1 жовтня 2023 року — яке сьогодні свято та які пам’ятні події сталися цього дня

Яке свято 1 жовтня

Цього року вперше День захисників та захисниць України відзначають 1 жовтня. Історично свято пов’язане з церковним днем Покрови пресвятої Богородиці і їх відзначали в один день — 14 жовтня. Втім, з 1 вересня Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, тому змінилась дата святкування Покрови.

Chas News розповідав, чому День захисників і захисниць України відзначають на Покрову.

Також у 2023-му на 1 жовтня припадає День вчителя. Кожного року його відзначають у першу неділю жовтня. Chas News підготував добірку привітань для колег, вчителів різних предметів, викладачів початкових класів, класних керівників та  святкові листівки.

Також 1 жовтня — Міжнародний день стандартизації та Міжнародний день музики.

В Польщі сьогодні — День освіти.

В Грузії святкують Мцхетобу — свято на честь Мироносного Господнього Стовпу та Різи Господньої.

В Ємені — День Другої революції.

В Танзанії — День Ньєрере, на честь «батька нації», першого президента країни Джуліуса Ньєрере, який помер в цей день у 1999 році.

Яке релігійне свято 1 жовтня

За новим (новоюліанським) церковним календарем, на який Православна церква України перейшла з 1 вересня 2023 року, сьогодні Покров Пресвятої Богородиці. За легендою, у цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ'я — Константинополь. Його мешканці звернулись з молитвами до Богородиці з проханням про порятунок. Богородиця явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою. Після цього вороги вже не могли побачити цих людей та заподіяти їм зла. Покрова символізує духовний захист Пресвятої Богородиці, яка рятує тих, хто щиро просить її допомоги.

За старим (юліанським) календарем — день пам'яті преподобного Євменія; святих мучениць Аріадни, Софії та Ірини.

Хто святкує іменини 1 жовтня

Іменини за новим календарем сьогодні святкують Олександр, Олексій, Георгій, Григорій, Єгор, Іван, Михайло, Микола, Петро, Роман, Сава, Ян та Віра.

Іменини за старим календарем відзначають Олексій, Аркадій, Борис, Веніамін, Володимир, Вольдемар, Іван, Іларіон, Костянтин, Михайло, Петро, Сергій, Ян, Аріадна, Аріна, Єфросинія, Ірина та Софія.

Які історичні події стались 1 жовтня

331 до н. е. — Олександр Македонський у вирішальній битві біля Гавгамел розбив війська персидського царя Дарія III і фактично підкорив собі усю Перську імперію.

1273 — королем Німеччини обрали графа Рудольфа Габсбурга, що стало початком звеличення династії, яка відіграла важливу роль у історії Європи в наступні 600 років.

1800 — за франко-іспанським договором Іспанія поступилася Франції північноамериканською територією Луїзіана.

1938 — відповідно до рішень Мюнхенського договору німецькі війська окупували Судетську область Чехословаччини.

1941 — у Москві представники СРСР, США і Великої Британії підписали угоду про надання західними країнами допомоги Радянському Союзу військовою технікою і матеріальними ресурсами (ленд-ліз).

1946 — Нюрнберзький Міжнародний військовий трибунал виніс вирок двадцяти двом головним нацистським військовим злочинцям.

1949 — у Пекіні на площі Тяньаньмень Мао Цзедун проголосив створення Китайської Народної Республіки.

2010 — Конституційний суд визнав незаконною конституційну реформу 2004 року. У результаті Україна повернулась до президентсько-парламентської форми правління, а Віктор Янукович ще більше зміцнив свою владу.

Хто народився 1 жовтня

1207 — Генріх III (Плантагенет), король Англії (1261-72);

1754 — Павло I (Романов), 9-й російський імператор (з 1796), син Петра III і Катерини II;

1904 — Володимир Горовіц, американський піаніст-віртуоз, народився у Києві;

1956 — Тереза Мей, 76-й прем'єр-міністр Великої Британії (2016-2019).

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Коштовна біографія. Сім найкасовіших байопіків в історії кіно