Світло вимкнули, а інтернет потрібен для термінової роботи. Це нагальне питання в умовах відключення електроенергії хвилює мільйони українців.
Chas News розповідає, про варіанти та нюанси підключення безперебійного інтернету вдома в умовах відключення світла.
Оптоволоконний інтернет або технологія PON
Зараз багато українських провайдерів надають інтернет через дріт навіть, якщо в будинку вимкнули світло.
Ще восени 2023 року Мінцифри закликало українців переходити на технології Passive Optical Network (PON).
«Це найсучасніша технологія, яка дає змогу бути онлайн без електрики до 72 годин. Зараз послугами таких провайдерів користуються 2,7 млн українців», — писав тоді міністр Михайло Федоров.
Існує дві технології передачі даних — GPON і FTTB:
- GPON (Gigabit Passive Optical Network) оптоволокно прокладається до абонента всередину приміщення,
- FTTB (Fiber to the Building) оптоволокно прокладається тільки до будинку, а далі використовується вита пара для передачі сигналу до конкретних квартир або офісів всередині будівлі.
Оптоволокно дороге у встановленні, проте залежно від провайдера та технології, забезпечує інтернетом від 4 до 72 годин в умовах блекауту.
Всього є чотири технології:
- xPON (до 72 годин) — через оптоволоконні лінії;
- FTTx (4-16 годин) — через виту пару;
- DOCSIS (4-8 годин) — через телевізійні кабелі;
- xDSL (4-8 годин) — через телефонні кабелі.
Які є нюанси
По-перше, потрібно, щоб провайдер заживив обладнання, яке роздає сигнал в домівки. Ідеться про світч, або мережевий комутатор. Воно має заживлюватися резервно на випадок відключень: чи генератором, чи акумулятором.
По-друге, щоб мати wi-fi, все одно доведеться заживлювати роутер у квартирі, до якого з одного боку підключається оптоволоконний кабель, а з іншого — ваші пристрої. Причому, мати звичайний роутер — недостатньо, бо до нього оптокабель не під’єднується. Є спеціальні роутери, але вони дорогі (від $150). Тож, до звичайного роутера потрібно мати ще окремий пристрій — медіаконвертер, через який і буде йти сигнал. Його теж треба буде заживлювати.
Втім навіть, якщо немає можливості під'єднати роутер до павербанку, можна вставити інтернет-дріт напряму до ноутбука або навіть через перехідник до смартфону.
Важливо! Кожен пристрій (роутер, ноутбук, смартфон) має унікальну МAC-адресу. Тому варто уточнити у свого провайдера, чи відбувається перемикання МАС-адреси автоматично (зазвичай займає кілька хвилин) або це треба робити кожного разу вручну через додаток, або треба телефонувати провайдеру.
Вита пара
Саме цей тип подачі інтернету встановлений у більшості квартир в Україні. Кабель має декілька пар скручених в джгути провідників. Чим їх більше, тим вище категорія кабелю, а відповідно і швидкість передачі даних. 2 пари — до 100 мегабіт, 4 пари — до 1 Гбіт/сек.
Тож, щоб залишатись на зв'язку з таким типом підключення треба, щоб провайдер заживив обладнання електрикою, а вам необідно під'єднати роутер до джерела безперебійного живлення.
Який павербанк обрати для роутера
Звичайний павербанк, який видає 5 вольт, вам не підійде. Краще знайти та купити потужний павербанк з можливістю заживити ґаджет з напругою 5, 9 і 12 вольт. Такі павербанки універсальніші і можуть спростити процес підключення. Так, вони дорожчі, але це саме те, що вам потрібно і така інвестиція гарантовано виправдає себе.
Тож перед покупкою павербанка уважно прочитайте характеристики. Орієнтуйтеся на батареї, які мають щонайменше 20 000 мАг — це дозволить підключити одночасно роутер та термінал, який необхідний для роботи оптоволоконного інтернету.
Як підключити роутер до павербанку
- Оберіть правильний павербанк: Більшість стандартних павербанків видають 5 вольт, тоді як маршрутизатори зазвичай потребують 9 або 12 вольт. Невідповідність напруги може призвести до того, що роутер не працюватиме.
- Використовуйте кабель-перехідник: Павербанки не мають спеціальних DC входів, які потрібні для живлення роутера, тож вам доведеться придбати спеціальний кабель-перехідник з USB-роз'ємом на одному кінці та штекером живлення 5,5/2,5 мм на іншому. Кабель повинен мати вбудований модуль підвищення напруги для перетворення 5 вольт у необхідні 9 або 12 вольт для вашого маршрутизатора. Якщо ви використовуєте оптоволоконний інтернет, купіть два таких кабеля: один для роутера інший для абонентського термінала.
- Підключіть все та протестуйте: Підключіть адаптер до павербанку та маршрутизатора. Переконайтеся, що маршрутизатор увімкнувся і працює належним чином. Краще зробити це коли є світло, щоб переконатися, що все працює.
Термінал від Starlink: переваги та недоліки
Найпростіший, але й найдорожчий спосіб бути на зв’язку — це термінал Starlink. Це обладнання відоме, зокрема, завдяки власникові компанії, що її створила, одіозному Ілону Маску.
Проте варто знати, що у цього рішення є дві проблемні точки:
- залежно від версії термінала, розраховуйте на 50-100 Ват потужності, і для підключення потрібне потужне джерело безперебійного живлення;
- скоріше за все IP-адреса у вас буде не українська і для доступу до українських медіаресурсів та сервісів вам потрібен буде VPN.
Раніше Chas News писав, як купити Starlink та доставити його в Україну, щоб залишатися на зв’язку при блекауті.
Якщо немає можливості підключити безперебійний інтернет
Ще один варіант як отримати інтернет під час відключень світла — 4G або 5G-модем. На вигляд він як невеличка коробочка (або як флешка, варіант такого пристрою — USB-модем). У нього вставляється сім-карта мобільного оператора. Якщо модем новий, він пропрацює 4-5 годин, потім його можна заживити й від павербанка.
Але це не надто надійний варіант. Адже, якщо у мобільного оператора вийде з ладу вежа, то інтернету у вас не буде.
Порада! Перед покупкою такого модема варто дізнатися, який оператор найкраще працює у вашому районі під час відключень. Швидкість такого інтернету — знов-таки, буде залежати від мобільного оператора.