Користувач комп'ютера
Getty Images

За останні дві доби український технологічний сектор долучився до допомоги державі у протистоянні з Росією. Зусилля фахівців спрямовані на три напрямки: створення важливих проектів, які допоможуть біженцям та волонтерам, вимоги блокування російських проектів на цифрових платформах й відмова від роботи на російському ринку, а також обмеження функціоналу проектів, які можуть допомогти військовим Росії досягненні їх мети.

Федоров вимагає заблокувати в Росії соціальні платформи, Jooble відмовляється від російського ринку

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров звернувся до керівництва найбільших технологічних платформ. Від надіслав офіційні листи Apple, Netflix, Google та Meta (Facebook).

Михайло Федоров вимагає від керівництва цих платформ заблокувати їх роботу на території Росії. Напередодні стало відомо, що інтернет-магазини мобільних додатків Google Play та App Store не працюватимуть з банківськими картками тих фінансових установ, які потрапили під санкції, а саме –- ВТБ, «Сбербанка» та іще декількох. На додачу до цих обмежень, Федоров вважає, що техногіганти повинні заблокувати свої сервіси. Хоча напередодні в Росії уже розпочалося часткове блокування Facebook — це зробив їх власний телекомунікаційний регулятор Роскомнадзор, звинувативши соцмережу в «порушенні базових прав та свобод людини, а також прав та свобод громадян Росії».

Скрін Jooble

Сервіс пошуку роботи Jooble повідомив про припинення роботи в Росії та Білорусі. У своєму Facebook-акаунті компанія повідомила, що засуджує військову агресію та відмовляється працювати в країнах, які до неї долучені. Користувачі з Білорусі та Росії, що зайдуть на сайт компанії, побачать такий банер

Захист інформації: Waze обмежує передачу контенту через додаток

У Facebook-спільноті українських користувачів навігаційного додатку Waze з’явилась інформація про те, що додаток відімкне відображення повідомлень про поліцію  та чати. Ця нова опція зявиться в найновішій, останній версії додатку. Обмеження діятиме на всій території України, а повернута функція буде уже після завершення війни.

Сайти для допомоги біженцям та українцям

Українські ІТ-фахівці створили сайти, які допоможуть біженцям та тим, хто готовий їм допомагати:

  •  «Прихисток»

Українські ІТ-фахівці створили сайт «Прихисток» для допомоги біженцям. Його принцип схожий на роботу сервісів каршерінгу – пошуку автомобілів, на кшалт Uber. На сторінці одні користувачі можуть пошукати житло, інші – розмістити оголошення про готовність надати своє житло. Платформа береться об’єднати перших з другими та спростити їх комунікацію.

  • - Ukraine Now

Автори проекту Ukraine Now створили його як універсальний ресурс для допомоги потребуючим та тим, хто готовий надати допомогу, а іще – волонтерам, в тому числі із закордону.

Можна заповнити анкету для тих, хто хоче виїхати та, за наявності транспорту та можливості евакуації, організатори допоможуть в цьому процесі. Так само можна залишати заявку на готовність розмістити біженців у себе вдома.

 Мапа працюючих аптек

Українські волонтери створили мапу працюючих аптек на сервісі Google Maps, вона доступна за цим посиланням. Дані оновлюються не оперативно, але вона допоможе тим, кому потрібні ліки.

Reface розробляє сервіс розпізнавання російських військ

Компанія Reface готується розробити власне технологічне рішення, яке допоможе розпізнавати російську військову техніку.

Компанія займається розробками на основі штучного інтелекту. Найвідоміший її продукт – мобільний додаток, який дозволяв замінити обличчя на відео чи GIF-файлі. Додаток працює при використанні технології GAN – генеративно-змагальної мережі. Такі технології використовуються для створення підробних відео, відомих як deepfake.

Майбутній продукт компанії буде містити алгоритм розпізнавання локацій ворожих формувань в режимі реального часу. Для цього компанія закликає їй надсилати супутникові знімки та знімки з дронів, особливо ті, що зроблені були до вторгнення. Ці дані потрібні їй для навчання нейромережі та допомогу їй в розпізнаванні ворожої техніки. Поки у компанії є не дуже якісні знімки, які ускладнюють роботу її продукту.

Вам надійшов лист з незрозумілим вкладенням? У жодному разі його не відкривайте — це атака росіян!
Зв’язок без конекту. Додатки, що допоможуть зв’язатися з рідними, якщо зникне мобільний зв’язок