доповнена реальність
Getty Images

Провідні техногіганти почали робити ставку на пристрої віртуальної та доповненої реальності. Їхня ціль — метавсесвіт Марка Цукерберга.

Плани Apple щодо завоювання AR-світу

Відразу декілька аналітиків розповіли про плани Apple щодо випуску нових продуктів у 2022-му. Цього року компанія продовжить випускати свої iPhone, проте також готується вийти на нові для себе ринки. А завдяки новим гаджетам, які є в планах Apple, вона зможе перетворитись з виробника смартфонів та ноутбуків на розробника гарнітур доповненої реальності, пише Bloomberg. 

Йдеться про розумні окуляри та гарнітуру у вигляді шолому. Перший AR-шолом від Apple стане не лише головним її анонсом 2022 року, але й початком зміщення вектору Apple зі смартфонів на нові пристрої та, відповідно, на нові для неї ринки.

У Wall Street Journal новинки «яблучного» гіганта назвали новим досягненням компанії, або, як кажуть, новою Big Thing.   

Також про AR-плани Apple повідомив Мін-Чі Куо — експерт, який зазвичай дає найточніші прогнози щодо майбутніх анонсів компанії. 

На початку 2022 року стала відома майбутня назва нової операційної системи Apple, призначеної для віртуальної та доповненої реальності. Розробники знайшли в коді згадку про таку собі realityOS. Водночас з’явилися чутки про те, що анонсу у 2022 році не відбудеться, і через технічні складнощі компанія покаже все тільки у 2023 році.  

Сліди realityOS віднайшли в репозиторії dyld та журналах завантаження App Store, що може свідчити про розробку компанією магазину VR/AR-додатків. Платформа realityOS може використовуватися і для окулярів, і для шолома.

Концепт AR-пристрію від Apple

Чому доповнена реальність — це важливо

Ідея технології доповненої реальності (AR) полягає в доповненні фізичних обєктів цифровими і створенні таким чином або нового досвіду, або нових способів споживання контенту. Ймовірно, що у недалекому майбутньому саме AR стане ще одним способом доступу до інтернету та взаємодії з контентом. Вона може бути реалізована за допомогою спеціальних пристроїв  окулярів чи гарнітур-шоломів. Або з часом стати важливим елементом метавсесвіту концепції, над якою працює не лише Facebook, але й інші техногіганти.

Наразі складно прогнозувати, який саме пристрій стане основним при організації доступу до метавсесвіту, але не виключено, що для цієї мети потрібні будуть насамперед гарнітури віртуальної та доповненої реальності. Для використання метавсесвітів смартфон відіграватиме допоміжну роль. На початках він може знадобитись як пристрій обробки даних у зв’язці з недостатньо досконалими першими AR-гарнітурами та окулярами. Але з часом, коли AR-пристрої стануть достатньо потужними і зможуть самі виконувати всі необхідні операції для перебування у метавсесвіті, роль смартфону знизиться. Він може стати таким собі артефактом, за допомогою якого можна буде споживати контент поза метавсесвітом.

Створити основний гаджет для долучення до метавсесвіту  важлива задача для техногігантів. Компанія, якій це вдасться, отримає цілий ряд переваг. Насамперед — велику групу лояльних користувачів, зацікавлених в інноваційних гаджетах та готових платити за них порівняно великі гроші. Залучення інноваторів при впровадженні нової технології дає віддалений ефект. Коли технологія нарешті виходить на плато продуктивності і стає широко використовуваною, ці інноватори сприяють її подальшому поширенню і залученню нових людей.

Нові ринки — нові конкуренти

В останні роки головним конкурентом Apple вважалась компанія Google. Два гіганти конкурували в сегменті смартфонів, мобільних операційних систем, вебсервісів та пристроїв для розумного дому.

Проте вихід Apple на ринок AR-гарнітур означатиме початок її суперництва з іншим гігантом Кремнієвої долини  Meta Platforms (Facebook). Компанія Цукерберга нещодавно представила Project Cambria  гарнітуру змішаної реальності як інструмент доступу до анонсованого недавно проєкту метавсесвіту. Обіцяний компанією метавсесвіт повинен зацікавити покупців її нового гаджету  існуючого чи майбутнього  як можливості випробувати щось дуже бажане і надзвичайно інноваційне.

Facebook Ray-Ban

У Meta (Facebook) уже є власні смарт-окуляри Ray-Ban Stories, проте наразі це гаджет, який лише спрощує фотографування, розміщення знімків онлайн та прослуховування музики. Схожі за принципом окуляри є у компанії Snap  її Spectacle можуть записувати короткі відео та розміщувати їх в акаунті користувача. Проте відомо, що Snap тестує AR-функції для свого гаджета.

Snap

Спроби Google зробити свої розумні окуляри виявилися невдалими. Компанія випустила Google Glass у 2013 році за ціною в $1,5 тис., проте ринок не сприйняв їх, і популярними вони не стали. Зараз Google просуває свої окуляри на корпоративному ринку, пропонуючи їх бізнесу, зокрема, логістичним компаніям та e-commerce-сектору.    

Водночас компанія працює над AR-гарнітурою під назвою Project Iris. Це буде повністю новий проєкт, а не нова версія Google Glass. Його вихід на ринок планують на 2024 рік. Project Iris виглядатиме як безпровідна гарнітура, що використовує зовнішні камери, за допомогою яких можна буде формувати доповнене зображення реального світу. Якщо Google Glass були AR-пристроєм (доповненої реальності), то Project Iris стане XR-проєктом  розширеної або змішаної реальності, тобто таким, в якому будуть поєднуватися можливості доповненої та віртуальної реальності.

Повідомляється, що Project Iris будуть повністю автономними та їх не треба буде підключати до інших пристроїв. Правда, для цього компанії знадобиться забезпечити гаджет потужним акумулятором та процесором.

Окрім Meta (Facebook) на ринку AR-пристроїв працюють й інші учасники. До прикладу, один з найбільш успішних AR-пристроїв сьогодні  це AR-гарнітура Microsoft HoloLens 2, попри її високу ціну в $3,5 тис.

Microsoft HoloLens

Доставлятиме людей на Місяць та Марс. У SpaceX презентували пілотований корабель Starship (відео)

Переваги Apple на AR-ринку

Одна з технічних проблем, яка зараз стоїть перед розробниками AR-гаджетів, — їхня потужність. Так, віцепрезидент Qualcomm Хьюго Сварт впевнений, що сьогодні досить складно зробити доступну й легку AR-гарнітуру, яка була б одночасно досить потужною. Проте якщо перевести частину завдань із обробки даних з гарнітури на смартфон, і на додачу організувати підключення цих пристроїв через новий стандарт wi-fi 6e, який забезпечує надшвидку передачу даних, така зв’язка може стати дуже успішною щодо потужності та ціни.

І найголовніше — Apple тоді стане лідером ринку AR-пристроїв. Адже якщо вона випустить досить легку AR-гарнітуру чи окуляри, то досить потужний смартфон у неї уже є. Це, на думку фахівця, безперечна перевага Apple за нинішньої ситуації на ринку. Окрім того, це додатково збільшить популярність iPhone — на нього звертатимуть увагу не лише давні фанати бренду, але й зацікавлені в AR-технологіях.

Згаданий інсайдер Мін-Чі Куо не виключає, що на початку гарнітура може працювати разом зі смартфонами Apple і використовуватись для ігор, споживання мультимедійного контенту та телекомунікації. Проте з часом вона стане окремим продуктом, який матиме власну екосистему і забезпечуватиме найбільш гнучкий користувацький інтерфейс.

Чому Apple потрібна нова Big Thing

Apple уже декілька років не є лідером ринку смартфонів. У IV кварталі 2021 року вона посідала друге місце, поступаючись Samsung. В другому кварталі взагалі була третьою  після Samsung та  Xiaomi. Через порівняно високу ціну її пристроїв компанія часто втрачала лідерство на ринку, проте вряди-годи за ринковою часткою обганяла Samsung, або ж утримувала стійку другу позицію.

Окрім того, за даними аналітиків UBS Group AG, в останні місяці компанія спостерігає зменшення попиту на свою продукцію в Китаї, а саме  на флагман iPhone 13. Ця негативна тенденція може скоро охопити й інші регіони.

Про важливість технологій доповненої реальності для компанії Apple говорить і її генеральний директор Тім Кук.

«Я думаю про AR в різних областях, чи то здоров'я, чи то освіта, ігри або роздрібна торгівля. Я вже бачу, як AR набирає обертів у деяких з них», — зазначає Кук.

Він не приховує, що перед тим як піти з посади керівника компанії, хоче домогтися, аби Apple контролювала ще одну категорію продуктів. Наприкінці січня Кук натякнув на плани Apple щодо метавсесвіту  компанія вивчає цей напрям та інвестує гроші у вивчення його потенціалу. Окремо Кук підкреслив, що у Apple зараз є 14 тис. додатків ARKit в App Store для доповненої реальності. І це лише початок.

Porsche створює програму, яка перетворює реальні дороги на відеоігри