Центр інноваційної психології та ментального відновлення «Експіо», який був заснований у 2018 році в Києві, відкриває філію у Львові.
Сhas News поспілкувався із Владиславом Матреницьким, засновником і директором центру, про актуальність психологічної реабілітації українців і новітні методи лікування, які застосовують фахівці «Експіо».
Чому новий центр «Експіо» відкривають саме у Львові? На кого у першу чергу він розрахований?
Рішення про відкриття філії у Львові ми ухвалили у зв'язку з тим, що багато людей з початком війни переїхало в західні регіони. Там ми маємо багато пацієнтів, які зацікавлені в нашій терапії, але яким складно приїхати на кілька тижнів у Київ для отримання повного курсу лікування.
Особливу увагу ми приділяємо лікуванню ветеранів, скільки вони є дуже вразливою частиною населення і в них часто спостерігається відсутність значної клінічної відповіді на стандартну терапію першої лінії, тобто лікування антидепресантами та психотерапію.
У яких випадках військовим та цивільним варто звернутися до спеціалістів з психічного здоров'я?
Якщо ви військовий або ветеран і помічаєте в собі постійний стан перезбудження, напруження, небажані спогади про перенесені стреси (так звані флешбеки), агресивність, бажання відсторонитись від оточуючих і навіть від близьких — це може бути ознаки пост-травматичного стресового розладу (ПТСР).
А якщо до цього додається пригніченість, відсутність енергії та сил, відсутність інтересів та бажання робити навіть повсякденні справи, погане відношення до себе, це може бути ознаками того, що у вас розвинувся депресивний розлад. У всіх таких випадках необхідно звернутися до фахівця з психічного здоров'я — клінічного психолога або лікаря психіатра, для того, щоб провести обстеження і визначитись з діагнозом.
Такі симптоми, звісно, також можуть спостерігатись і у цивільних. Але з нашої практики найчастіше у них сьогодні спостерігаються ознаки підвищеної тривожністі, неврозів і депресії.
Чому не варто займатися самолікуванням і намагатися самому подолати психологічні проблеми?
Вказані симптоми є проявами гострого та хронічного стресу, який є характерною ознакою воєнного часу. Оскільки війна в Україні триває вже три роки, багато людей навчилися приймати заспокойливі препарати, щоб покращити свій стан.
У деяких випадках це може допомагати, але часто самолікування може завдати більше шкоди, ніж користі, тому краще звернутися до фахівця, який призначить персоналізоване лікування.
Які методи лікування ПТСР, нервового синдрому і депресії застосовують у центрі «Експіо»?
Наш медичний центр «Експіо» спеціалізується на застосуванні найбільш сучасних методів лікування психічних розладів. Ми використовуємо комплексний, інтегративний підхід, поєднуючи різні напрямки психотерапії, пропофолову седацію, блокаду зірчастого нервового вузла, кетамін-асистовану терапію, стимуляцію блукаючого нерва та інші новітні методи.
Які з цих методів психологічного відновлення зараз вважаються найбільш прогресивними і ефективними у світі?
Сьогодні психоделічно-асистована терапія вважається найбільш перспективною в лікуванні стійких видів депресії та ПТСР.
В Україні поки що доступний тільки один різновид цієї терапії, а саме — кетамін-acистовона терапія.
Цей метод дозволяє досягати змінених станів свідомості пацієнта, в якому дуже ефективна терапія психічних травм, які є основою для психічних розладів.
Скільки зазвичай триває курс лікування? Чи може військовий отримати допомогу, наприклад, протягом короткої відпустки?
Зазвичай повний інтегративний курс лікування в нашому центрі займає від одного до півтора місяця.
Але в нас також є протоколи, які дозволяють покращити стан пацієнта вже протягом одного тижня.
Також ми завжди підтримуємо контакт з нашими пацієнтами після курсу основного лікування, пропонуючи їм підтримуючу психотерапію, спостереження психіатра і за необхідності короткочасні лікувальні процедури у нашому центрі.
Який досвід лікування психологічних проблем є у спеціалістів центру «Експіо»?
Медичний центр «Експіо» є піонером з розвитку цього виду лікування в Україні. За шість років, використовуючи міжнародні протоколи, ми отримали величезний досвід у лікуванні найскладніших випадків стійкої депресії та тривожних і посттравматичних розладів.