Українське законодавство передбачає надання допомоги на поховання окремих категорій громадян. Це пов'язано із тим, що у нашій державі діє загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яке передбачає виплати для українців у низці випадків.
Розповідаємо, як отримати допомогу на поховання і куди за нею звертатись.
Хто має право на допомогу на поховання
Закон України передбачає надання допомоги у разі смерті застрахованої особи або членів сім’ї, які перебували на її утриманні:
- дружини (чоловіка);
- дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років (братів, сестер та онуків — за умови, що вони не мають працездатних батьків), а здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти із числа осіб, зазначених у цьому пункті, які навчалися за денною формою здобуття освіти, — до 23 років;
- батька, матері;
- діда, баби за прямою лінією спорідненості.
Слід зазначити, що члени сім'ї, які мали самостійні джерела засобів до існування, до цих категорій не відосяться.
Який розмір допомоги на поховання в Україні
Відповідно до постанови Пенсійного фонду України «Про встановлення розміру допомоги на поховання» від 26.12.2022 р. № 29-1, розмір допомоги на поховання становить 4100 гривень.
Допомога на поховання осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання
Витрати на поховання таких людей несе Пенсійний фонд України. Організація поховання працівника, який загинув на виробництві або помер у лікарні під час лікування отриманої на виробництві травми, проводиться страхувальником.
Розмір і процедуру проведення та обліку витрат на поховання та пов’язаних з цим ритуальних послуг встановлює правління Пенсійного фонду України.
Допомога на поховання пенсіонера з числа військовослужбовців
Якщо померлий є пенсіонером з числа військовослужбовців, то розмір допомоги — тримісячна пенсія, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Допомогу не виплачують, якщо поховання пенсіонера здійснили за рахунок держави.
Допомога на поховання осіб, які не досягли пенсійного віку, не працювали і не зареєстровані як безробітні
Допомогу на поховання таких людей надають за їх місцем проживання з коштів місцевого бюджету на підставі заяви особи, яка зобов'язалась поховати померлого. Розмір допомоги на поховання встановлює орган місцевого самоврядування і у різних регіонах він може бути різний.
Якщо людина перебувала на повному державному утриманні у відповідній установі, допомогу не виплачують.
Допомога на поховання військовослужбовців
Сім’я кожного військового, який загинув, захищаючи Батьківщину під час повномасштабної війни, має право отримати компенсацію — одноразову грошову допомогу у розмірі 15 млн грн.
Також рідні загиблого можуть отримати допомогу на проведення похорону та спорудження пам’ятника. На це передбачена виплата у розмірі п’яти прожиткових мінімумів станом на дату смерті військового.
Куди звертатись для отримання допомоги на поховання
Для отримання допомоги на поховання необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України. Документи, які необхідно надати для отримання послуги:
- Заява про виплату допомоги на поховання.
- Документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків.
- Паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу.
- Свідоцтво про смерть.
- Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть.
- У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.