Коли ми чуємо про українське підпілля і боротьбу з радянською владою, насамперед спадають на думку західні області України.
І це надзвичайно несправедливо. Адже свого часу на зазомбованій нині російською пропагандою Луганщині існував потужний націоналістичний партизанський рух, який воював з радянською владою.
У період національно-визвольних змагань 1918-1924 років на теренах Луганщини діяли чисельні повстанські загони, що вели запеклу боротьбу проти московських зайд. Хвилю народного гніву проти чужинського панування очолили талановиті повстанські командири — отамани Каменюка та Блоха, які загинули смертю хоробрих у боротьбі з окупантами.
За підтримки місцевого населення вдалося створити організований збройний рух, котрий охопив практично усі терени сучасної Луганщини. Запекла збройна боротьба тривала до середини 20-х років, що свідчить про масовий характер повстанського руху.
До речі, саме на Луганщині, у боротьбі проти повстанських загонів, радянські каральні органи вперше застосували практику використання провокаторів та масового терору проти місцевого населення.
У часи других національно-визвольних змагань, у часи Другої світової, на теренах Луганщини також діяло потужне націоналістичне підпілля. Крайовий провід ОУН(б) очолював професор Михайло Бернацький. Про масовий характер націоналістичного підпілля свідчить і той факт, що за німецької окупації було страчено більше ста українських підпільників. Самого ж Бернацького розстріляв НКВС у 1946 році.
Я неодноразово звертався з пропозицією гідного вшанування пам’яті учасників національно-визвольного руху на їхній малій батьківщині. На жаль, ці ініціативи не знайшли підтримки.
Втім, зараз у багатьох містах України активно йде процес перейменування вулиць, назви яких пов’язані з російськими топонімами чи діячами. Присвоєння вулицям і площам імен героїв українського визвольного руху на Донбасі може стати гідною відповіддю російським наративам.
Українці, від Львова до Луганська, — це один народ. І існування потужного націоналістичного підпілля на Луганщині — чергове підтвердження цього факту.