Валерій Залужний

Chas News продовжує щотижневі огляди російської пропаганди і її спростування. Редакція проаналізувала медіа-простір за останні дні та обрала найцікавіше.

Чому Chas News робить огляд пропаганди

Китайський мислитель і стратег Сунь-Дзи у своєму трактаті  «Мистецтво війни» писав:

«Той, хто знає ворога й себе, ніколи не програє війни;

Хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє;

Той, хто не знає ні себе, ні ворога, програє кожну баталію».

Редакція Chas News переконана — ворога треба знати в обличчя. І саме огляд ворожої пропаганди може з цим допомогти, адже війна в інформаційному просторі, на жаль, не стихне навіть після того, як стихне свист куль, снарядів та ракет.

Досліджуючи джерела російської пропаганди, ми маємо на меті популяризувати медіаграмотність та інформаційну гігієну в Україні.

Систематизація та аналітика пропаганди допоможе виявити небезпечні і неправдиві наративи та маніпулятивні прийоми, що можуть потрапити в інформаційне поле, запобігти їх некритичному розповсюдженню та за рахунок викриття зменшити їх вплив на інформаційне поле України.

Фейк. Помічника Залужного Частякова вбили, аби головнокомандувач не брав участі у виборах

Не минуло й кількох днів з моменту трагічної смерті помічника генерала Валерія Залужного майора Геннадія Частякова, як російські пропагандисти почали вигадувати фейки про його загибель.

За версією ведучої одного з кремлівських каналів Ольги Скабєєвої, військового «підірвали». При цьому пропагандистка натякає, що за цим нібито стоїть чинна українська влада.

«Судячи з подій останніх днів, наповнених звільненнями, а тепер і вбивством оточення Залужного, складається враження, що київський режим запідозрив спробу воєнного перевороту і вирішив провести тотальне знищення політичних опонентів», — заявила Скабєєва в ефірі.

Пропагандистка продовжує поширювати давній наратив окупантів, що між політичним та воєнним керівництвом України нібито існує непорозуміння. За словами Скабєєвої, «Зеленський публічно підтвердив сварку із Залужним» і «відмінив своє доручення щодо підготовки до виборів в Україні». Пропагандистка стверджує, що це зроблено, аби на них не зміг перемогти Залужний.

Спростування. Для початку слід зауважити, що українські правоохоронні органи не приховують обставин смерті майора Частякова. За даними слідства, у свій день народження він повернувся додому з роботи з подарунками від колег і почав показувати їх рідним. Він витягнув подарунковий ящик із гранатами нового західного зразка і демонстрував один із боєприпасів синові. 

«Спершу до рук боєприпас узяв син і почав крутити кільце. Далі військовослужбовець забрав гранату в дитини та висмикнув кільце, спровокувавши трагічний вибух», — розповів Ігор Клименко, очільник МВС. 

Наразі все свідчить про те, що смерть військового була нещасним випадком. Версія про те, що в смерті Частякова винна українська влада, не має жодних підстав або доказів.

Щодо того, ніби «Зеленський публічно підтвердив сварку із Залужним», то нічого подібного президент не визнавав. Конфлікт між головнокомандувачем ЗСУ та президентом — це російський міф, який пропаганда просуває не перший місяць. Ні Зеленський, ні Залужний ніколи навіть не натякали на непорозуміння між собою.

В інтерв'ю для NBC, на яке посилається Скабєєва, про жодну «сварку із Залужним» Зеленський теж не згадував. Спекуляції пропагандистки про нібито прагнення української влади усунути від можливості участі у виборах головнокомандувача ЗСУ також не витримують критики, адже Залужний ніколи не проявляв політичних амбіцій та не виказував бажання взяти участь у президентських перегонах.

Маніпуляція. Залужний визнав поразку у війні та провал контрнаступу

Продовжуючи тему керівництва української армії, не можна не згадати маніпулятивні заголовки, які активно поширювали пропагадисти рф після виходу статті генерала Валерія Залужного для журналу The Еconomist.

Слова головнокомандувача ЗСУ росіяни активно виставляють у вигідному для себе світлі, намагаючись переконати всіх, що він «визнав поразку».

Спростування. У своїй статті для американського видання Валерій Залужний жодним словом не визнав поразку у війні. Хоча й зазначив, що ситуація зараз складна.

«Так само, як і в Першій світовій війні, ми досягли рівня технологій, який ставить нас у глухий кут… Глибокого і красивого прориву, швидше за все, не буде», — заявив Головнокомандувач.

При цьому Залужний називає чинники, які могли б змінити становище на фронті. Навіть назва матеріалу на сайті The Economist має назву «Головнокомандувач ЗСУ про те, як виграти війну», а сама стаття зосереджена на поясненні способів вивести війну з глухого кута.

Фейк. Фонд Олени Зеленської займається торгівлею дітьми

Паралельно з брехнею про президента та очільника української армії пропагандисти намагаються поширювати дезінформацію про першу леді України Олену Зеленську. Цього разу на англомовному сайті Тhe DC Weekly вийшла «викривальна» стаття під назвою «Організацію Олени Зеленської звинувачують у скандалі з торгівлею дітьми: розповідає інсайдер».

У матеріалі автор, посилаючись на відео з YouTube від невідомого «інсайдера», пише, що фонд першої леді перевозив українських сиріт у Європу, де вони нібито потрапляли до рук педофілів. «Викривачем» виступає невідомий чоловік із відео, який стверджує, що працював у фонді водієм.

Спростування. Скандал, який намагається роздмухати автор статті, досить легко викрити на фабрикуванні. Матеріал побудований на свідченнях так званого інсайдера. Однак підтвердити, що він справді працював у фонді Зеленської, неможливо. На відео чоловік показує те, що він саме називає перепусткою. Але погана якість відео не дозволяє зрозуміти нічого з написаного на папері.

Також чоловік не показує свого обличчя і сидить у масці, аби його ніяк не можна було ідентифікувати. Розмовляє «інсайдер» французькою.

Також у статтю додані фотографії дітей на бланку з надписом Olena Zelenska Foundation, однак це не доводить їхню справжність. Адже логотип організації є у вільному доступі і скопіювати його може будь-хто.

На сайті зазначено, що авторкою статті є Джессіка Девлін. Вказано, що жінка є «широко відомою» журналісткою, але знайти матеріали авторки на сайтах інших видань не вдалось. Фотографія Джессіки Девлін також викликає підозри, адже на ній зображена письменниця Джудіт Баталіон. А у профілі «журналістки» можна знайти ще десяток пропагандистських статтей про Зеленського і Україну.

Фейк. У храмах ПЦУ святкували Хеловін

Росіяни також намагаються дискредитувати Православну церкву України. Цього разу пропагандисти поширили відео, на якому церковний хор нібито виконує пісню, присвячену Хеловіну.

«ПЦУ із самого початку не була православною церквою. Вся її сутність — це мімікрія під православ'я. Одягнуті в православних священників та архієреїв мужики у священному одязі — всього-навсього ідейна прислуга укронацистів», — написав пропагадистський Telegram-канал «Царьград».

Спростування. Спростувати фейк росіян допомагає звичайний пошук Google. Зробивши скріншот із відео пропагандистів, можна легко відшукати оригінальний запис. Його виклали на Facebook-сторінці Церкви Введення до Храму Пресвятої Богородиці у Львові 8 жовтня, тобто за кілька тижнів до Геловіну.

В оригінальному відео хор виконує церковну пісню «Як гарно у Храмі Твоїм, Богородице». Також цей храм належить до Греко-католицької церкви України, а не Православної, як писали пропагандисти.

Як розпізнати фейк: пам’ятка Сhas News 

Ознакою неправдивої новини можуть бути:

  • відсутність джерела інформації,
  • вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
  • посилання на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація 100% перевірена»),
  • заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
  • політично заангажовані експерти.

Спецпроєкт реалізований за підтримки German Marshall Fund.

 

Найбільші техногенні катастрофи під час війн: від підриву ДніпроГЕСу до пожеж у Кувейті