Chas News розпочинає цикл воєнних історій. Перша публікація присвячена освітньому проєкту «Жовтий автобус» Ярослава Пілунського, відомого кінооператора, а нині командира підрозділу аеророзвідки з позивним «Піл».
Хто такий Ярослав Пілунський
В мирному житті Ярослав Пілунський — кінооператор. Він народився і виріс в Криму, а у Київському університеті театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого отримав спеціальність оператора-постановника. Зараз Ярославу 51 рік.
Він знімав кліпи для ТНМК, Green Grey, Тіни Кароль, Анастасії Приходько, ТІК, Христини Соловій, The Hardkiss. Працював оператором на зйомках фільмів «Інді», «Вій 3D», «Брати. Остання сповідь», «Ґудзик».
Під час анексії Криму росією у 2014 році Пілунський фільмував протиправні дії окупантів, через що разом із колегою Юрієм Грузиновим тиждень провів у полоні.
Після цього Ярослав Пілунський створив благодійний проєкт «Жовтий автобус». Після повномасштабного вторгнення Пілунський протистоїть окупантам як командир підрозділу аеророзвідки з позивним «Піл». Але й продовжує розвивати проєкт «Жовтий автобус».
Що таке проєкт «Жовтий автобус»
Цей проєкт присвячений медійній освіті українських підлітків.
Ярослав розповідає, що ідея проєкту з’явилась ще під час Майдану 2014 року. «Як кінодокументалісту мені було цікаво спостерігати за зародженням в Україні громадського суспільства. Для мене було важливо це зафіксувати», — говорить він.
У Криму оператор зіткнувся з молодими хлопцями, які потрапили на гачок російської пропаганди.
«Якби ті, хто мене допитував у полоні, раніше потрапили в інформаційне середовище студентів Києва, то, можливо, вони самі б стояли на Майдані або були у «Правому секторі», — зазначає Пілунський.
На переконання засновника «Жовтого автобуса», дорослу людину, яка вже потрапила під вплив пропаганди, важко повернути до попереднього стану і змусити змінити світогляд.
А от підлітки попри всю навколишню пропаганду, ще мають можливість побачити для себе перспективи у цивілізованому світі . За умови, що знайдуться люди, які пояснять альтернативу, підштовхнуть до правильного шляху.
Волонтери проєкту «Жовтий автобус» — майстри, фахівці своєї справи — виїжджають до підлітків на Схід і проводять майстер-класи з кінематографії і журналістики. За 10 днів молоді люди не лише отримують базові знання професій сценариста, гримера чи режисера, а й втілюють їх у відео.
Тих, хто найбільше зацікавився, продовжують навчати і надалі — як офлайн, так і онлайн.
«Кінематографіст — професія дуже демократична. Люди нашої професії досить незалежні від державної структури. Ми показуємо, як легко комунікувати напряму. Таким чином ми даємо можливість підліткам побачити цивілізований світ таким, яким він є. І зрозуміти, що пропаганда і ідеї «тюрми народів» Радянського Союзу дуже гальмують розвиток громадського суспільства», — каже Пілунський.
За його словами, головна мета проєкту — допомогти виростити нове покоління людей з вільною свідомістю.
Для цього є ідея створити в рамках проєкту «Жовтий автобус» цілий хаб — мережу культурних закладів в різних куточках України.
Особисто ж кримчанин Ярослав Пілунський мріє повернутися на звільнений півострів із «Жовтим автобусом» і рятувати кримське суспільство від пост-травматичного синдрому і імперскості.
Новий проєкт «Жовтого автобуса»
Зараз команда «Жовтого автобуса» готує проєкт із інформаційної безпеки.
«Це стосується не лише політичної пропаганди, але й загалом цифрового інформаційного простору — соцмереж, агресивної реклами», — пояснює Пілунський.
Завдання проєкту — навчити людей протистояти зомбуванню, сформувати у них критичне сприйняття світу і навколишньої інформації.
Матеріал підготовлено за підтримки UA Resistance Foundation.
Нагадаємо, що Сhas News щотижня робить огляд російської пропаганди і її спростування. Свіжий текст за 10—16 серпня читайте за посиланням.
Також ми розповідали, які наративи в майбутньому просуватиме російська пропаганда.