17 березня 2024 року — яке сьогодні свято та які пам’ятні події сталися цього дня

Яке свято 17 березня

Сьогодні в Ірландії та багатьох інших країнах святкують День святого Патрика.

Цей день є державним святом в Ірландії, Північній Ірландії, на острові Монтсеррат і в канадській провінції Ньюфаундленд і Лабрадор. Також свято відзначають ірландці, що проживають по всьому світу, — у Великій Британії, Канаді, США, Аргентині, Австралії, Новій Зеландії.

Патрик, на честь якого встановлене свято, жив приблизно у 387—493 роках. Він був християнським місіонером і єпископом. Офіційно Патрика не канонізували, оскільки він жив ще до появи відповідних церковних законів. Проте він  увійшов до перших складених церквою списків святих, його шанують як святого в католицькій та православній церкві, де його вважають рівноапостольним. Святий Патрик є покровителем Ірландії.

На День святого Патрика вбираються в зелений колір, смакують ірландські віскі та пиво, співають ірландські пісні та танцюють національні танці.

Цікаво, що колись кольором святого Патрика був синій — на на небагатьох збережених зображеннях він постає саме у синьому вбранні. Але зелений набув особливого сенсу для ірландців після повстання 1798 року проти англійців. Тоді ірландські солдати вдягли зелену уніформу. Тепер під час гулянь на День святого Патрика в зелений фарбують пиво, волосся, язики та навіть воду в річках.

А особливим символом свята є трилисник конюшини. Його, за легендою, святий Патрик вибрав як символ віри і святої Трійці.

А в Бангладеші сьогодні відзначають День дітей.

Яке релігійне свято 17 березня

За новим церковним календарем сьогодні — останній день Сирного тижня (тижня). Називається він Тиждень Сиропорожній або Прощена неділя. В цей день просять вибачення у рідних, близьких та знайомих за всі свої провини, а також прощають інших.

Також цього дня вшановують пам’ять преподобного Олексія, чоловіка Божого, та мученика Марина. 

Преподобний Олексій народився в Римі у сім’ї благочестивих Євфиміана й Аглаїди. Хлопчику легко давалися науки, але особливо старанно він читав Святе Письмо. За прикладом своїх батьків Олексій постував, роздавав милостиню й під багатим одягом носив волосяницю.

Відразу після одруження, навіть не торкнувшись шлюбного ложа, він таємно пішов із дому. На кораблі святий потрапив до міста Едесса, де зберігався Нерукотворний образ Господа, відбитий на плащаниці. Олексій роздав усе, що в нього було, нужденним і почав жити при церкві Пресвятої Богородиці на паперті. 

Преподобний прожив в Едессі сімнадцять років. Одного разу Матір Божа через Свою святу ікону повеліла паламарю церкви ввести в Її храм «чоловіка Божого, гідного Царства Небесного». Цим праведником виявився убогий, який сидів на паперті. 

Олексій, чоловік Божий, був похований у церкві святого Воніфатія.

За старим церковним календарем вшановують пам’ять преподобного Герасима, що на Йордані, мучеників Павла та Юліанії.

Герасим Йорданський жив у V столітті, був християнським монахом і аскетом. Із ним пов’язана легенда про лева. За переказами, якось на березі річки Йордан до Герасима з ревом підійшов поранений лев. Йому в лапу залізла тернина. Звір підняв напухлу лапу до Герасима, той витягнув тернину, обмив і перев'язав левові кінцівку. Відтоді лев залишився жити біля Герасима в монастирі.

Від того переказу зародилась традиція зображати на іконах Герасима і поруч з ним лева.

Також 17 березня — день пам’яті мучеників Павла та Юліани. Вони були християнськими мучениками, яких вбили в Палестині 270 року під час гонінь імператора Авреліана.

День ангела 17 березня

Іменини за новим календарем сьогодні святкують Віктор, Гаврило, Макар, Олександр, Олексій, Павло.

Іменини за старим календарем відзначають Василь, В'ячеслав, Георгій, Григорій, Данило, Єгор, Олександр, Павло, Яків, Уляна, Юліана.

Які історичні події стались 17 березня

1674 — Івана Самойловича проголосили гетьманом «обох берегів Дніпра».

1845 — англієць Стівен Перрі запатентував канцелярську гумку.

1861 — відбулось об'єднання Італії, проголошене Італійське Королівство, яке очолив Віктор Емануїл II.

1861 — в Російській імперії оприлюднили маніфест про скасування кріпацтва.

1917 — у Києві створили Українську Центральну Раду, головою став Михайло Грушевський.

1959 — 14-й Далай-лама втік із Тибету до Індії внаслідок придушення повстання тибетців китайською владою. Сформовано уряд Тибету у вигнанні, що існує й сьогодні.

1960 — у Японії вперше у світі надійшли у продаж різнокольорові фломастери.

1992 — терористична атака на посольство Ізраїлю в Аргентині — внаслідок потужного вибуху був повністю зруйнував будинок посольства, загинули 22 людини, поранення отримали 242 (про найбільші теракти XXI століття читайте в матеріалі Сhas News).

2000 — в Уганді близько пів тисячі членів релігійної секти «Заповіді Божі» влаштували масовий суїцид.

Хто народився 17 березня

1473 — Яків IV, король Шотландії (1488—1513).

1628 — Франсуа Жирардон, французький скульптор.

1834 — Готтліб Даймлер, німецький інженер, конструктор авто.

1856 — Михайло Врубель, український і російський художник.

1874 — Августин Волошин, український громадський діяч, священик.

1881 — Вальтер Гесс, швейцарський фізіолог, Нобелівський лауреат 1949 року.

1939 — Джованні Трапаттоні, італійський футболіст і тренер.

1951 — Курт Рассел, американський кіноактор.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

Яка різниця між нацизмом та фашизмом: пояснюємо на фактах з історії