27 липня на честь 1033-ї річниці хрещення Русі віряни Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) провели хресну ходу в центрі Києва. У МВС підрахували, що у заході брало участь 55 тис. людей. Водночас митрополит Антоній (Паканич), керуючий справами УПЦ МП, назвав іншу цифру — понад 350 тис. вірян.
Втім, якою б насправді не була чисельність ходи, її учасників привезли до Києва зі всіх куточків України, виділяючи вірянам безкоштовний транспорт. Очевидці розповідають, що всі вулиці навколо Києво-Печерської лаври 27 липня було заставлено туристичними автобусами. Більш за це, заздалегідь у Києві з’явилося багато бордів з фото митрополита Онуфрія (Березовського), предстоятеля УПЦ МП, та анонсом святкування річниці Хрещення Русі.
Звичайно, у натовпі не йшлося про маски та соціальне дистанціювання. Дехто з присутніх навіть казав, що віра не дасть їм захворіти. Звичайно, цього не можна стверджувати, але маловірогідно, що подібна ідея народилася у простих парафіян сама по собі. Скоріш за все, вони лише повторювали тези своїх парохів.
Варто нагадати, що ані Православна церква України (ПЦУ), ані Українська православна церква Київського патріархату свої хресні ходи під час карантину та очікування нової хвилі розповсюдження коронавірусу проводити не наважилися.
Ба більше. Від проведення традиційної хресної ходи цього року відмовилися і в Москві — «зважаючи на складну епідемічну ситуацію».
Людмила Антоненко, директор Олександрівської лікарні, вже заявила, що після ходи в Україні може зрости добова захворюваність на COVID-19. У будь-якому разі, нова хвиля COVID - 19, лише питання часу. При цьому недалекого. Але відтепер у спалаху будуть звинувачувати не лише співака Монатика та заробітчан, які приїхали з Росії та Португалії, але і УПЦ МП.
Навіщо ж УПЦ МП вирішила завдати сама собі репутаційного удару, провівши масштабну зустріч вірян під час пандемії, хоча минулого року також відмовилась від цього дійства? Що її керівництво отримає взамін?
В очікуванні Патріарха
24 серпня в урочистостях з нагоди 30-річчя Незалежності візьме участь Вселенський патріарх Варфоломій. Його минулого року запросив до України Володимир Зеленський. У березні очільник світового православ’я підтвердив свій візит.
А невдовзі митрополит Антоній з УПЦ МП заявив, що його церква проти відвідання України Варфоломієм. Натякнув, що приїзд патріарха може призвести до масового переходу парафій УПЦ МП до ПЦУ, тому УПЦ МП буде активно протидіяти цьому візитові. «Ми від початку говорили про недоцільність цього приїзду. Це пов’язано з бажанням зберегти суспільну стабільність у нашій державі... Де-факто Патріарх Варфоломій особисто несе відповідальність за дестабілізацію і прагнення зруйнувати і знищити Українську Православну Церкву... І наші парафіяни — прості люди, особливо ті, які постраждали від дій Фанара в Україні, вони вправі висловлювати свою думку, у тому числі, публічно», — сказав ієрарх.
Побоювання щодо «знищення» УПЦ МП Фанаром на перший погляд видаються дивними. З 15 грудня 2018 року, коли обраний голова ПЦУ Епіфаній (Думенко) отримав від Вселенського патріарха Томос про автокефалію, з понад 12 тис. парафій УПЦ МП до ПЦУ перейшло лише 564 громади. При цьому 94% переходів припадають на період з грудня 2018-го по квітень 2019-го, коли при владі був Петро Порошенко. З травня 2019-го, коли президентом став Володимир Зеленський, змінили юрисдикцію лише 33 парафії. Враховуючи розміри УПЦ МП, це на межі статистичної похибки.
Втім, як пише політолог Олексій Гарань у своїй колонці для «НВ», Зеленський, тільки-но його обрали президентом, демонстративно дистанціювався від «церковного» питання. За словами Гараня, Сергій Трофімов, заступник голови ОП, був дуже близький до Московського патріархату і митрополита Онуфрія. І гальмував процес зміни парафіями юрисдикції: на деякі громади, котрі висловлювали бажання приєднатися до ПЦУ, навіть тиснули, щоб вони цього не робили. Але зараз позиція Зеленського почала змінюватися.
Згідно червневого опитування КМІС, 57% українців позитивно ставляться до візиту патріарха Варфоломія до України. При цьому, всупереч словам митрополита Антонія, раді бачити Варфоломія в Україні і майже половина вірян УПЦ МП.
Максимально спрощуючи: Зеленський, чий рейтинг популярності з майже 75% у вересні 2019-го впав до 28% станом на липень 2021-го, вирішив піти стопами попередника і використати у заграванні з електоратом принаймні одну з частин «тріади Порошенка». І це для УПЦ МП може неприємні наслідки. Приїзд до України Варфоломія і його зустріч з Зеленським може стати тригером, який різко збільшить кількість «свідомих» вірян, що почнуть агітувати за перехід своїх парафій з УПЦ МП до ПЦУ. І це здатне викликати «ланцюгову реакцію».
«В Україні відсоток свідомих громадян складає 5-7%, а для якихось трансформацій він має бути не менше 10-12%. Ми це бачили на прикладі Майданів, як тільки є консолідація, одразу досягаються зміни. З церквою теж мають пройти такі відсоткові зміни», — пояснює Людмила Филипович, віцепрезидент Української асоціації релігієзнавців. Отже очільникам УПЦ МП є чого нервуватися.
Гра на упередження
Масштабна хресна хода могла стати грою на упередження, який консолідує прихильників Московського патріархату. Політтехнолог Олексій Голобуцький зауважує, що згідно чисельних соціологічних досліджень, УПЦ МП втрачає популярність серед українців. Тому для утримання і мобілізації парафіян потрібні величні за розмахом заходи, постійний діалог. Голобуцький пригадує, що день Св. Володимира — не перший, коли Київ завішували бордами з фото Онуфрія. Так само було й перед Великоднем та Різдвом.
Не можна виключати і того, що у проведенні масштабної хресної ходи є і політичне підґрунтя — мета показати владі, що УПЦ МП має великий електоральний ресурс, який у разі необхідності можна використати проти Зеленського та «слуг».
Варто нагадати, що, згідно з недавнім дослідженням групи «Рейтинг», 41% опитаних вважає, що українці є одним народом з росіянами. Простіше кажучи, поділяє тезу Володимира Путіна про «один народ, що належить до одного історичного та духовного простору».
У цій площині показовим є те, що у хресній ході як священнослужитель УПЦ МП взяв участь один з найбільших спонсорів цієї конфесії — власник «Смарт холдінгу», співвласник СКМ та нардеп від ОПЗЖ Вадим Новинський. Той самий, якого Петро Порошенко свого часу за критику Майдану назвав «сукою православною».
Нагадаємо, Онуфрій минулого року висвятив Новинського у сан диякона. Історія цієї хіротонії доволі чітко показує тенденцію до політизації УПЦ МП в останні роки. Як розповів Новинський в інтерв’ю православному телеканалу «Спас», він давно мріяв стати священнослужителем. Ще 7-8 років тому «було декілька спроб, щоб це відбулося, але тоді, мабуть, ще не прийшов час», — говорить олігарх.
Втім, «у цьому (2020 — Прим. ред.) році... митрополит Онуфрій... сказав, що хоче мене висвятити у сан диякона. Я сказав тільки, що у мене є обмеження — що я є депутатом і займаюся політичною діяльністю... Священнослужитель не має права займатися політичною діяльністю і не може перебувати ні в одній з партій. Блаженніший благословив, сказавши, що «Господь тебе виведе туди, куди тобі потрібно, покладися на Господа у всьому»», — розповідає Новінський.
Що ж далі?
Церковна тема надто чутлива для виборця, тому всі без винятку українські політики намагаються не допускати різких заяв, а тим більше дій щодо релігійних організацій. Патріотично налаштовані кола можуть скільки завгодно називати УПЦ МП п’ятою колоною та підозрювали її в проросійській пропаганді, але ніхто не стане застосувати проти церкви силу. Заборонити діяльність УПЦ МП не зважився навіть Порошенко, який мав куди більшу підтримку у вірян, ніж Зеленський, на фоні отримання Томосу.
«Можна піти шляхом РФ та внести УПЦ МП до переліку «іноземних агентів», як це робить Путін. Але це викличе ще більше протистояння», — говорить Голобуцький. Тому, на думку Филипович, найкраще рішення — просто дати українцям час, щоб вони самі вирішили, у якій церкві хочуть бути.
І, треба сказати, поганський бог часу Кронос відверто на стороні ПЦУ. Довгі роки канонічність і спілкування зі світовим православ’ям були головною зброєю УПЦ МП у протистоянні з відірваним від решти світу «Київським патріархатом». Зараз ситуація кардинально змінилася. Разом з Єпіфанієм службу Божу у день Св. Володимира відправляли представники Олександрійського патріархату та Кіпрської православної церкви. На хресній ході УПЦ МП ієрархів інших православних церков не було.