14 лютого 2025 року в Німеччині розпочалася 61-ша Мюнхенська безпекова конференція, головною темою якої стала війна росії проти України. Президент Володимир Зеленський очолив українську делегацію та провів низку важливих зустрічей, зокрема з представниками нової адміністрації президента США Дональда Трампа.
Сьогодні, 15 лютого, стартував другий день Конференції о 8:30 за місцевим часом (8:30 за Києвом). Він обіцяє бути не менш насиченим за попередній. Зеленський у своєму виступі закликав держави Європи до консолідації та створення спільної армії.
Chas News зібрав головні тези українського президента.
Про оборону та єдність Європи
«Ми маємо розуміти, що зараз Америка може сказати Європі «Ні» у багатьох питаннях, які становлять для нас загрозу. Нам потрібна своя армія. Я думаю, що настав час для створення Збройних сил Європи», — наголосив Володимир Зеленський, а також додав, що Європі необхідно об’єднатися і діяти так, щоб ніхто не міг нею керувати або сприймати як перешкоду.
«Це не просто накопичення зброї, а й робочі місця, технологічне лідерство, економічна сила», — додав президент.
Про мирну угоду та переговори
Зеленський заявив, що Україна ніколи не погодиться на угоди, укладені за нашою спиною, без нашої участі. І те саме правило має діяти для всієї Європи. Путін хоче переговорів з Америкою сам на сам, але Україні цього не потрібно.
«Путін не може дати реальних гарантій безпеки. Не лише тому, що він патологічний брехун, а й тому, що росії в її нинішньому стані потрібна війна, щоб утримати владу», — підкреслив президент.
Про проведення виборів в Україні
Володимир Зеленський переконаний, що громадяни України не хочуть проводити президентські вибори, адже бояться ескалації російської агресії. Український лідер заявив, що зараз він сфокусований на питанні виживання держави та докладає до цього максимум зусиль.
«Я роблю все, що можу, завжди так робив, починаючи з різних діалогів. Половину мого президентського терміну був COVID-19, половину — війна проти путіна. Це дуже важливо», — каже Зеленський.
Він додав, що готовий говорити про вибори, однак українці «абсолютно не хочуть» їх через можливий ризик для безпеки України.
Про енергетичну безпеку
«Зараз ми готуємо проєкт розширення Хмельницької АЕС із залученням американського бізнесу, зокрема Westinghouse. Це посилить енергетичну безпеку не лише України, а й усього нашого регіону Європи», — сказав Зеленський.
Про військові загрози з боку росії
Володимир Зеленський розповів, що цього року москва планує створити 15 нових дивізій, чисельність яких досягне 150 тис. Це більше, ніж національні армії більшості європейських країн.
За його словами, росія продовжує мобілізацію та відкриває нові центри комплектування.
Про роль НАТО та майбутнє України в ньому
«Найвпливовішим членом НАТО, здається, є путін, бо його примхи блокують рішення Альянсу. І це при тому, що росію зупинила армія України — не країна НАТО, не війська Альянсу, а лише наш народ і наші воїни», — зазначив президент України.
Він наголосив, що стрижнем будь-яких гарантій безпеки для України має бути членство в НАТО або умови, які дозволять нам створити альтернативний безпековий союз тут, в Україні.
Про загрозу з боку Білорусі
«Білорусь фактично стала плацдармом для російських військових операцій. За словами путіна і Лукашенка, Білорусь має ракети середньої дальності і навіть ядерну зброю. Цього літа росія планує ввести туди війська під приводом «навчань», — заявив Володимир Зеленський.
Про втрати росії у війні
Президент Володими Зеленський заявив, що путін втратив у цій війні майже 250 тис. солдатів, понад 610 тис. отримали поранення. Лише в Курській битві українські війська знищили майже 20 тис. російських військових.
Про роль України у світовій оборонній індустрії
Зеленський підкреслив, що минулого року в Україні виготовили понад 1,5 млн дронів різних типів. Це свідчить, що країна є світовим лідером у боротьбі з безпілотниками.
Про майбутнє міжнародної безпеки
«Східний кордон України, Білорусі, країн Балтії та Фінляндії має стати найсильнішою лінією безпеки для всієї Європи, бо це лінія міжнародного права», — відзначив президент України.
Про відносини Європи та США
«Кілька днів тому президент Трамп розповів мені про свою розмову з путіним. Він жодного разу не сказав, що Америці потрібна Європа за столом переговорів», — каже Зеленський. «Старі часи минули — США більше не підтримуватимуть Європу лише тому, що так було завжди».
Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.