Chas News продовжує щотижневі огляди російської пропаганди і її спростування. Редакція проаналізувала медіа-простір за останні дні та обрала найцікавіше.
Чому Chas News робить огляд пропаганди
Китайський мислитель і стратег Сунь-Дзи у своєму трактаті «Мистецтво війни» писав:
«Той, хто знає ворога й себе, ніколи не програє війни;
Хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє;
Той, хто не знає ні себе, ні ворога, програє кожну баталію».
Редакція Chas News переконана — ворога треба знати в обличчя. І саме огляд ворожої пропаганди може з цим допомогти, адже війна в інформаційному просторі, на жаль, не стихне навіть після того, як стихне свист куль, снарядів та ракет.
Досліджуючи джерела російської пропаганди, ми маємо на меті популяризувати медіаграмотність та інформаційну гігієну в Україні.
Систематизація та аналітика пропаганди допоможе виявити небезпечні і неправдиві наративи та маніпулятивні прийоми, що можуть потрапити в інформаційне поле, запобігти їх некритичному розповсюдженню та за рахунок викриття зменшити їх вплив на інформаційне поле України.
Фейк. Польського президента Анджея Дуду внесли у базу «Миротворця»
На тлі українсько-польських суперечок щодо ситуації з імпортом зерна росіяни вирішили створити фейк про внесення Анджея Дуди на сайт «Миротворець», куди потрапляють люди, які є ворогами України. Дезінформацію та відповідне фото опублікувала пропагандистка Ольга Скабєєва у своєму Тelegram-каналі.
На сфабрикованому скріншоті вказано, що президент Польщі нібито опинився на платформі через «участь в актах гуманітарної агресії проти України» та «поширення кремлівської пропаганди».
Спростування. Для викриття фейку достатньо зайти на сайт «Миротворець» та внести у пошук ім'я Анджея Дуди. Система не висвітлює його дані в базі.
Про фейковість новини свідчить ще один факт. На справжньому сайті імена людей вказані трьома мовами. А на скріншоті пропагандистів зазначена лише одна.
Фейк. Член української делегації потрапив у пʼяний скандал в США
Telegram-канал проросійського видання «Страна» поширив дезінформацію, що нібито один із членів української делегації, яка прибула із Володимиром Зеленським на Генасамблею ООН в Нью-Йорку потрапив у п'яний скандал.
При цьому пропагандисти посилаються на USA Today та прикріплюють відео, нібито створене цим американським виданням.
«Чоловік, якого USA Today називає офіцером з безпеки української делегації, вимагав у відвідувачів бару крикнути «Слава Україні!». Після відмови він атакував бармена», — пише «Страна».
Дезінформацію також поширили англомовні акаунти у Facebook. І «Страна», й інші ресурси використовували одне й те ж відео з вотермаркою USA Today.
Спростування. Фейк спростувало видання USA Today. 25 вересня на сайті вийшла заява, що відео, яке поширюють пропагандисти, не належить онлайн-газеті.
«USA Today не публікувало відео та не повідомляло про «інцидент за участю охоронця Зеленського», — пише видання.
У газеті зазначили, що звернулись до платформ, на яких поширили фейкове відео, аби зупинити розповсюдження дезінформації. Також USA Today уточнило, що інформацію про реальність інциденту за участю українського делегата не підтвердили в поліції Нью-Йорка.
Фейк. На запорізькому напрямку росіяни знищили танк Leopard з німецькими військовими
Пропагандисти російських видань поширили інформацію, що розвідники ЗС РФ нібито «знищили танк Leopard з екіпажем Бундесверу». За версією росіян, це сталось на запорізькому напрямку, де машину начебто підбили з протитанкової зброї.
Пропагандисти, посилаючись на невідомого окупанта з позивним «Легенда», пишуть, що весь екіпаж танка загинув, окрім механіка.
«Механік, коли прийшов до тями, і нас побачив, почав кричати Nicht schiessen (Не стріляйте). Я добре німецьку знаю, в школі відмінником був», — наводять слова «Легенди» пропагандисти.
Згодом механік нібито також помер від поранень.
Спростування. Перше, що вказує на неправдивість повідомлення російських пропагандистів, це відсутність свідчень самих «військових Бундесверу». Адже, за версією окупантів, вони всі загинули.
Однак є й більш чіткі спростування цього фейку. Як повідомило видання DW, Міністерство оборони Німеччини в телефонній розмові спростувало поширювану російськими державними ЗМІ інформацію.
Офіційний представник Міноборони ФРН заявив, що в Україні немає німецьких танкових екіпажів.
Фейк. Азов проводить «сатанинські обряди» в день осіннього рівнодення
Минулого тижня пропагандисти не змогли оминути увагою улюблену ціль своїх дезінформаційних кампаній — український полк «Азов». Цього разу вони поширили фейк, що військові нібито проводять «сатанинські обряди в день осіннього рівнодення».
Інформацію, серед інших, поширили пропагандисти Юлія Вітязєва та Володимир Соловйов.
Спростування. Фотографії, які використали пропагандисти, справді належать полку «Азов». Але нічого спільного із «сатанинськими обрядами» вони не мають.
Щороку на день осіннього рівнодення військові за традицією відзначають День мертвих, згадуючи всіх полеглих бійців «Азову».
«Імена наших побратимів, котрі загинули за дев'ять років війни, навіки вписані в історію України, а їхній подвиг — в пам'ять кожного азовця. Ця пам'ять надає нам наснаги продовжувати боротьбу, навіть коли здається, що сил більше немає», — пояснили у військовому формуванні.
Як розпізнати фейк: пам’ятка Сhas News
Ознакою неправдивої новини можуть бути:
- відсутність джерела інформації,
- вживання занадто емоційних фраз чи радикальних висловів,
- посилання на невідому особу («мій кум/ сват/ брат знає», «інформація 100% перевірена»),
- заклики на кшталт: «Максимально треба знати всім» чи «Максимальний репост!»,
- політично заангажовані експерти.
Спецпроєкт реалізований за підтримки German Marshall Fund.