Chas News продовжує щотижневі огляди російської пропаганди і її спростування. Редакція проаналізувала медіа-простір за останні дні та обрала найцікавіше.
Чому Chas News робить огляд пропаганди
Китайський мислитель і стратег Сунь-Дзи у своєму трактаті «Мистецтво війни» писав:
«Той, хто знає ворога й себе, ніколи не програє війни;
Хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє;
Той, хто не знає ні себе, ні ворога, програє кожну баталію».
Редакція Chas News переконана — ворога треба знати в обличчя. І саме огляд ворожої пропаганди може з цим допомогти, адже війна в інформаційному просторі, на жаль, не стихне навіть після того, як стихне свист куль, снарядів та ракет.
Досліджуючи джерела російської пропаганди, ми маємо на меті популяризувати медіаграмотність та інформаційну гігієну в Україні.
Систематизація та аналітика пропаганди допоможе виявити небезпечні і неправдиві наративи та маніпулятивні прийоми, що можуть потрапити в інформаційне поле, запобігти їх некритичному розповсюдженню та за рахунок викриття зменшити їх вплив на інформаційне поле України.
Фейк. Україна вимагає від Німеччини надати відомості про всіх чоловіків, які беруть участь у мітингах
На початку лютого пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив, що СБУ нібито надіслала запит до посольства України в Німеччині з вимогою надати дані про всіх повнолітніх українських чоловіків, які брали участь у мітингах на підтримку української армії, щоб направити ці дані до ТЦК.
Як доказ пропагандисти опублікували фото роздрукованого звернення.
Спростування. На фейковість «документа» вказують кілька ознак. По-перше, у тексті листа про звернення СБУ нічого не сказано. Лист надрукований на бланку Посольства України в Німеччині, а не СБУ, що не відповідає правилам організації діловодства. Також на документі відсутній підпис.
Голова посольства України в Німеччині Олексій Макеєв у Facebook також назвав цей «документ» фейком росіян.
«Ніби ми просимо Німеччину надати нам відомості навіть не про українців, а взагалі про всіх повнолітніх чоловіків, що беруть участь у якихось там мітингах. Далі могла б стояти фраза «Київський режим відправить в неправедний бій всіх», але в останній момент товариш майор все ж дав слабину. Ну а наявність таких відомостей у демократичній державі для російської диктатури видається очевидною», — йдеться у пості Макеєва.
Також він наголосив, що посольство України в Німеччині не збирає жодних даних про українців і робити цього не планує.
Нагадаємо, що наприкінці грудня 2023 року міністр юстиції Німеччини Марко Бушман заявив, що ФРН не примушуватимуть громадян України, які перебувають у країні, до військової служби на батьківщині. Бушман заявив, що це не в компетенції Німеччини — змушувати воювати за рідну державу тих, хто не хоче цього добровільно.
Фейк. Велика Британія підготувала план таємного введення сил НАТО в Україну
Російські ЗМІ поширюють інформацію, що Лондон буцімто розробив план таємного відправлення сил НАТО в Україну.
Пропагандисти повідомляють, що Велика Британія ініціювала план введення контингенту НАТО на правий берег Дніпра й на кордон із Білоруссю, щоб «вивільнити» сили ЗСУ й направити їх у зону «реальної війни».
Спростування. Цей вкид росіяни базується на маніпуляціях навколо заяви Великої Британії щодо навчань НАТО Steadfast Defender 2024. Вони розпочалися поблизу кордонів росії, зокрема на полігонах Естонії та Фінляндії, 22 січня і триватимуть до 31 травня.
За цей час 90 тис. військових вчитимуться давати відсіч на гіпотетичну агресію з боку держави або супротивника проти країни-члена з задіянням статті 5 Північноатлантичного договору. Стверджується, що це найбільші військові навчання НАТО з часів закінчення холодної війни.
У такий спосіб пропагандисти прагнуть демонізувати НАТО, зокрема Велику Британію, і попередити, мовляв, у випадку будь-яких «агресивних дій» Північноатлантичного альянсу росія буде неодмінно «захищатися».
Також цей фейк підживлює наратив, що нібито росія насправді воює не проти України, а проти «колективного Заходу», який зацікавлений у знищенні рф. А Україна — буцімто лише інструмент у руках Заходу.
Дезінформація. Пʼяні українські військові врізались у вантажівку на Рівненщині
Цього тижня російський Telegram-канал «Укропський фреш» поширив інформацію про те, що на Рівненщині п'яні військовослужбовці 14-ї ОМБр врізалися у вантажівку, коли їхали у відпустку. У результаті ДТП «загинули всі».
Спростування. Аварія дійсно сталася 2 лютого у селі Михалин на Рівненині. Але ДТП трапилась не через військових. Того дня 50-річний місцевий мешканець виїхав на смугу зустрічного руху, де зіткнувся із вантажівкою, якою керував 30-річний житель Клесова.
У поліції області повідомили, що на місці події загинули водій мікроавтобуса та дві пасажирки — 47-річна жителька села Вітковичі та 43-річна жителька села Богуші. Із тяжкими травмами госпіталізували іще двох пасажирів: 37-річну жительку села Богуші та її 44-річного односельця. Останній, попри надану медиками допомогу, помер у лікарні.
Фейк. Українському волонтеру разом з подякою від ЗСУ прийшла повістка
Росіяни люблять розкручувати у своєму інфополі інформацію стосовно повальної роздачі повісток в Україні. Так, днями колаборант володимир рогов у своєму Telegram-каналі поширив відео, у якому показано, як українському волонтеру з Кропивницького Владиславу Василенку нібито разом з подякою від ЗСУ прийшла повістка.
«Щасливчику» від Міноборони Зеленського прийшла подячна грамота — так зване «Дякуємо» — за фінансову допомогу бойовикам ЗСУ. А у конверті з грамотою була... повістка до військкомату», — написав до відео рогов.
Спростування. Якщо вдивится у текст, то можна побачити, що у «повістці» міститься низка помилок.
Зокрема, вказано місто Кіровоград — це стара назва Кропивницького, яку в офіційних документах не використовують з 2016 року.
Також на «повістці» немає печатки РТЦК, у тексті вживають термін «комісаріат», хоча в Україні замість них функціонують ТЦК і СП — територіальні центри комплектування і соціальної підтримки.
Незрозуміла ситуація і з прізвищами нібито командира військової частини та «комісаріату», які зазначені у документі, та номером військової частини —– пошукові системи не видають даних по ним. Хоча ці дані не є секретними. Тож з великою вірогідністю, ці дані сфальсифіковані.
Питання є і до прізвища самого волонтера Василенко. Воно вжито без відмінювання, згідно з нормами російської мови. В українській мові прізвища із закінченням на -ко відмінюються. І правильно було б написати Василенку.
Більше того, на бланку «Подяки» внизу документу надруковано «Запрошуємо вас до ЗСУ», що вже викликає підозру у достовірності документу.
У попередніх оглядах пропаганди Chas News розвінчував фейк, що у Білій Церкві помер хлопець після побиття представниками ТЦК.
Дезінформація. Росіяни заявили, що Зеленський попри повідомлення ЗМІ не відвідував Роботине
Російські пропагандисти з посиланням на слова колаборанта володимира рогова заявили, що президент України Володимир Зеленський насправді не їздив на передові позиції українських військових у селищі Роботине 4 лютого, а всі фото й відео звідти — постановочні і відзняті далеко в тиловій зоні.
Спростування. Очільник української держави був на передових позиціях у селищі Роботине, а саме в розташуванні 65-ї окремої механізованої бригади. Про це свідчать дописи на сторінках у соцмережах президента Зеленського і на сторінці Офісу президента.
Факт перебування Зеленського у своєму розташуванні підтвердили й воїни 65-ї ОМБр, оприлюднивши відповідне відео у Facebook.
Поширення такої інформації ворогом — це чергова спроба кремля принизити українського президента і виставити вище політичне керівництво України боягузами, дискредитуючи його в очах українців.
Як розпізнати фейк: пам’ятка Сhas News
Ознакою неправдивої новини можуть бути:
- відсутність джерела інформації,
- вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
- посилання на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація 100% перевірена»),
- заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
- політично заангажовані експерти.
Спецпроєкт реалізований за підтримки German Marshall Fund.