2025 рік

У 2025 році на українців чекає низка змін.

Зокрема, відчутно зростуть ціни на послуги мобільного зв'язку та «автоцивілка», а влітку може здорожчати ще й світло.

Також новації будуть у системі охорони здоров’я та освіті. Вчителям навіть обіцяють доплати.

Сhas News розповідає, що нового чекає нас у 2025 році.

ФОПи сплачуватимуть підвищені податки з 1 січня 2025 року

З 1 січня 2025 року фізичні особи — підприємці (ФОП) сплачуватимуть підвищені податки. Про це йдеться в законі № 9319.

Цей закон врегульовує норми виплати податків після їхнього історичного підвищення. Його розробляли, щоб спростити оподаткування резидентів «Дія Сіті» та їхніх спеціалістів.

Документ передбачає:

  • скасування оподаткування заднім числом;
  • для платників єдиного податку військовий збір запроваджується від 1 січня 2025 року;
  • для доходів за результатами річного декларування за 2024 рік буде застосовуватися ставка 1,5% (крім операцій з майном, здійснених у грудні 2024 року);
  • надання пільг за військовим збором для ФОП на тимчасово окупованих територіях, ФОП військовослужбовців, ФОП на лікарняних та у відпустці за аналогією з єдиним податком;
  • скасування військового збору для е-резидентів;
  • можливість зарахування сплаченого ФОП військового збору в рахунок мінімального податкового зобов'язання та інші уточнювальні положення.

За даними Фонду розвитку підприємництва, ставки єдиного податку та ліміти доходів для «спрощенців» становитимуть:  

  • Перша група: 302,80 грн на місяць (10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб). 
  • Друга група: 1,6 тис.грн на місяць (20% від мінімальної заробітної плати). 
  • Третя група: 5% від доходу (або 3% для платників ПДВ).

З 1 січня 2025 року ФОПи зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ), адже скасовується пільга, яка дозволяла ФОПам не сплачувати ЄСВ під час воєнного стану.

У пояснювальній записці до проєкту бюджету на 2025 рік вказано, що для додаткового наповнення бюджетів фондів соціального та пенсійного забезпечення, відповідно до Бюджетної декларації на 2025—2027 роки, передбачено «відновлення сплати єдиного соціального внеску фізичними особами-підприємцями, зокрема, тими, що обрали спрощену систему оподаткування, особами, які займаються незалежною професійною діяльністю, та членами фермерських господарств».

Мінімальний платіж становитиме 1,7 тис. грн на місяць (22% від мінімальної заробітної плати), а максимальна база нарахування ЄСВ: тимчасово збільшується до 20 мінімальних зарплат, тобто 160 тис. грн, що встановлює максимальний місячний внесок на рівні 35,2 тис.грн.

Виняток становлять ФОПи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.

ФОП

Право власності власників паїв у 2025 році

До 1 січня 2025 року всі власники паїв мали оформити право власності.

Ця вимога обумовлена статтею 13 Закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Там йдеться, що якщо власник паю чи його спадкоємець не оформить право власності на земельну ділянку до 1 січня 2025 року, то буде вважатися, що він відмовився від отримання земельної ділянки.

Після 1 січня 2025 року землі без власника визнають безхазяйними і передадуть у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані.

Проте, якщо власник невитребуваної земельної ділянки або його спадкоємець пропустить строк оформлення земельної ділянки з поважної причини, він може подати позов до суду про визначення додаткового строку для оформлення.

Психіатричні огляди робітників у 2025 році оплачуватимуть роботодавці

З 1 січня 2025 року роботодавці оплачуватимуть психіатричні огляди працівників, професія яких передбачає особливі вимоги до стану психічного здоров'я.

Згідно з наказом МОЗ, роботодавець повинен оплачувати організацію та проведення:

  • попереднього психіатричного огляду під час прийняття на роботу;
  • позачергового психіатричного огляду;
  • періодичного огляду протягом трудової діяльності.

Ці зміни стосуються працівників, зазначених в Переліку категорій осіб які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров'я, зокрема, це:

  • професії, які вимагають дозволу на зброю,
  • рятувальники,
  • водії пасажирських та транспортних засобів,
  • працівники атомної промисловості,
  • члени екіпажів морських суден і авіації,
  • медики, фармацевти,
  • вчителі та вихователі дитсадків.

Вартість «автоцивілки» у 2025 році може суттєво зрости

У 2025 році вартість «автоцивілки» може зрости на 50-70%, або у 2—2,5 рази.

Якщо для авто з невеликим об’ємом двигуна, з місцем реєстрації у Києві раніше купити «автоцивілку» можна було приблизно за 2,2 тис. грн, то після ймовірного здорощення її вартість прогнозують у 4,4—5,5 тис. грн.

Водночас залишаться пільги на «автоцивілку» для певних категорій громадян:

  • учасників бойових дій,
  • учасників Революції Гідності,
  • осіб з інвалідністю 1-2 груп.

Вони матимуть знижку 50% від вартості страхового полісу.

автоцивілка

Медичні процедури без направлення лікаря стануть платними у 2025 році

В Україні з 1 січня 2025 року всі медичні послуги без направлення лікаря будуть платними. Крім випадків, коли направлення на послугу не потрібне.

За новими правилами, фізичні та юридичні особи повністю оплачуватимуть медичні послуги, якщо:

  • пацієнт звертається без направлення сімейного лікаря, окрім випадків, передбачених законодавством;
  • послуги надаються за договорами з юридичними особами;
  • послуги надаються в медичних закладах сектору безпеки й оборони або Державного управління справами пацієнтам, які не належать до прикріпленого контингенту;
  • послуги не покриваються програмою державних гарантій медичного обслуговування.

Окрім того, пацієнти зможуть оплачувати додаткові послуги, серед яких:

  • медичне обслуговування вдома за бажанням пацієнта, якщо це не пов’язано зі станом його здоров’я;
  • самостійний вибір лікаря під час стаціонарного лікування;
  • перебування у палатах із підвищеним рівнем комфорту.

Послуги оформлюватимуться офіційно і відображатимуться в електронній системі охорони здоров’я.

Оплачувати такі послуги можна виключно безготівковим способом на офіційний рахунок лікарні. Вартість платних послуг кожен медичний заклад визначатиме самостійно. 

Ліквідація МСЕК у 2025 році

З 1 січня 2025 року в Україні ліквідують медико-соціальні експертні комісії (МСЕК).

Напередодні Нового року відповідний указ підписав президент Володимир Зеленський.

Раніше равоохоронці передали Міністерству охорони здоровʼя понад 2 тис. справ про сумнівну інвалідність, яку раніше встановили висновком МСЕК. Деякі з них уже скасували.

Новий закону передбачає створення нової цифровізованої системи — функції МСЕК виконуватимуть експертні комісії, сформовані у кластерних і надкластерних лікарнях. А замість поняття «медико-соціальна експертиза» буде «оцінювання повсякденного функціонування людини».

Якою буде вартість мобільного зв'язку у 2025 році

У 2025 році мобільні оператори «Київстар» та Vodafone суттєво піднімуть ціни на свої послуги. Головною причиною називають зростання цін на електроенергії і необхідність інвестицій у резервні джерела живлення.

«Київстар»

Оператор вже підвищив тарифи на 25%. У середньому ціна для абонентів змінилась на 65 грн. Нова вартість набула чинності з 20 грудня 2024 року. В «Київстарі» обіцяють надавати більше послуг в тарифі: хвилини для дзвінків на інші мережі, додаткові гігабайти мобільного інтернету, а також можливість підключати додаткові безлімітні сервіси

Vodafone

Vodafone з 24 грудня 2024 року змінив вартість тарифів нової лінійки Joice та тарифу Turbo. Залежно від тарифу, ціни збільшились на 70-120 грн. Та для абонентів, які вже користуються цими тарифами, Vodafone відтермінував зміни і завпровадив спеціальні умови користування — три пакети послуг за старою вартістю. Для нових абонентів Vodafone, які здійснять перший дзвінок до 20 січня 2025 року, компанія також надасть три пакети послуг поспіль за старою вартістю. Після цього діятимуть нові ціни.

Lifecell

Оператор Lifecell обіцяє не підвищувати тарифи у 2025 році. Натомість абонентам інших операторів пропонують акцію «сТОП-ціна». Для цього потрібно перенести свій номер від іншого оператора до Lifecell через послугу MNP і таким чином зберегти вартість тарифного плану до кінця 2025 року. Акція діє до 31 січня 2025 року.

мобільний зв'язок

«Укрпошта» запроваджує нові тарифи на доставку посилок у 2025 році

З 1 січня 2025 року «Укрпошта» запроваджує нові тарифи на доставку посилок, які залежатимуть не від ваги, а від об'єму.

Найнижчий тариф залишиться без змін, а решта «залишаються найдоступнішими на ринку», заявив гендиректор компанії Ігор Смілянський.

Комунальні тарифи у 2025: тариф на електроенергію може зрости

Протягом 2025 року тарифи на газ, опалення та постачання гарячої води не переглядатимуться, прогнозують в НБУ.

У Нацбанку наголошують, що стабільні тарифи на комунальні послуги зберігатимуться до кінця 2025 року. А вже з 2026 року розпочнеться їх поступове «приведення до економічно обґрунтованих рівнів через складну ситуацію в енергетиці». Простими словами — здорощення.

Водночас з 1 червня 2025 року тарифи на електроенергію для побутових споживачів можуть зрости до 6,64 грн/кВт·год, а протягом найближчих двох-треьох років — до 9 грн. Про це заявляв Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг.

Дошкільна освіта у 2025-му: що зміниться для педагогів, батьків і дітей

У 2025 роцы в Україні набуде чинності новий Закон «Про дошкільну освіту», який Верховна Рада ухвалила на початку червня 2024 року. 

Згідно з цим документом, нововведення стосуватиметься багатьох сфер. Зокрема:

  • для вихователів оптимізують робоче навантаження, що дасть змогу підвищити їхні заробітні плати та покращити умови праці;
  • батьки зможуть скористатися більшою гнучкістю завдяки поліпшеній територіальній доступності садочків та можливості вибору форм навчання;
  • у систему освіти запровадять нові типи організації освітньої діяльності, як-то мобільні, сімейні та мінісадки, що дасть змогу охопити більшу кількість дітей;
  • у дитсадках забезпечать різноманіття груп — вікові, різновікові, інклюзивні та спеціальні, з різними освітніми програмами;
  • для органів влади закон встановлює зобов’язання щодо забезпечення ресурсами та справедливої оплати праці вихователів;
  • як і раніше, заклади дошкільної освіти зможуть отримувати кошти з державного і місцевого бюджетів, платежів від засновників, оплати за освітні й додаткові послуги, доходів від оренди, грантів, благодійної допомоги та інших законних джерел.

Оформлення паспортів у 2025 році стане дорожчим

З 1 січня 2025 року в Україні здорожчає оформлення паспортів.

Так, ціни на оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також посвідок на тимчасове та постійне проживання в Україні будуть такими:

  • паспорт громадянина України (ID-картка) вперше — безплатно;
  • паспорт громадянина України (ID-картка) з оформленням до 20 робочих днів — 558 грн;
  • паспорт громадянина України (ID-картка) з терміновим оформленням до 10 робочих днів — 928 грн;
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон до 20 робочих днів — 1042 грн;
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон до 7 робочих днів — 1682 грн;
  • посвідка на постійне проживання в Україні — 1175 грн;
  • посвідка на тимчасове проживання в Україні — 1080 грн.

Виплати військовим курсантам у 2025 році

З березня 2025 року курсанти 1-2 курсів отримуватимуть виплати на рівні мінімальної заробітної плати в Україні, що становить 8 тис. грн.

А курсанти 3-4 курсів, чий статус прирівнюються до тих, хто знаходиться на контрактній службі, отримуватимуть понад 20 тис. грн.

Доплати вчителям у 2025 році

Вже з січня всі українські вчителі почнуть отримувати додаткову щомісячну виплату.

Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Згідно з програмою «Вчительська доплата», з 1 січня вчителі щомісяця почнуть отримувати додатково «на руки» 1000 грн (1300 грн до оподаткування).

А з 1 вересня така доплата має збільшитись до 2000 грн «на руки» (2600 грн до оподаткування).

Доплату гарантують всім вчителям незалежно від стажу, педагогічного звання чи кваліфікаційної категорії.

Зазначимо, що мінімальна зарплата у 2025 році залишиться на рівні 8 тис. грн. Прожитковий мінімум для працездатних громадян теж залишиться незмінним і складатиме 3028 грн.

Як зростатимуть пенсії у 2025

У 2025 році на українців чекають два етапи підвищення пенсій:

  • індексація в березні;
  • підняття розміру виплат для деяких пенсіонерів влітку.

Попередньо, пенсії можуть підвищити на 10-17%.

Мінімальна пенсія в Україні на початок 2025 році складає 2361 грн, максимальна — 23 610 грн.

Трудовий стаж у 2025 році

Вимоги до мінімального стажу для виходу на пенсію у 2025 році зростуть:

  • у 60 років — трудовий стаж має становити щонайменше 32 роки (раніше був 31 рік);
  • у 63 роки від 22 до 32 років стажу (раніше не менше 21 року);
  • у 65 років — щонаймеше 22 роки стажу (раніше від 15 до 21 року страхового стажу).

Чим пізніше пенсіонер виходить на заслужений відпочинок, тим вищим буде розмір грошової допомоги. Тобто суму пенсії можна збільшити, якщо відстрочити вихід на пенсію.

Пророцтва Нострадамуса, Ванги та мольфарів на 2025 рік: чи варто вірити прогнозам
Гороскоп на 2025 рік: астрологічний прогноз для всіх знаків зодіаку