медогляд мобілізація

В Україні з початку повномасштабного російського вторгнення діє воєнний стан та загальна мобілізація. Водночас відповідно до вітчизняного законодавства призову не підлягають чоловіки, визначені непридатними до військової служби.

Chas News розповідає, хто відноситься до цієї категорії та як це документально підтверджується.

Категорії придатності до військової служби

В Україні питання визначення придатності до військової служби регламентується наказом Міноборони №402 від 14 серпня 2008 року, яким було затверджено «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі — Положення).

Згідно з цим документом, після закінчення медичного обстеження під час мобілізації військовозобов'язаного можуть визнати (пункт 3.8 глави 3 розділу II Положення):

  • Придатним до військової служби
  • Тимчасово непридатним до військової служби (із вказанням дати повторного огляду);
  • Непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Хто визначає придатність до військової служби під час мобілізації

Придатність до військової служби визначає виключно військово-лікарська комісія (ВЛК) за результатами медичного обстеження.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

За результатами медогляду фахівцями ВЛК приймає підсумкове рішення щодо придатності військовозобов'язаного за станом здоров’я до військової служби, яке затверджується відповідною постановою.

Важливо: жоден попередній діагноз іншої державної чи приватної клініки не може бути підставою для визнання особи непридатною до військової служби. Такі довідки можна лише надати медикам ВЛК у консультативних цілях, щоби спростити їм встановлення чіткого діагнозу.

Тимчасово непридатний до військової служби та непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку: у чому різниця

Відповідно до ст. 23 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації отримують військовозобовязані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

При цьому особи з інвалідністю за власним бажанням можуть бути призвані на військову службу, але тільки за місцем проживання.

Військовозобов’язані визнані тимчасово непридатними такого права не мають. Вони не підлягають призову за будь-яких обставин, однак повинні повторно проходити медичне обстеження для підтвердження непридатності до військової служби.

Особи ж, які за результатами медичного обстеження визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку втрачають статус військовозобов'язаних і тому не підпадають під мобілізацію. Цей висновок військово-лікарської комісії повторно підтверджувати непотрібно.

Відзначимо, що відповідно до роз’яснень Державної прикордонної служби в умовах воєнного стану виїзд за кордон дозволено чоловікам з обох категорій — як виключеним з військового обліку, так і визнаним тимчасово непридатним. Щоправда, для перетину кордону вони повинні мати відповідні документи.

Кого можуть визнати непридатним до військової служби: перелік хвороб

При визначенні ступеню придатності до військової служби ВЛК користується «Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби» (додаток до «Положення про військово-лікарську експертизу»).

По кожній хворобі у переліку є як мінімум 3 різні варіанти, в залежності від тяжкості захворювання: «а)», «б)», «в)». Індекс «а)» у переважній більшості випадків окреслює стан особи необхідний для визнання її «непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку».

Наприклад, підставами для визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку є тяжка персистуюча бронхіальна астма чи епілепсія за наявності частих епілептичних нападів або виражених психічних розладів.

Індекси «б)», «в)» та наступні здебільшого відповідають хворобам для визначення військовозобов'язаного «непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час» чи «тимчасово непридатним».

З повним переліком хвороб для отримання довідки про непридатність до військової служби, а також із поясненнями щодо застосування статей «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби» можна ознайомитися за посиланням.

Довідка про непридатність до військової служби: як виглядає та хто її видає

Конкретної довідки саме про непридатність до військової служби не існує. Її роль виконує довідка військово-лікарської комісії, у якій зазначається встановлений діагноз та постанова ВЛК (тобто придатний, тимчасово непридатний або непридатний з виключенням з військового обліку).

Довідка ВЛК про непридатність до військової служби зразок

При цьому у документі вказується стаття «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», на основі якої була прийнята відповідна постанова ВЛК.

У разі визнання військовозобов'язаного непридатним із виключенням з військового обліку відповідна відмітка робиться у військовому квитку чи у разі його відсутності в тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного.

фейкова довідка про непридатність до військової служби

Саме ці два документи (довідка ВЛК та тимчасове посвідчення військовозобов'язаного із відміткою про зняття з обліку) зазвичай продають шахраї охочим незаконно виїхати за кордон. Проте, у більшості випадків це погано зроблені підробки, які легко виявляються прикордонниками.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Хто з чоловіків віком 18-60 років може виїхати за кордон під час воєнного стану