Реєстр військовозобовʼязаних Оберіг
Unsplash

Після початку повномасштабної війни в Україні запрацював електронний реєстр військовозобов'язаних «Оберіг». На кінець 2023 року інформацію у ньому наповнили і верифікували на 90%.

Сhas News пояснює, які дані у ньому містяться, як їх перевірити та змінити.

Що таке реєстр Оберіг

«Оберіг» — це державний електронний реєстр військовозобов'язаних України. Він містить інформацію про всіх призовників, військовозобов’язаних та резервістів віком від 18 до 60 років.

Закон про єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних і резервістів ухвалили ще в березні 2017 року. У грудні 2022-го Кабмін видав постанову, де визначили деталі його запуску.

Ця електронна система створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Під час війни реєстр «Оберіг» має спростити процес мобілізації до лав ЗСУ, підвищити ефективність роботи ТЦК та запобігати корупції.

Хто має доступ до даних реєстру Оберіг

Власником реєстру «Оберіг» та персональних даних є Міністерство оборони, розпорядник — Генеральний штаб ЗСУ.

Доступ до даних мають також Служба безпеки України (СБУ) і Служба зовнішньої розвідки (СЗРУ).

Адміністраторами реєстру визначені обласні Територіальні центри комплектації (ТЦК).

Наповнення даними покладено на районні та міські центри комплектування.

Які дані містить реєстр Оберіг

Дані для реєстру військовозобов’заних «Оберіг» збирають  з уже існуючих державних реєстрів — від Міністерства фінансів, МВС, Міністерства освіти і науки, Державної судової адміністрації, Пенсійного фонду, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства соціальної політики, ЦВК, Державної прикордонної служб.

Реєстр «Оберіг» містить такі дані:

 • ПІБ, дата та місце народження, стать, громадянство;
 • місце проживання та перебування;
 • сімейний стан, наявність дітей;
 • освіта, професія, місце роботи;
 • відомості про знання іноземних мов, підвищення кваліфікації;
 • стан здоров’я;
 • військово-облікова спеціальність;
 • відомості про участь у бойових діях, отримання бойових поранень;
 • відомості про батьків;
 • реквізити внутрішнього та закордонного паспорта;
 • наявність підстав для виїзду за кордон під час воєнного стану;
 • ІПН;
 • оцифрований образ обличчя;
 • дані про судимість і відкриті виконавчі провадження;
 • номер телефону;
 • адреса електронної пошти;
 • інформація про дозволи на володіння зброєю;
 • дані про купівлю та перереєстрацію транспорту, отримання водійських прав;
 • результати явки в ТЦК та проходження медкомісії.

Всі ці відомості про військовозобов’язаного збирають без його відома, тобто не повідомляють про збір особистих даних.

Особисті дані військовозобов'язаного зберігатимуться у картці протягом його життя. Видалення даних про особу проводиться лише через 105 років з дати народження.

У ТЦК журналістам підтвердили, що станом на кінець 2023 року система «Оберіг» працює, але вона ще не синхронізований з усіма необхідними державними реєстрами.

Як захищені дані у реєстрі Оберіг

За словами розробників системи, наразі «Оберіг» — це лише отримувач відомостей з реєстрів, сам він їх не передає.

Передавання даних у реєстр зроблено на базі системи інтероперабельності «Трембіта», вона є основою побудови інформаційних взаємодій між реєстрами в Україні.

На стороні «Оберегу» будуються веб-клієнти, а на стороні державних реєстрів — веб-сервіси. Взаємодія сервісу і клієнта дає змогу передавати інформацію через «Трембіту» з одного реєстру в інший шляхом запиту.

«Трембіта» забезпечує цілісність даних і їхню верифікованість.

По дорозі між двома шлюзами інформація шифрується.

Відомості з реєстрів отримуються за запитом. Оператор в ТЦК не має безпосереднього доступу до баз даних — він отримає відповідь на запит.

Також у оператора ТЦК немає можливості викачати інформацію про всіх військовозобов’язаних по всій Україні. У нього є доступ до інформації лише у певному регіоні.

Як перевірити свої дані в системі Оберіг

Передбачається, що військовозобов’язаний українець зможе перевіряти свої дані у системі «Оберіг» у персональному електронному кабінеті.

Але такий ще не почав працювати. Більше того — порядок подання запитів і отримання інформації з електронного кабінету військовозобов’язаного на кінець 2023 року не регулюється жодним нормативно-правовим документом.

Про електронний кабінет йдеться у законопроєкті №10062 (щодо удосконалення порядку обробки та використання даних у державних реєстрах для військового обліку), яким передбачається внесення статті 14-1 до закону.

До запуску системи електронного кабінету перевірити або оновити свої дані в базі можна лише шляхом особистого звернення до ТЦК.

За законом людина має право подати заяву у ТЦК на видалення з реєстру недостовірної інформації або на додавання тих відомостей, яких у реєстрі немає.

Також військовозобов’язаний може ініціювати проведення перевірки щодо правдивості даних у реєстрі.

Чи надсилатимуть українцям електронні повістки

Так, в Україні хочуть дозволити надсилати повістки через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту.

Це передбачає проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби». Його мають розглянути депутати Верховної Ради на початку 2024 року.

Водночас міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у грудні 2023 року вкотре заявив, що повістки у «Дії» не розсилатимуть ніколи.

Новий законопроєкт про мобілізацію зареєстрували у Верховній Раді: що зміниться