З настанням тепла хочеться якомога більше часу проводити на природі. Але під час прогулянки по траві або пікніка в кущах є ризик підчепити кліща. А його укус може викликати серйозні захворювання.
Chas News пояснює, як вберегтися від укусу кліща і як витягти, якщо він таки вкусив.
Де і коли є ризик підчепити кліща
Кліщів можна зустріти протягом усього року, але пік їхньої активності припадає на пізню весну і ранню осінь — це квітень-червень та серпень-жовтень.
Ці комахи добре пристосовуються до теплого й вологого середовища, тож мешкають не на деревах і кущах та не стрибають на голову, як вважається, а перебувають у траві й ґрунті.
Зустріти кліща можна у лісі, парку, сквері чи на газоні. Найчастіше вони знаходяться на висоті 20—60 м.
Вже звідти кліщі переповзають на людей — прикріплюються до відкритої ділянки тіла, як-от шиї чи голови, лінії шкарпеток або спідньої білизни.
Також кліщі можуть прикріпитися до одягу і перебувати там кілька годин чи навіть днів, поки не знайдуть «потрібної» ділянки шкіри людини.
Вкусив кліщ: симптоми і небезпека енцефаліту і хвороби Лайму
Прокусивши шкіру людини, кліщ висмоктує кров і одночасно залишає у тілі свою слину, яка може бути інфікованою.
Сам укус кліща неболючий, бо якраз у слині містяться знеболювальні речовини, тож укус можна не помітити.
Але якщо слина кліща була інфікована, її потрапляння в організм людини може викликати серйозні захворювання, зокрема кліщовий енцефаліт і хворобу Лайма.
Загалом усі захворювання, які переносять кліщі, мають схожі симптоми. А саме:
- лихоманка та озноб;
- біль, втома та напруга м'язів, у випадку хвороби Лайма — біль у суглобах;
- поколювання й оніміння в руках і стопах, рідко — запалення очей;
- висипання.
Кліщовий енцефаліт — це інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи. Від цього захворювання є вакцина. Вакцинуватися насамперед варто мешканцям Волинської й Львівської областей, де часто спалахують епідемії.
Також після укусу кліща є ризик захворіти на хворобу Лайма. Ранні симптоми включають типові висипання червоного кольору на місці укусу, які поширюються по тілу.
Без лікування інфекція може призвести до паралічу Белла, менінгіту, проблем із ритмом серця, болю та набряків у суглобах.
Як дістати кліща самостійно
Видалити кліща потрібно якомога швидше. Тому після виявлення укусу краще одразу звернутися до лікаря-дерматолога, який витягне кліща в санітарних умовах.
Втім, якщо немає можливості звернутися до фахівця, кліща можна витягнути самостійно.
Перед тим, як витягувати кліща, треба підготувати:
- Мило чи вологі серветки — ними потрібно обробити руки перед і після процедури;
- Гумові рукавички для захисту від інфекції та поліетиленовий пакет, щоб покласти туди комаху;
- Засоби для дезінфекції (йод, перекис водню, хлоргексидин, горілка або спирт, антисептики), і вату.
Самостійно витягнути кліща можна кількома способами.
Видалити кліща пінцетом. Паразита радять виймати пінцетом із тонкими кінчиками, щоб не роздавити шкідника. Спершу потрібно акуратно затиснути його інструментом біля основи шкіри й плавними та повільними рухами тягнути пінцет вгору. Не намагайтеся крутити або силою вирвати комаху, щоб її частина не залишилася в тілі.
Витягнути кліща ниткою. Потрібно зробити вузол з нитки та затягнути його якомога нижче. Треба скрутити дві нитки разом та легкими рухами потягнути кліща вгору, похитуючи в різні боки. Скручувати паразита не варто, бо його голова може залишитися у вашій шкірі.
Прибрати комаху «кліщосмиком». Такий інструмент можна придбати у ветеринарній аптеці. Його потрібно притиснути до шкіри й підсунути під кліща. Кліща радять акуратно розхитувати з боку в бік (адже хоботок міцно тримається в ранці), а тоді повільно викручувати у зручний для вас бік.
Після видалення кліща промийте місце укусу теплою водою з милом, обробіть рану й вимийте руки.
Самого кліща після видалення можна помістити у спирт або в герметичний пакет. Також кліща можна обмотати скотчем чи змити в унітаз.
Іноді потрібно відвідати лікаря-дерматолога, навіть якщо витягли кліща самостійно. Звернутися до фахівців варто, коли місце укусу почервоніло або запалилося, з'явився висип в ураженому місці та/або симптоми як при грипі.
Як не можна діставати кліща, що вкусив
Кліщів не можна витягувати голими руками чи підпалювати, адже проблема може тільки ускладнитись.
Комаху не варто витягувати із олією, бензином, алкоголем та іншими рідинами. Цей метод є неефективним та шкідливим для здоров'я. Рідина вб'є кліща, але перед смертю він випустить отруту та може занести додаткову інфекцію в організм постраждалої людини.
Важливо також не натискати на кліща, бо він може розчавитися та випустити отруту.
Як вберегтися від укусів кліща
Важливо захистити себе ще до прогулянки — нанести репелент на шкіру й одяг.
Уникайте кущів, місцин із високою травою, під час прогулянки тримайтеся ближче до центру стежини.
Якщо вже прогулянки високою травою не уникнути, штани краще заправити у шкарпетки і вдягти закрите взуття. Також для виходу на природу можна вдягти одяг світлого кольору — на ньому краще видно комах.
Періодично оглядайте себе і один одного.
Після повернення додому прийміть душ і уважно огляньте тіло. Одяг виперіть та випрасуйте.
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.