військовий ЗСУ

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україні запровадили воєнний стан та загальну мобілізацію. Їй підлягають громадяни віком від 18 до 60 років.

В ряди Збройних сил українців призивають шляхом вручення повісток. Chas News розповідає, які бувають повістки, як вони повинні виглядати та за яких умов вручатися.

Як має виглядати повістка

повістка

У повістці має обов’язково бути вказано кілька пунктів:

  • ПІБ отримувача, адреса проживання, реквізити розпорядження територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишній військкомат);
  • адреса ТЦКСП, куди потрібно прибути;
  • вид повістки;
  • перелік документів, які потрібно із собою мати;
  • ПІБ, підпис, печатка керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Формулювання у повістках може відрізнятися. У деяких можна прочитати «пропоную з’явитися», в інших — «наказую». На дійсність документа це не впливає, неявка за повісткою тягне за собою адміністративну або кримінальну відповідальність.

Які види повісток існують

Українське законодавство передбачає чотири різновиди таких документів.

Повістка, яка вручається з метою уточнення облікових даних

Цей документ призовнику вручають, щоб отримати відомості про його особу, сімейний стан, місце роботи та інші дані. У результаті перевірки вказаної інформації людину можуть звільнити від служби в армії, наприклад, за наявності дитини. Також можуть бути підстави для відстрочки від призову на строкову військову службу.

Повістка на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК)

Цей документ зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. До повістки додають картку дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, у якій вказують придатність або непридатність людини до строкової служби.

Повістка-призов на строкову військову службу

У такій повістці зазначають термін, у який потрібно з’явитися до призовної дільниці. Також в документі перераховані речі, які необхідно взяти із собою: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), а також обліково-послужну картку та мобілізаційне розпорядження (при наявності).

Мобілізаційне розпорядження

Якщо людина пройшла медичну комісію та визнана придатною для військової служби, їй вручають мобілізаційне розпорядження. У документі нагадують про обов’язок з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Хто та де може вручити повістку

перевірка на блокпосту

Документ про призов можуть вручати працівники органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів, керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, і безпосередньо посадові особи ТЦКСП. Якщо людина переховується від призову, керівник підприємства, установи або організації зобов'язаний передати їй повістку.

Документ можна вручити тільки особисто, під розпис отримувача. Якщо повістка містить помилки, людина може в присутності свідків відмовитись від її отримання або оскаржити в суді. В умовах війни працівники ТЦКСП мають право телефонувати потенційним призовникам та викликати їх на певний час.

Закон не містить уточнень, де саме потрібно вручати повістку. Документ можуть видати вдома, на роботі, на вулиці тощо. Однак приводити людину у військкомат силоміць заборонено.

Покарання за ігнорування повісток

За ігнорування першого або другого виду повістки в Україні передбачена адміністративна відповідальність — від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А якщо це повістка третього чи четвертого виду, суд застосовує кримінальну відповідальність — обмеження волі до трьох років, або позбавлення волі від трьох до п’яти років.

Пенсії військовим: правила нарахування і нюанси під час війни