Одним з вирішальних чинників, що сприяє Україні у боротьбі з російською навалою — забезпечення західними партнерами потреб ЗСУ за рахунок поставок ефективних систем озброєнь і військової техніки.

За майже дев'ять місяців повномасштабної війни з рф Україна вже отримали чимало нових зразків різного озброєння та військової техніки.

Chas News розповідає, які сучасні артилерійські системи надали Збройним силам України західні союзники.

M142 HIMARS

HIMARS — універсальна американська артилерійська система на базі автомобіля. Може використовувати шість реактивних снарядів або одну оперативно-тактичну балістичну ракету ATACMS. Також може застосовуватися для запуску зенітних ракет. Ракети системи мають 227 мм калібр і здатні вражати цілі на дистанції до 300 км. Російська армія не має жодних артилерійських систем залпового вогню, які б вражали цілі на таких дистанціях.

Зазначимо, що американська РСЗО може мати в арсеналі керовані високоточні реактивні снаряди GMLRS із дальністю ураження до 80 км, ракету MGM-140 ATACMS ―  до 300 км, а експериментальні Precision Strike Missile здатна вражати цілі на відстані до 500 км. 

Станом на зараз на озброєнні української армії перебувають понад 20 цих артилерійських систем. Варто зазначити, що найбільше снарядів ЗСУ отримали саме малої дальності ураження — до 80 км. 

Крім того, нещодавно повідомлялось, що Україна отримає ще 18 систем HIMARS у новому пакеті допомоги від США, проте ці поставки розтягнуться на кілька років.

CAESAR

Camion Equipé d’un Système d’ARtillerie — французька 155-мм самохідна артилерійська установка, здатна робити до п'яти пострілів на хвилину та уражати противника на віддаленні 20 км. Призначена для знищення живої сили, артилерійських батарей, дзотів, а також для забезпечення проходів у мінних полях та польових загородженнях, що значно знижує наступальний потенціал противника.

Максимальна дальність вогню — 40 км і більше, що перевищує можливості радянського аналога Мста-С.

Перші установки українська армія почала застосовувати на передовій з травня.

А станом на червень ЗСУ отримали 18 одиниць САУ Caesar.

М777

Британська польова причіпна гаубиця «натівського» калібру 155-мм, яку виробляє компанія BAE Systems. 

Головна перевага цієї зброї — надлегка вага, лише 4,2 т. Гаубицю можна транспортувати гелікоптерами або конвертопланами.

Дальність прицільної стрільби — 24 км, проте, під час операції НАТО в Афганістані вражалися цілі на відстані понад 35 км.

З травня ЗСУ мають на озброєнні 90 гаубиць М777 та 200 тис. боєприпасів до них.

До слова, у червні Захід передав Україні гаубиці М777 без систем GPS. Це було зроблено для того аби під час боїв їх не захопили росіяни і не об’єднали гаубиці в один розвідувально-ударний комплекс за допомогою безпілотника і радіолокаційних станцій контрбатарейної боротьби.  

Zuzana 2

Zuzana 2 — самохідна установка 8×8 (калібр 155 мм) створена на базі попередньої версії Zuzana з довшим стволом і більшою дальністю стрільби (40 км). Завдяки автоматизації процесів кількість членів екіпажу зменшено з чотирьох до трьох осіб. Варто зазначити, що ця САУ доволі проста у використанні.

Перші гаубиці Zuzana2 прибули в Україну зі Словаччини у серпні 2022 року.

У жовтні Німеччина, Данія та Норвегія анонсували, що також закуплять для України 16 самохідних гаубиць Zuzana 2.

 Станом на листопад загалом Україна отримала вісім таких установок. 

PzH 2000

Panzerhaubitze 2000 — 155-мм самохідна гармата-гаубиця розроблена німецьким концерном Krauss-Maffei Wegmann і прийнята на озброєння бундесверу у 1998 році. Здатна вести вогонь на відстань 30-56 км в залежності від типу снаряду. Гармати експортуються до багатьох країн світу.

Завдяки гусеничному ходу ця 56-тонна САУ може пройти по будь-яких ґрунтах, хоча у мобільності поступається французькому Caesar.

Станом на вересень 2022 року на озброєнні ЗСУ перебувають 22 САУ.

У жовтні у Міноборони Німеччини повідомили, що планують передати ще чотирі PzH 2000.

Варто зазначити, що ці самохідні артилерійські установки дуже зношуються в результаті бойових дій. А з ремонтом гаубиць виникають проблеми через відсутність деталей.

Наприкінці жовтня Литва заявляла про те, що планує відремонтувати 12 гаубиць для України.

Самохідні гаубиці AHS Krab

AHS Krab — польська самохідна гаубиця калібру 155 мм, сумісна з боєприпасами НАТО. На артилерійській установці є польська ліцензійна башта від британської САУ AS-90 зі стволом калібру 155 мм і завдовжки у 52 калібри.

Наприкінці травня повідомлялось, що Польща направили до України 18 самохідних гаубиць, а також навчила понад 100 українських артилеристів працювати з ними. До цього операторами цієї гаубиці були виключно поляки.

Крім того, Польща має намір виготовити та продати Україні ще кілька десятків САУ Krab.

15 листопада у Генштабі ЗСУ показали, як працюють польскі гаубиці на передовій.

Ракета «Калібр»: що це за зброя, якою росія щодня атакує нашу країну