Військові нагороди України

Повномасштабне вторгнення змусило чиновників по-іншому подивитись на систему державних нагород. Виявилося, що відзнак суто за героїзм в умовах війни у нас не було, а одну і ту саму нагороду могли отримувати і цивільні, і бійці на фронті.

Лише після початку війни в Україні почали з’являтися медалі та ордени суто за військову справу. Якщо раніше найвищими відзнаками від держави були орден «Богдана Хмельницького» і «Герой України», то минулого року з’явилася нагорода «Хрест бойових заслуг».

Chas News розповідає про види військових нагород та за що ними нагороджують. 

Звання «Герой України»

Відзнака «Герой України» складається з двох орденів: ордена «Золота Зірка» — за здійснення визначного геройського вчинку і ордена Держави, яким нагороджуються за здійснення трудового подвигу. Відзнакою «Герой України» нагороджують виключно громадян України.

Орден «Золота Зірка» звання Герой України виготовляється із золота і має форму п’ятикутної зірки, накладеної на вінок із дубового листя.

Замість ордена особа, удостоєна звання Герой України, може носити мініатюру ордена. Мініатюра орденів «Золота Зірка» та Держави звання Герой України виготовляється також із золота і має форму п’ятикутної зірки з гладкими двогранними променями.

Герой України

Орден Богдана Хмельницького

Орден Богдана Хмельницького встановлено для нагородження громадян України за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України. Орден має три ступеня.

Орденом Богдана Хмельницького I ступеня нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, інших державних військових формувань та інші особи за визначні особисті заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України.

Орден Богдана Хмельницького I ступеня

Орденом Богдана Хмельницького II ступеня нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, інших державних військових формувань та інші особи за особисту хоробрість, самовідданість і мужність, виявлені у зміцненні обороноздатності та безпеки України.

Орден Богдана Хмельницького II ступеня

Орденом Богдана Хмельницького III ступеня нагороджуються військовослужбовці та працівники Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та інші особи за бездоганне виконання військового та службового обов’язку, виявлену при цьому доблесть і честь. Удостоєні ордена Богдана Хмельницького іменуються лицарями ордена Богдана Хмельницького.

Орден Богдана Хмельницького III ступеня

Відзнака «Хрест бойових заслуг»

Якщо раніше найвищими відзнаками від держави були орден «Богдана Хмельницького» і «Герой України», то у 2022 році з’явилася нагорода «Хрест бойових заслуг».

Відзнакою Президента України «Хрест бойових заслуг» нагороджують військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань за видатну особисту хоробрість та відвагу або видатний геройський вчинок під час виконання бойового завдання в умовах небезпеки для життя та безпосереднього зіткнення чи видатні успіхи в управлінні військами (силами) під час ведення бойових дій.

Першим кавалером «Хреста бойових заслуг став Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний, який із початку збройної агресії росії організував оборону держави й особисто очолив протистояння вторгненню.

Хрест бойових заслуг

Хрест бойових заслуг

Орден «За заслуги»

Орден «За заслуги» встановлено для відзначення видатних заслуг громадян в економічній, науковій, соціально-культурній, військовій, державній, громадській та інших сферах суспільної діяльності. Орден «За заслуги» має три ступені. Орден «За заслуги» I ступеня має знак ордена та зірку ордена, II і III ступеня — тільки знак ордена.

Орден за заслуги I ступеня

Орден за заслуги II ступеня

Орден за заслуги III ступеня

Орден «За мужність»

Орден «За мужність» встановлено для відзначення військовослужбовців, працівників правоохоронних органів та інших осіб за особисті мужність ігероїзм, виявлені при рятуванні людей, матеріальних цінностей під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у боротьбі зі злочинністю, а також в інших випадках при виконанні військового, службового, громадянського обов’язку в умовах, пов’язаних з ризиком для життя.

Орден має три ступені. Найвищим ступенем відзнаки є I ступінь, а нагородження орденом «За мужність» провадиться послідовно, починаючи з III ступеня.

Орден «За мужність» І ступеня

Ордени «За мужність» ІІ, ІІІ ступенів

Зiркою ордена «За мужність» I ступеня нагороджують громадян України за особисту мужність і відвагу, виявлені у захисті державних інтересів України, прав і свобод людини, виконанні військового, службового та громадянського обов'язку.

Зiрка ордена «За мужність» I ступеня

Орден Данила Галицького

Орден Данила Галицького одноступеневий. Орден Данила Галицького встановлено для нагородження військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також державних службовців за значний особистий внесок у розбудову України, сумлінне та бездоганне служіння українському народові. Девіз ордена Данила Галицького —«Батьківщина і честь».

Орден Данила Галицького

Медаль «Захиснику Вітчизни»

Медаль «Захиснику Вітчизни» встановлено для нагородження ветеранів війни, осіб, на яких поширюється Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», осіб, які брали участь у визволенні України від фашистських загарбників, та інших громадян України за виявлені у захисті державних інтересів особисті мужність і відвагу, зміцнення обороноздатності та безпеки України.

Медаль «Захиснику Вітчизни»

Іменна вогнепальна зброя

Цією відзнакою нагороджуються особи офіцерського складу Збройних Сил України, інших силових структур за особисті визначні заслуги у забезпеченні обороноздатності України, недоторканності її державного кордону, підтримці високої бойової готовності військ, зміцненні національної безпеки, боротьбі зі злочинністю, захисті конституційних прав і свобод громадян, за бездоганну багаторічну службу, зразкове виконання військового та службового обов’язку, виявлені при цьому честь і доблесть.

Вiдзнакою «Iменна вогнепальна зброя» є пiстолет моделi «Форт–12», корпус якого виготовляється з легованих конструкцiйних сталей, а рукоятка — з благородних порiд дерев. Пiстолет має платівку, на якiй гравiюється прiзвище, ім’я, по батьковi нагородженого.

Відзнака Президента України Хрест Івана Мазепи

Відзнаку Президента України Хрест Івана Мазепи засновано для нагородження громадян за значний внесок у відродження національної культурно-мистецької, духовної, архітектурної, військово-історичної спадщини, заслуги у державотворчій, дипломатичній, гуманістичній, науковій, просвітницькій та благодійній діяльності.

Хрест Івана Мазепи

Нова система нагород в Україні

У травні 2023 року Міністерство оборони України вдосконалило систему відомчих нагород. Це означає, що всі види військ матимуть свої окремі нагородні медалі. Наприклад, «Хрест Сухопутних військ», «Хрест Повітряних Сил», «Хрест Військово-Морських Сил», «Хрест Сил спеціальних операцій».

Також впроваджені медалі «Воїн-миротворець» та «Ветеран служби».

Окрім того, затверджені інші відзнаки: медалі за 10, 15 і 20 років сумлінної служби, «За сприяння обороні», «Зірка військового братерства», «Хрест доблесті», «Лицарський хрест».

З усіма відзнаками детальніше можна ознайомитися на сайті Міноборони.

нагородні медалі та відзнаки

Все про структуру ЗСУ: роди військ, назви частин, військові звання