У липні 2025 року в Україні, особливо у південних регіонах, спостерігається навала небезпечного шкідника — сарани.
Це створює ризики для аграрної промисловості та екології. Влада намагається тримати ситуацію під контролем, але масштаби явища викликають у українців занепокоєння.
Chas News розповідає про нашестя сарани в Україні — якими можуть бути наслідки та чи дійсно це настільки аномальне явище, як про це кажуть у мережі.
Причини нашестя сарани в Україні у 2025 році
Цьогорічний спалах чисельності сарани призвів до суспільного резонансу — люди в паніці починають без розбору знищувати будь-що схоже на цих комах.
Проте Євген Халаїм, ентомолог Національного природного парку «Тузлівські лимани», наголошує, що використовувати проти сарани токсичні хімічні препарати не можна, адже це може зашкодити і корисним комахам, наприклад, бджолам, які відіграють важливу роль у запиленні рослин.
Фахівець пояснює: всі комахи на фото та відео, що ширяться в інтернеті, відносяться до виду «сарана перелітна» (Locusta migratoria), яка завжди мешкала на півдні України.
«Вже тисячі років нашим предкам відомо про сарану. В невеликій кількості її можна спостерігати кожен рік. Але періодично відбуваються спалахи чисельності цього виду. Як результат сприятливих погодних умов, а саме тепла зима, волога весна, жарке і сухе літо призводять до збільшення чисельності цих комах в десятки й сотні разів», — роз’яснює Халаїм.
Деякі вчені також пов’язують нашестя сарани і з сонячною активністю.
Перелітна сарана активно поширюється на місці ставків, де колись розводили рибу, а потім вирішили осушити. Через сонце там забуяла рослинність, яку полюбляє сарана, і саме такі місця стали осередками її масового розмноження.
Через підрив ГЕС в Україні ще висохло ціле Каховське водосховище, і на його території також зараз буйно ростуть рослини, які і є ласощами для сарани.
Він пояснює, що такі локальні спалахи чисельності сарани відбуваються регулярно і, явище хоч і неприємне, але нічого незвичного в ньому не має.
За словами ентомолога, коли чисельність сарани низька, комахи ведуть поодинокий спосіб життя. Дорослі комахи виростають з короткими крилами та особливо далеко не літають — тоді їх мало хто помічає.
Однак, коли чисельність цього виду зростає, вони починають активно між собою комунікувати та скупчуватись. Тоді комахи виростають з довшими крилами (стадна форма) та збираються у зграї. Саме з такою сараною більшість людей і знайомі, бо зграї здатні до суттєвих перельотів, під час яких об’їдають рослинність на своєму шляху.
Які загрози несе сарана
Сарана становить серйозну загрозу для сільського господарства. Вона поїдає майже всі зелені культури, однак найбільше шкоди завдає злаковим — кукурудзі, пшениці, просу. Рої здатні долати до 300 км на день на висоті до 600 м. Тисяча комах на 1 кв. м можуть знищити до 30 кг рослинності.
У Держпродспоживслужбі закликають фермерів і місцевих жителів негайно повідомляти фітосанітарних інспекторів у разі виявлення шкідника. Зволікання може коштувати врожаю.
Особливо уважними варто бути у зонах ризику — на необроблених ділянках, багаторічних травах та пасовищах біля полів.
За оцінками Держпродспоживслужби, залежно від масштабу зараження, аграрії можуть втратити від чверті до 100% врожаю. Разом із тим, зараз основне джерело живлення сарани — очерет і дикорослі трави. Промислові посіви поки не зазнали суттєвих втрат, кажуть у відомстві.
Як вберегти урожай від сарани
Найкращий захист — запобігти масовому розмноженню сарана. Поки комахи ще на стадії личинки (ще не літає), потрібно проводити моніторинг чисельності. У разі виявлення вогнищ чисельності можна ефективно боротись за допомогою різноманітних препаратів, у першу чергу біологічні методи: препарати на основі ентомопатогенних грибів (наприклад, Metarhizium acridum).
Не бажано використовувати токсичні хімічні препарати, адже, від них страждають не тільки шкідники, але й корисні комахи і птахи, які цією сараною харчуються, знижуючи її чисельність.
Також варто зазначити, що серед української домашньої птиці найбільшим поціновувачем сарани є качки, які можуть її активно знищувати. А отже, це чудовий метод біологічної боротьби із шкідником.
Користь від сарани: як її використовують
У світі активно вирощують сарану, для чого працює велика кількість спеціалізованих ферм.
У багатьох східних країнах сарана є частиною раціону людей.
Окрім цього, сарану часто використовується для виготовлення харчових добавок та протеїнових порошків, як корм для акваріумних риб, птахів та інших комахоїдних тварин.
А деякі кмітливі українці зараз використовують нашестя сарани для подальшого продажу. Зокрема, у Запоріжжі з'явились оголошення про продаж комах.
Їх використовують як корм для рептилій та деяких птахів, а також як наживку для сома. Вартість сарани встановлюють від 9 до 15 грн за штуку.
Нашестя сарани: історичні приклади
Нашестя сарани — це давня проблема, яку згадують у літописах та історичних документах.
В історії України відомі випадки масових нашесть сарани, які призводили до серйозних наслідків, зокрема, у Галичині у XVIII столітті. Записи 1713, 1719, 1747, 1748 років свідчать про знищення посівів, подорожчання харчів та навіть використання нетрадиційних продуктів харчування, таких як лобода, через нестачу зерна.
Ось кілька історичних прикладів нашестя сарани:
Київська Русь
«Повість минулих літ» описує знищення посівів сараною у 1095 році, що призвело до голоду та страху серед населення. Нашестя сарани часто описували як Божу кару за гріхи людей, що підкреслює масштаб шкоди, яку вони завдавали.
Китай (різні періоди)
У Китаї нашестя сарани були причиною значних голодів та соціальних потрясінь.
США (1874 рік)
Нашестя сарани знищило значні площі посівів від Канади до Техасу.
Біблія
У Біблії сарана згадується як одна з десяти кар, що вразили Єгипет.