вікова класифікація ВООЗ
Unsplash

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) змінила вікову класифікацію людей. Тепер молодою вважається людина віком до 45 років. 

Chas News розповідає все, що треба знати про вікові категорії, — коли в Україні людина вважається дорослою, а коли може йти на пенсію, і де у світі живуть найдовше.

Чому ВООЗ змінила вікову класифікацію і що це означає

Вікова класифікація ВООЗ враховує вікові групи для оцінки стану здоров'я, соціальних, економічних і демографічних аспектів.

Вона не є суворою медичною нормою й використовується здебільшого в дослідженнях, статистиці та організації охорони здоров'я.

Після того, як ВООЗ змінила вікову класифікацію людей, тепер вона виглядає так:

  • Діти: 0—17 років
  • Молоді люди: 18—44 роки
  • Середній вік: 45—59 років
  • Похилий вік: 60—74 роки
  • Старший похилий вік: 75—89 років
  • Довгожителі: понад 90 років

Директор Інституту демографії Елла Лібанова пояснила, що причиною таких змін стало демографічне старіння людства.

Експерти говорять, що розширення вікових меж молодості може призвести до перегляду підходів до працевлаштування, освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення.

«Зміни у віковій класифікації можуть вплинути на соціальну політику та пенсійні реформи у різних країнах», — зазначила Лібанова.

Хто зараз найстаріша людина у світі

найстаріша людина у світі зараз

Станом на 26 березня 2025 року найстарішою людиною у світі є бразильська черниця Інах Канабарро Лукас, яка народилася 8 червня 1908 року. Тобто зараз їй 116 років. 

Інах Канабарро Лукас народилася у великій родині на півдні Бразилії та у підлітковому віці обрала шлях черниці. Своїм довголіттям вона завдячує глибокій вірі та духовній практиці.

Її вважають другою найстаршою черницею в історії після Люсіль Рендон, яка померла у віці 118 років. Ймовірно, Інах є останньою живою людиною, яка народилася у 1908 році, і однією із трьох, що народилися у 1900-х роках.

До Лукас найстарішою людиною була Томіко Ітоока116-річна японка, яка померла у будинку для літніх людей, де і проживала останні шість років. 

Ітоока народилася 23 травня 1908 року в Осаці та була найстаршою серед трьох братів і сестер.

Щодо історичного рекорду, який змогли підтвердити, то людиною, яка прожила найдовше життя є Жанна Кальман з Франції — 122 роки та 164 дні.

Наймолодші та найстаріші нації світу

Нігер

Згідно з даними 2024 року, лідером серед наймолодших країн світу став Нігер, де середній вік населення становив 15,2 року. Це означає, що половина населення країни молодша за цей вік, що створює як можливості, так і значні виклики для майбутнього.

Серед інших африканських країн з наймолодшим населенням також є Уганда, Ангола та Малі, де медіанний вік також становить близько 16 років.

За межами Африки наймолодшими територіями є Палестина (середній вік 19,5 року в Газі та 21,9 на Західному березі) та Афганістан (20 років).

На противагу цьому, найстаріші країни світу — це Японія, Італія та Німеччина. Вони мають середній вік громадян між 47 і 50 роками та стикаються з проблемою скорочення працездатного населення, що загрожує економічному зростанню.

В Україні середній вік населення зріс з 42,2 року на початок 2022 року до 44,9 року у 2024-му. Наша країна також стикається з проблемою старіння. 

Повномасштабне вторгнення росії загострило цю ситуацію, спричинивши не лише прямі людські втрати, а й масову еміграцію, переважно жінок та дітей. Це призвело до ще більшого старіння населення та створило серйозні виклики для майбутнього відновлення країни.

У якому віці в Україні можна отримати паспорт, права і можна купляти алкоголь

В Україні визначені чіткі вікові обмеження для отримання паспорта, водійських прав, а також для придбання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

  • Перший паспорт громадянина України можна отримати у 14 років. Він є офіційним документом, який підтверджує особу громадянина країни, а також дає право на участь у виборах і інших державних заходах.
  • Отримати водійські праві на управління легковими автомобілями (категорія B) можна з 18 років.
  • Законодавство України дозволяє купляти тютюнові вироби та алкогольні напої лише особам з 18 років. Це правило стосується всіх видів алкогольних напоїв, включаючи пиво, і усіх тютюнових виробів.

Вік мобілізації в Україні

Через повномасштабне вторгнення російського агресора в Україні тривають воєнний стан і загальна мобілізація.

Мобілізації підлягають чоловіки віком від 18 до 60 років, які є військовозобов'язаними, тобто мають відповідний статус у військовому обліку. Це означає, що вони не мають протипоказань щодо здоров'я, права на відстрочку чи броні.

Чоловіків до 25 років не призивають, якщо вони є призовниками і не мають військової освіти чи досвіду, а також не проходили службу в армії.

Натомість у лютому 2025 року Міноборони України презентувало «проєкт 18-24»контракт для чоловіків 18-24 років, які готові піти до ЗСУ за власним бажанням.

Хлопці, які підписують контракт, мають пройти навчання, після чого зможуть отримати бойову посаду в одній з бригад ЗСУ. Протягом півроку військовослужбовці мають виконувати завдання на лінії зіткнення. Контракт передбачає різні пільги, а також виплату в розмірі 1 млн грн.

Також міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що військовослужбовці зможуть здобувати вищу освіту, не перериваючи службу. Для цього необхідно отримати дозвіл від командира з’єднання або вищого командування. Рішення оформлюється наказом по військовій частині.

Раніше Сhas News розповідав, чому західні партнери наполягали на мобілізації 18-річних українців і у якому віці мобілізували у Першу і Другу світові війни.

Вік виходу на пенсію в Україні

Пенсія за віком в Україні призначається за наявності у громадян необхідного страхового стажу після досягнення віку 60 років.

У 2025 році для виходу на пенсію у 60 років потрібен стаж 32 роки.

Згідно з новим законодавством, у 2025 році в Україні визначено конкретні вимоги для призначення пенсії за віком, залежно від наявного страхового стажу:

  • 60 років — за наявності не менше 32 років страхового стажу;
  • 63 роки — за наявності не менше 22 років страхового стажу;
  • 65 років — за наявності не менше 15 років страхового стажу.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

День народження часу