Колонка
військовий експерт, співголова громадської ініціативи «Права справа»
військовий експерт, співголова громадської ініціативи «Права справа»

Російська Федерація не готує широкомасштабного вторгнення в Україну з території РФ, а інформаційний шум з цього приводу  потужна інформаційно-психологічна спецоперація США і країн Заходу зі стримування агресора. Єдиний напрямок, з якого Україні може загрожувати вторгнення,  це окуповані райони Донецької та Луганської областей.

Наразі в Росії та Білорусі неподалік кордонів з Україною відбувається низка військових навчань. У Білорусі це «Союзна рішучість-2022» з контингентом від 20 тис. до 30 тис. військових. В акваторії Азовського та Чорного морів  маневри з чисельністю до 30 кораблів ВМС РФ. Крім того, за інформацією американської розвідки, Росія планує провести цього місяця масштабні навчання з використанням ядерної зброї.

Кремль використовує ці навчання для військово-політичного тиску на Україну і країни колективного Заходу. Водночас сьогодні немає жодних передумов, які б свідчили про розгортання додаткових сил, формування другого ешелону або передислокацію додаткових сил. Також немає ознак формування контингентів для широкомасштабного вторгнення на територію України з кількох напрямків.

Інформаційно-психологічна спецоперація

За різними оцінками американської і британської розвідок, чисельність російських військ біля кордонів з Україною становить від 100 до 174 тис. осіб. Ці дані є взаємовиключними, коливаються у критичному рівні та не зовсім точні.

24 січня прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив: «Розвідка дуже чітко вказує, що на кордонах України є 60 російських бойових груп, план блискавичної війни, яка може захопити Київ, це те, що можуть побачити всі».

А 10 лютого Джонсон після перемовин з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом повідомив, що дані британської розвідки довкола російських військ «досить похмурі».

Тиждень тому агентство Reuters повідомило про передислокацію до кордонів з Україною 83 батальйонно-тактичних груп (БТГ). За класифікацією ЗС РФ, чисельність батальйонно-тактичних груп становить 700-800 осіб. Нескладна арифметика дає число 65-67 тис. особового складу, а не 100-170 тис., як повідомлялося раніше. У тій же інформації агентства йдеться про концентрацію біля кордонів близько 70% російських БТГ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу у серпні 2021 року заявив про формування у збройних силах РФ 168 БТГ. Елементарна логіка й арифметика дають зрозуміти, що 83 БТГ  це не 70% загальної кількості російських БТГ.

Власне, після оприлюднення таких цифр в українських ЗМІ американські таблоїди й офіційні представники вимушено зізналися, що відбувається інформаційно-психологічна операція американської сторони щодо унеможливлення сценарію прямого військового вторгнення РФ.

Розвідка з українським обличчям

Більшість подібних звісток американської розвідки має українське походження. Наприклад, Держдепартамент США підтвердив опубліковану раніше інформацію ГІ «Права справа» про підготовку диверсійних актів спецслужбами РФ та «Л/ДНР» з використанням хімічної зброї біля міста Слов’янськ.

Росія намагається знайти привід для нападу на Україну за допомогою провокацій та диверсій, щоб потім звинуватити Київ і розпочати військову операцію. Про це сказав Джейк Салліван, радник президента США з національної безпеки.

«Наша розвідувальна спільнота з'ясувала, що Росія шукає привід для вторгнення, зокрема за допомогою диверсій та інформаційних операцій»,  зазначив Салліван.

Водночас місія ОБСЄ не підтвердила інформацію Головного управління розвідки Міноборони України про створення casus belli у вигляді витоку аміаку на заводі концерну «Стирол» у тимчасово окупованій Горлівці. На мою думку, це свідчить про низький рівень поінформованості ГУР Міноборони про оперативну ситуацію в ОРДЛО.

Крім того, 3 лютого прессекретар Держдепартаменту США Нед Прайс заявив, що Росія готує провокацію — обстріляти позиції 1-го і 2-го Армійських корпусів «Л/ДНР» із жертвами серед цивільного населення, а після звинуватити в цьому Збройні сили України.

Власне, це інформація ГІ «Права справа». Місцеві джерела організації зафіксували перебування на території окупованого Луганська російської знімальної групи з трьох осіб. Вони повинні були прибути в район селищ Калинове і Калинове-Борщувате, куди перекинули додаткові підрозділи 2-го Армійського корпусу «ЛНР» і «снайперські пари». За планом, окупанти повинні були відкрити снайперський вогонь і спровокувати ЗСУ на вогонь у відповідь, а російська знімальна група  задокументувати цей факт. Інформацію про цей варіант casus belli спочатку поширила українська сторона, а вже пізніше її підхопили американські ЗМІ.

Пат або мат. Чи ще можливо дипломатією відвести російську загрозу від України

Вторгнення з Білорусі неможливе

Переконаний, що територія Білорусі ніколи не стане плацдармом для вторгнення російських військ в Україну. Про це свідчить нещодавня телефонна розмова міністрів оборони України та Білорусі, під час яких представників нашої країни запросили на заключну фазу нинішніх навчать «Союзна рішучість-2022». Вони мають завершитися 20 лютого, і наступного дня всі ЗС РФ мають залишити територію Білорусі.

Водночас президент Франції Емманюель Макрон активно попіарився на цій темі. Після візиту до Москви Макрон повідомив, що начебто домовився з Путіним про виведення російських контингентів з території Білорусі й деескалацію напруженості біля кордонів з Україною. Тобто Макрон подає як своє досягнення фактично неіснуючу перемогу французької дипломатії. Він повідомляє про те, що деескалації не буде і при цьому чудово розуміє, що 21 лютого підрозділи ЗС РФ і без його зусиль мають залишити територію Білорусі. Юридичні підстави для подальшого перебування російських військ у Білорусі відсутні. Якщо вони залишаться, то це вже буде військова анексія суверенної країни.

І найголовніша причина низької вірогідності вторгнення з боку Білорусі — місце проведення нинішніх маневрів.

Основний район навчань «Союзна рішучість-2022» розташований не біля кордонів Білорусі з Україною, як про це повідомляють світові таблоїди, а біля кордону з Польщею і країнами Балтії. Це так званий Сувалкський коридор, який би міг з’єднати Білорусь і Калінінградську область Росії. Тобто створюється зона напруженості біля кордонів з Польщею і трьома країнами Балтії, які є членами НАТО. Одночасно до Польщі й Естонії перекидають військові підрозділи Великої Британії та США, а в нейтральних водах Балтійського моря між Фінляндією й Естонією патрулюють два німецьких протимінних трайлери. Таким чином, усі лякалки в ЗМІ про загрозу вторгнення з території Білорусі  це інформаційна операція Росії. Її завданням є розпорошення зусиль ЗСУ та зниження можливості відбиття військових провокацій агресора на лінії єдиного можливого напрямку наступу  з боку ОРДЛО.

Військово-морські навчання РФ: безпечна напруженість

Аналізуючи ймовірність російського вторгнення з Півдня, зазначу, що навчання військово-морського флоту РФ у Криму та в акваторії Азовського і Чорного морів шкодять передусім економічним інтересам України загрожують блокуванням роботи портів «Маріуполь» і «Бердянськ» та порушують режим вільного судноплавства.

Військово-морськими навчаннями Росія тимчасово заблокувала рух українських кораблів і зафрахтованих іноземних суден. Росіяни залишили лише кілька проходів для суден в Азовському і Чорному морях.

Водночас зверну увагу на той факт, що військово-морські навчання у Криму  відбуваються у «зимовий» період, коли у Чорному морі немає жодного судна ВМС країн НАТО.

У нинішніх навчаннях ВМФ РФ беруть участь шість великих десантних кораблів, що здатні проводити десантні операції на узбережжі Азовського і Чорного морів. При тому, що на навчаннях у липні 2021 року їх було чотири. Тобто зафіксовано певне збільшення кількості плавзасобів ВМФ РФ, здатних проводити десантні операції. І разом з тим сьогодні Росія штучно вкидає інформацію про ймовірність десантних операцій з моря поблизу Одеси, Маріуполя і Бердянська, що підвищує і без того високий градус напруги в українському суспільстві.

Допомога разом з панікою

Підкреслю: найбільш імовірним напрямком вторгнення Росії в Україну є окуповані території Луганської та Донецької областей, де за останній час розгорнули три нові батальйонно-тактичні групи російсько-терористичних військ.

Анонсованого американською розвідкою широкомасштабного вторгнення Росії в Україну 16 лютого не відбулося. Але у Польщі стверджують, що ймовірність вторгнення РФ в Україну зараз вища, ніж раніше. А пропагандистські ЗМІ продовжують розповсюджувати дезінформацію, яку пізніше можуть використати для атаки на Україну.

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що, з одного боку, публікації у західних медіа з «інсайдами» про вторгнення РФ допомагають Україні, адже привертають увагу іноземних партнерів і надають нам приголомшливу допомогу. Але з іншого — подібні новини дестабілізують настрої у суспільстві, сіють паніку та негативно впливають на фінансові ринки.

Нова зустріч у нормандському форматі: як Україні реанімувати мінський процес