трактування цих слів пояснює, що на гербі Сікста V червона стрічка (вісь) перетинає посередині зображення лева.
Натомість у фільмі говорять, що слова про Сікста V треба розуміти як «Вісь всередині знамення», тому що цей опис стоїть саме посередині списку всіх пророцтв Малахії.
Між початками правління Целестина II (1143), яким список розпочинається, і Сікста V (1585) минуло 442 роки. Автори фільму додали до 1585-го ще 442 роки і отримали 2027 рік, який назвали роком апокаліпсису і кінця світу.
Зазначимо, що на момент виходу фільму у 2024 році Папа Франциск ще був живий. Тому автори стрічки цілком могли зв'язати своє трактування «Пророцтва про пап» із передбаченням, що Франциск стане останнім папою.
Розрахунки Ньютона: кінець світу у 2060-му
Видатний англійський науковець Ісаак Ньютон, який зробив революційні відкриття у фізиці та математиці, у 1704 році передбачив, що світ у звичному для нас вигляді перестане існувати у 2060 році.
Ньютон визначив конкретну дату кінця світу за допомогою ретельного вивчення Біблії та інших релігійних текстів, передбачивши, що нинішній світ буквально замінить Царство Небесне на Землі.
Вчений вірив, що в середині XXI століття відбудеться Друге пришестя Христа, він далі правитиме упродовж тисячоліття, протягом якого єврейський народ заснує «квітуче і вічне Царство» в Ізраїлі.
«Ньютон був переконаний, що Христос повернеться приблизно в цю дату і встановить глобальне Царство миру... Вавилон (корумпована Тринітарна церква) впаде, і істинне Євангеліє буде проповідуватися відкрито», — писав у 2003 році Стівен Снобелен, нині професор історії науки і техніки в Університеті Королівського коледжу в Галіфаксі.
Варто зазначити, що людство здавна марить лякалками про кінець світу. І десятки армегеддонів, призначених на конкретні дати, так і не стались.
День смерті останнього апостола і круглі ювілеї Ісуса
Найперший кінець світу був призначений на дату смерті останнього апостола Христа.
Останнім пішов з життя апостол Іван близько 100 року. Друге пришестя Ісуса не сталось.
Тоді через декілька десятиліть після смерті Івана один з перших християн Монтан «вирахував» іншу дату Другого пришестя Спасителя. На його думку, ця подія мала статись у 156 році.
Також були пророцтва Судного дня, пов'язані із круглими датами Ісуса: 1000 рік — тисяча років від народження Христа та 1033 рік — тисяча років після його смерті.
Число 666 і поява ісламу
Кінець світу очікували у «страшному» 666 році, адже поєднання трьох шісток називали «числом звіра».
Після того, як у 666-му Армагеддон не стався, його «перенесли» на 999-й — перевернуте «число звіра».
А Папа Римський Інокентій ІІІ був переконаний, що кінець світу настане через 666 років після появи ісламу — тобто у 1284 році.
Зіткнення Землі з Сонцем у 1603 році
Чернець-домініканець, письменник і астролог Томазо Кампанелла передбачав, що у 1603 році станеться зіткнення Землі з Сонцем. Його висновок грунтувався на книзі Христофора Колумба.
Кінець світу і Адвентисти сьомого дня
Американський фермер Вільям Міллер називав датами апокаліпсису 3 квітня, 7 липня 1843 року, 21 березня і 22 жовтня 1844 року. На його жаль, Друге Пришестя Спасителя в зазначені дні не відбулось, тим не менше, його послідовники з того часу стали називатися Адвентистами сьомого дня.
Перший «науковий» кінець світу
Астрономи заздалегідь розрахували, що 18 травня 1910 року Земля пройде через хвіст комети Галлея.
Це викликало паніку в суспільстві і дату оголосили кінцем світу.
Атомний апокаліпсис 1945 року
Американський священик Чарльз Лонг передбачав, що о 5:33 21 вересня 1945 року Земля випарується, а все людство перетвориться на ектоплазму.
Кінець світу за Нострадамусом
Популярний астролог і віщун Мішель Нострадамус передбачав, що людству необхідно боятися 1999 року.
«Рік 1999, сьомий місяць. З неба прийде великий Король Жаху», — писав Нострадамус у своїх катренах.
Міленіум 1 січня 2000 року
Комп'ютерний апокаліпсис пов'язували з обнулінням комп'ютерних систем. Це називали «проблемою 2000», «проблемою Y2K» або «Y2K-сумісністю».
Тоді витратили шалену кількість бюджетних коштів багатьох країн світу на усунення «апокаліпсису».
Кінець світу за календарем майя
Багато дослідників стверджували, що за древнім календарем майя апокаліпсис настане 21 грудня 2012 року. Саме цього дня завершувалися їхні розрахунки літочислення.
Майя були майстрами хронометрії та використовували два основні календарі. Вони складалися з циклів, які були синхронізовані різними способами. Ці комбінації утворювали нові, довші цикли. Ця мезоамериканська календарна система почала поширюватися на весь регіон, починаючи з 1100 року до н. е.
Календар майя складався з двох систем — Хааб із 365 днів, і Тцолкін із 260 днів.
Кожне довге літочислення складалося з 5126 років і поділялося на 13 періодів тривалістю приблизно в 394 роки. Майя почали відлік останнього Великого літочислення 11 серпня 3114 року до н. е. і 13-й відрізок цього циклу мав закінчитися 21 грудня 2012 року.
Цей древній календар подібний до нашого тим, що кінець літочислення одразу ж супроводжувався початком наступного.
Жодні археологічні джерела не засвідчують, що древні майя вірили, що коли-небудь настане апокаліпсис, тим більше у кінці періоду їхнього календаря.
Таке помилково тлумачення їхнього календаря з'явилося після публікації книги письменника Хосе Арґуельєс у 1987 році. У своєму виданні він витлумачив календар майя як відлік часу до кінця світу. Цю теорію «підхопили» прихильники апокаліпсиса і вона поширилася світом.
Чи варто вірити передбаченням про кінець світу
Зараз всі ці пророцтва й передбачення Апокаліпсісу стали радше частиною поп-культури. Вони викликають не стільки страх людей, скільки цікавість. Тому використовуються і у мас-медіа, зокрема, на телебачення для привернення уваги і збільшення аудиторії.
Насправді ж, згідно з християнськими канонами, ніхто не може знати, коли настане Судний день і кінець світу.
У Біблії про це написано: «А про день той й годину не знає ніхто: ані Анголи небесні, ані Син, лише Сам Отець». (Матвія, 24:36).