28 листопада 2022 року — яке сьогодні свято та які пам’ятні події сталися цього дня

Яке свято 28 листопада

28 листопада в Україні відзначають День працівника системи фінансового моніторингу. Це молоде свято, яке цьогоріч відзначається лише вдруге.

Його затвердив своїм указом президент Володимир Зеленський 28 листопада 2020 року на відзначення «значного внеску працівників системи фінансового моніторингу в утвердження статусу України як надійного партнера міжнародної спільноти у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Албанія сьогодні святкує День прапора — місцевий аналог Дня незалежності. Саме в цей день у 1443 році албанський національний герой Скандербег підняв прапор країни у місті Круя, з чого розпочалося антитурецьке повстання. Згодом 28 листопада у 1912 році Албанія проголосила свою незалежність від Османської імперії.

Також 28 листопада День незалежності святкують Панама (у 1821 році від Іспанії), Мавританія (у 1960 році від Франції) та Східний Тимор (у 1975 році від Португалії).

Яке релігійне свято 28 листопада

28 листопада православна церква вшановує пам'ять трьох християнських мучеників Гурія, Самона та Авіва, які жили на межі ІІІ-ІV століть.

Миряни Гурій і Самон зазнали гонінь за часів римського імператора Діоклетіана. Чоловіків схопили і намагалися змусити принести жертву язичницьким богам. Після відмови їх спочатку піддали тортурам, а потім кинули до в'язниці. Однак Гурій і Самон все одно не відступили від своєї віри, за що їх згодом обезголовили.

Діакон Авів загинув за часів імператора Ліцинія. Його заарештували за доносом і схиляли до поклоніння ідолам. Авів відмовився і тоді його спалили живцем. Проте тіло мученика залишилося неушкодженим і рідні поховали його в одній гробниці з Гурієм та Самоном.

День ангела 28 листопада

День ангела (іменини) сьогодні, 28 листопада, святкують: Григорій, Дмитро, Микита, Микола, Петро, Пилип.

Які історичні події стались 28 листопада

1414 — арешт чеського реформатора Яна Гуса під час церковного собору в Констанці за звинуваченням у єресі. За відмову зректися своїх поглядів його засудили до смерті через спалення на вогнищі.

1443 — війська лідера Лежської ліги Скандербега звільнили від Османської імперії місто Круя і підняли над ним албанський прапор.

1520 — португальський мореплавець Фернан Магеллан став першим європейцем, який проплив з Атлантичного океану в Тихий.

1561 — оголошено про саморозпуск Лівонського лицарського ордену, землі якого перейшли до Королівства Польського та Великого князівства Литовського

1912 — у місті Вльора проголошена незалежність Албанії від Османської імперії, яку визнали Австро-Угорщина, Великобританія, Німеччина, Італія, Росія і Франція.

1918 — у Курську більшовики створили маріонетковий Тимчасовий робітниче-селянський уряд України та чолі з Георгієм П'ятаковим.

1943 — у Тегерані відкрилась перша конференція керівників трьох головних держав антигітлерівської коаліції — Йосифа Сталіна від СРСР, Франкліна Рузвельта від США та Вінстона Черчілля від Великої Британії.

2000 — початок «касетного скандалу». Лідер Соціалістичної партії Олександр Мороз у стінах Верховної Ради оприлюднив «плівки Мельниченка» — аудіозаписи розмов президента Кучми з високопоставленими урядовцями та силовиками, які дали підстави звинуватити його у причетності до зникнення журналіста Георгія Гонгадзе.

2006 — Верховна Рада прийняла закон «Про Голодомор 1932–1933 років в Україні», яким визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.

2016 катастрофа Avro RJ85 під Медельїном у Колумбії. Літак розбився за 18 км від пункту призначення. Тоді загинула 71 особа з 77 на борту, зокрема футболісти бразильського клубу «Шапекоенсе».

Хто народився 28 листопада 

1757 — Вільям Блейк, англійський поет доби романтизму.

1820 — Фрідріх Енгельс, німецький філософ,  перший систематизатор та видавець творів свого друга Карла Маркса, «Маніфесту Комуністичної партії» та один з організаторів і керівників I та II Інтернаціоналів.

1881 — Стефан Цвейг, австрійський письменник

1887 — Ернст Рем, організатор і керівник штурмових загонів СА німецької нацистської партії.

1890 — Зінаїда Тулуб, українська письменниця і перекладачка.

1908 — Клод Леві-Строс, французький антрополог, етнограф, соціолог і культуролог.

1957 — Сергій Проскурня, український театральний режисер.

Щодня Сhas News відбирає для вас найважливіші новини. Приєднуйтесь до нас у Facebook та Telegram, щоб нічого не пропустити.

«Прадід» Чорної п’ятниці. Історія бізнес-імперії Френка Вулворта