українські танки
Генштаб ЗСУ

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну на шпальтах світових видань можна регулярно побачити вираз «ескалація війни».

Саме побоюваннями ескалації війни закордонні партнери виправдовують свою обережність у наданні Києву зброї та застерігають українців.

Пояснюємо, що ж означає «ескалація війни».

Що таке ескалація війни

Слово «ескалація» походить від латинського слова scala, що означає «сходи». Дослівно «ескалація» означає збільшення, розширення, нарощування чогось. 

Ескалація війни — це процес, при якому збройний кофлікт стає серйознішим та масштабнішим.

Слово «ескалація» почали застосовувати ще в 1938 році, але особливої популярності воно набуло під час «холодної війни» завдяки книгам «Про ескалацію» Германа Кана та «Ескалація і ядерний варіант» Бернарда Броді.

Види ескалації

Ескалація може бути:

  • Міждержавна — це ескалація конфлікту між двома або більше державами, які мають розбіжності в політичних, економічних, територіальних або інших інтересах. 
  • Національно-визвольна — наростання конфлікту між національними меншинами або групами, які прагнуть до самовизначення або незалежності, та державою, яка контролює її територію. 
  • Внутрішня інтернаціоналізована — між різними групами або силами в межах однієї держави, яка залучає до себе зовнішніх акторів, які підтримують одну зі сторін або намагаються впливати на хід конфлікту. 
  • Соціальна — між різними соціальними групами або класами, які мають розбіжності в соціальних, економічних, культурних або ідеологічних інтересах. 

Приклади ескалації в історії

У світовій історії було багато прикладів ескалації конфліктів, які призводили до масштабних наслідків, наприклад:

  1. Початок Першої світової війни після вбивства Франца Фердинанда.
  2. Карибська криза у 1962 році, коли комуністичний СРСР розмістив ракети на Кубі.
  3. Війна у Перській затоці (1990-1991 роки) між Іраком та коаліцією, спровокована іракською агресією та окупацією Кувейту.
  4. Балканські конфлікти (1991-2001 роки) у Хорватії, Боснії та Герцеговині та Косово, викликані розпадом Югославії, націоналістичними прагненнями та етнічними розбіжностями.
  5. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року як продовження війни, що розпочалася у 2014 році з анексії Криму.

Що таке деескалація

На противагу ескалації існує деескалація. Це процес зниження напруженості, конфлікту або ворожості між сторонами.

У політиці та міжнародних відносинах деескалація передбачає дії, спрямовані на зниження ворожості, розвитку діалогу та відновлення співпраці між сторонами. Це може включати дипломатичні переговори, мирні ініціативи, компроміси тощо.

Воєнний стан та стан війни: пояснюємо різницю