Тополь-М

Російський ракетний комплекс стратегічного призначення «Тополь-М» здатний запускати міжконтинентальні балістичні ракети.

Він — гордість окупантів. Установка «Тополь-М» взагалі мала стати основою озброєння ракетних військ стратегічного призначення рф. Але у 2011 році міноборони росії відмовилося від подальших закупівель цих ракетних комплексів на користь сучасніших.

Попри це «Тополь-М» залишився на озброєнні та продовжує виконувати свою роль.

Chas News розповідає про призначення, характеристики та історію створення «Тополь-М». І пояснює, чи загрожує він Україні.

Історія розробки і створення комплексу «Тополь-М»

Розробка комплексу почалась ще в СРСР, в кінці 1980-х років. Передбачалось створення стаціонарної та мобільної версій, а також універсальної твердопаливної триступеневої міжконтинетальної балістичної ракети. Цікаво, що спочатку до розробки було залучене конструкторське бюро «Південне» в Дніпрі, але у 1992 році українське КБ вийшло з проєкту.

У травні того ж 1992-го «Тополь-М» вирішили створити на базі напрацювань за програмою «Універсал». Ухвалили рішення створити ракету з єдиним типом бойового оснащення — з рухомою установкою бойового ступеня на твердому паливі.

Перший випробувальний пуск «Тополь-М» провели із шахтної пускової установки на космодромі Плесецьк 20 грудня 1994 року. У 1997-му, після чотирьох успішних пусків, розпочали серійне виробництво таких ракет.

До 2003 року росія ввела в стрій чотири ракетні полки, а в 2006-му на озброєння надійшли перші мобільні версії «Тополь-М».

У квітні 2009 року командувач ракетних військ стратегічного призначення Микола Соловцов заявив, що виробництво «Тополів» припинять, а на озброєння надходитимуть досконаліші комплекси.

Тополь-М

Характеристики ракети комплексу «Тополь-М»

Міжконтинентальна балістична ракета комплексу «Тополь-М» має такі характеристики:

  • кількість ступенів — 3;
  • довжина — 22,5 м;
  • діаметр — 1,81 м;
  • стартова маса — 46,5 тис. кг;
  • максимальна дальність — 12 тис. км;
  • тип боєголовки — ядерна;
  • тип двигуна — твердопаливний.

Комплекс має засоби подолання протиракетної оборони, серед яких — пасивні та активні хибні цілі, засоби змінення показників головної частини. Десятки допоміжних двигунів, прилади та механізми керування дозволяють ракеті здійснювати маневри, ускладнюючи її перехоплення.

Структура комплексу «Тополь-М»

Стаціонарний ракетний комплекс включає 10 міжконтинентальних балістичних ракет та уніфікований командний пункт високої захищеності. Такі комплекси розташовують в шахтах.

Пересувний грунтовий ракетний комплекс «Тополь-М» включає дев'ять міжконтинентальних балістичних ракет, змонтованих на автономних пускових установках. Вони сконструйовані у вигляді однієї ракети, розміщеної в транспортно-пусковому контейнері.

«Тополь-М»

Чи загрожує «Тополь-М» Україні

У військовій доктрині росії зазначено, що ядерна зброя є фактором запобігання ядерним та неядерним конфліктам. Однак реальність показує, що ракети служать переважно для стримування НАТО від покарання рф за агресію, а також для залякування країн-жертв.

Теоретично пуск з комплексу «Тополь-М» може знищити велике місто в Україні та спричинити значне радіаційне забрудення. Але загалом, як слідує з назви, ці міжконтинентальні ракети призначені тільки для стратегічного ядерного стримування США.

Тополь-М

Ядерний клуб: які країни володіють найбільш смертоносною зброєю