31 березня на Донбасі можуть пройти місцеві вибори — якщо РФ виведе війська
Getty images

Підготовлений українською стороною План спільних кроків для Тристоронньої контактної групи містить пропозицію повного припинення конфлікту і демілітаризації окремих районів Донецької та Луганської областей на початку 2021 року.

Це сприятиме створенню умов для проведення там місцевих виборів 31 березня 2021 року.

Про це повідомив агентству «Інтерфакс-Україна» глава делегації України в ТКГ, перший президент України Леонід Кравчук.

«Перше, що ми пропонуємо зробити, — припинити обов’язково збройний конфлікт і провести обов’язково повну демілітаризацію ОРДЛО. З цього потрібно починати», — розповів він. Це означає, що всі найманці і озброєння повинні бути виведені з цієї території, незаконні збройні формування мають бути розпущені. І це згідно плану ТКГ Україна вимагає зробити на початку 2021 року

За словами Кравчука, після цього Україна повинна взяти під контроль кордон і забезпечити на цих територіях нормальну життєдіяльність.

Глава делегації України в ТКГ зазначив, що важливо буде чітко врегулювати питання відповідальності для осіб, які брали участь у подіях, пов'язаних з війною на Донбасі, і недопущення покарання для тих, на кому немає провини за вчинення злочинів.

«Це повинно бути зроблено шляхом прийняття ВРУ відповідного законопроекту, текст якого потрібно буде обговорити в робочій групі ТКГ з політичних питань. Є злочинці, люди, які прийшли вбивати за гроші, — вони повинні нести відповідальність, а інші — нормально жити і працювати на своїй, українській землі», — пояснив він.

Українська сторона буде наполягати, що необхідно негайно забезпечити повний і безумовний доступ міжнародних організацій, включаючи Міжнародний комітет Червоного Хреста, до всіх утримуваних осіб. Україна хотіла б, щоб це було зроблено до середини листопада 2020 року, а остаточне взаємне звільнення утримуваних осіб за принципом «всіх на всіх» відбулося не пізніше 15 грудня 2020 року.

Кравчук підкреслив, що СММ ОБСЄ повинна мати безпечний доступ до всієї території України, щоб виконувати свою місію, а Україна також хотіла б добитися до середини грудня збільшення чисельного складу СММ ОБСЄ на 1500 чоловік і звернеться з цим до Постійній раді ОБСЄ.

«Ми сподіваємося, що і Російська Федерація, і Німеччина, і Франція підтримають таку нашу пропозицію. Тому що для спостереження над українсько-російським кордоном в Донецькій і Луганській області необхідно активна робота і постійне інформування», — зазначив він, вказавши, що в своєму плані Україна наполягає над забезпеченням повного контролю над конкретними ділянками українсько-російського кордону зі свого боку.

Згідно з українським планом, не пізніше 31 березня 2021 року на території ОРДЛО повинні бути проведені місцеві вибори відповідно до Конституції та законів України, і з дотриманням стандартів ОБСЄ - Копенгагенського документа 1990 року.

Кравчук також додав, що оскільки «формулу Штайнмайєра» обговорювали на зустрічі «Нормандської четвірки» в грудні 2019 року в Парижі і взяли в роботу, то її не можна обійти стороною і необхідно також згадати в документі.

Кравчук зазначив, що влада Російської Федерації, зокрема президент РФ Володимир Путін, прийняли ряд рішень і документів, які є прямим втручанням в життя ОРДЛО, наприклад, про спрощений порядок надання жителям цих територій російського громадянства, хоча сам президент Росії неодноразово говорив, що ці території є частиною України. Тому українська сторона пропонуватиме, щоб такі рішення і документи були скасовані.

За словами першого президента, Україна також буде пропонувати створення Вільної економічної зони в рамках реалізації особливого порядку місцевого самоврядування в ОРДЛО.

Кравчук також зазначив, що українська сторона дуже б хотіла, щоб наступна зустріч лідерів держав «Нормандського формату» відбулася до кінця 2020 року.

Глава делегації України в ТКГ підкреслив, що пропонований Україною «План спільних кроків» не є заміною того, що вже зроблено за шість років роботи «Нормандського формату» і ТКГ.

Кравчук переконаний, що це не може бути документ, який побудований на підставі пропозицій якоїсь однієї сторони: чи то України, чи то Росії, чи то ОБСЄ.

5 листопада цей план української сторони буде направлено координатору ТКГ, спецпредставникові чинного голови ОБСЄ Хайді Грау.

Позиція президента

Володимир Зеленський назвав неможливими вибори на території тимчасово окупованого Донбасу, поки Росія не передасть Києву контроль над кордоном.

За словами глави держави, вибори на Донбасі в нинішній ситуації не були б відкритими через відсутність правоохоронців, спостерігачів та вільного доступу до участі для всіх партій.

Раніше ми писали, що Леонід Кравчук анонсував створення ради «господарників» з Донбасу в межах ТКГ.

 

Кравчук назвав умови для досягнення миру на Донбасі та його реінтеграції